U trendu

Proverite i ako mislite da znate

Greške se u poslovnom svetu mogu desiti svakom, i potpuno je ljudski pogrešiti. Ipak, ne bi bilo loše izbeći greške kada je to moguće – a jedan od čestih načina da se greška napravi jeste da se podrazumeva da se nešto zna.
Nije da je neophodno, kako biste izbegle greške, opsesivno po 50 puta proveravati i najsitniji detalj – tako i ne biste stigle nešto mnogo da obavite, pa bi vam to napravilo probleme. Ali, dobra je ideja ne podrazumevati ništa i, kad god je moguće, proveriti. Za svaki slučaj.
Konkretan primer? Recimo, treba da pošaljete važne dokumente izvesnoj Sanji Petrović, ona treba da ih potpiše, i nešto bitno dalje ima da se dešava s tim papirima. Vi ste uverene da je Sanja nadimak od Aleksandra, i bez provere na dokumentima napišete Aleksandra Petrović. A onda se ispostavi da je njeno pravo ime Sanja, a ne Aleksandra, i da s tim dokumentima koje ste joj poslali ne može ništa da uradi. Još ispadne tako baksuzna situacija (Marfijev zakon?) da je baš za to bilo neophodno da se sve uradi vrlo hitno, inače propadaju neki važni poslovni dogovori i gube se velike sume novca. Sasvim mala i potpuno razumljiva greška – a nastane velika šteta po vašu firmu i, moguće, vama i te kako bude ugrožen položaj. Ili se nađete u još nezgodnijoj situaciji.
U današnjem užurbanom svetu, kada morate brdo stvari da pozavršavate u vrlo kratkom roku, greške kakve smo opisali dešavaju se veoma lako, a zbog užurbanosti svega, velike sume novca mogu se užasavajućom brzinom steći – ili izgubiti. I sitne greške mogu imati krupne posledice. Zato je sigurnije proveriti sve što se proveriti može, ne podrazumevati ništa i ne bojati se da ćete ispasti opsednute proveravanjem i detaljima. Možda će vas neki zlobnik sa strane tako nazvati, ali će se vremenom pokazati da niste "opsednute proveravanjem", već temeljan i pouzdan saradnik – a to je i te kako na ceni.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.