U trendu

Za dobar san

Dobar san je uvek neophodan da bi se očuvalo zdravlje, a u sezoni praznika ima i dodatnu prednost – sveži i odmorni odlazite na proslave. Zato je veoma korisno znati kako da sebi obezbedite dobar san.

Neki smatraju da su pilule za spavanje odlično rešenje, ali na duge staze ove tablete nisu dobra ideja. Sve što one rade jeste da nakratko izazovu blokadu neurona zaduženih za buđenje, a razlog zbog koga se budite (taj što od briga ne možete da spavate, recimo) i dalje ostaje i muči vas. Uz to, može se desiti da nakon izvesnog vremena uopšte ne možete da zaspite bez pilula, a to tek ne valja. Bolje je prirodnim putem se navići na redovan san, time što ćete svakog dana (pa i vikendom) u isto vreme legati i buditi se.

Može da se desi da ne možete da zaspite jer vam je pretoplo, ili pak da vas toplota omami i da uspete da zaspite, ali da ne možete da se posle toga probudite i da se osećate još umornije nego kad ste legli. Idealna temperatura za spavanje je između 15 i 18 stepeni Celzijusa, a nije loša ideja, ako vam je toplo, da se presvučete u laganiju pidžamu. Korisno je i da u prostoriji u kojoj spavate držite ovlaživač vazduha, jer suv vazduh ometa san.

Često se ponavlja, ali da ponovimo još jednom: potrudite se da vam u prostoriji u kojoj spavate ne budu električni uređaji, pošto elektromagnetno zračenje snižava nivo melatonina (hormona zaduženog za spavanje) u organizmu. Ovo pravilo odnosi se i na uključen mobilni telefon – ili ga isključite ili ga ostavite u drugoj sobi.

Teška hrana, slatkiši, keks, tunjevina i orasi nisu dobar izbor hrane za veče. Mnogo bolji izbor su integralne testenine, pirinač ili povrće, jer povećavaju produkciju serotonina, hormona koji „uspavljuje“. Dobar izbor namirnica za veče su i jogurt, obrano mleko, čaj od kamilice ili jedna jabuka – to će vam pomoći da brže i lakše zaspite.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.