U trendu

‘Čovek sa zlatnom rukom’: Za 60 godina spasio preko 2,4 miliona života (video)

Davne 1951. godine 14-godišnji Džejms Herison iz Australije probudio se posle teške operacije. Lekari su mu uklonili jedno plućno krilo i u bolnici je proveo tri meseca.

Tokom tog teškog perioda, Herison je shvatio da je živ zahvaljujući ogromnoj količini tuđe krvi koju je primio transfuzijom. Tada se zakleo da će i sam postati donor.

https://youtu.be/9zI1wcge16Y

Kako su tadašnji australijski zakoni propisivali da donori moraju biti punoletni, sačekao je još četiri godine. Ali je ispunio svoje obećanje. I redovnim davanjem krvi tokom 60 godina spasio je, prema proceni australijskog Crvenog krsta, milione života,

Ubrzo nakon što je postao donor, lekari su mu rekli da bi njegova krv mogla da reši veliki i smrtonosan problem.

– U Australiji je sve do 1967. godine hiljade beba godišnje umiralo, a lekari nisu mogli da utvrde razlog. To je bilo užasno – rekla je Džema Falkenmajer iz Crvenog krsta Australije za CNN i dodala:

– Žene su masovno gubile trudnoće, a bebe su često rađane s oštećenjem mozga. Sada znamo da je problem zapravo bio hemolitička bolest novorođenčadi, odnosno rezus inkompatibilnost (kada je majka Rh negativna, a beba Rh pozitivna), stanje gde krv trudnice počinje da napada krvne ćelije njenog nerođenog deteta.

Lekari su otkrili da Herison ima retka antitela u krvi i zajedničkim snagama napravili su injekciju nazvanu Anti-D.

Niko nije mogao tačno da utvrdi zbog čega Herison ima tako posebnu krv, jedino što su zaključili jeste da bi moglo da ima neke veze s transfuzijama koje je primio kao 14-godišnjak. Osim njega, još svega pedesetak ljudi u Australiji ima antitela.

View this post on Instagram

James Harrison, el "hombre del brazo de oro", se retira tras salvar la vida de millones de bebés. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ A los 14 años y a raíz de una intervención quirúrgica, los médicos descubrieron que Harrison tenía un anticuperpo en su sangre capaz de salvar vidas. Este anticuerpo se usa para crear un fármaco llamado inmunoglobulina anti-D, un medicamento que previene problemas inmunitarips en recién nacidos. Durante los siguientes 60 años, llegó a realizar 1.100 donaciones de sangre y salvar la vida de 2,4 millones de bebés. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Con 81 años recién cumplidos, Harrison alcanzó la edad límite para donar y el pasado 11 de mayo hizo su última donación. Por su gesto, el australiano es considerado un héroe en su país y recibió la Medalla de la Orden de Australia. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ 📸 Tara Delia/Cruz Roja Australiana

A post shared by La Vanguardia (@lavanguardia) on

– Svaka kesa krvi je dragocena, ali je Džejmsova zapravo neprocenjiva. Svaka injekcija Anti-D koja je napravljena u ovoj zemlji dolazi iz Džejmsove krvi. A kako je čak 17 posto žena u Australiji u riziku od ovog problema, Džejms je spasio mnogo života. Oko 2,4 miliona, da budemo precizni – kažu u Crvenom krstu o ovom heroju, kog nazivaju i “Čovek sa zlatnom rukom”, jer je do sada dao 1.173 donacije krvne plazme – 1.163 iz desne i 10 iz leve ruke.

– Ne volim kada mi kažu da sam heroj zbog toga. To je jednostavno nešto što ja radim. To je moj talent, verovatno jedini talent koji imam, umem jedino da budem donor krvi – rekao je Herison za CNN i dodao:

– Tražili su mi da budem pokusni kunić i to sam sa zadovoljstvom prihvatio. Radio bih to još, samo kada bi mi dozvolili.

Džejms je prešao starosni limit za donora, pa je poslednji put dao krv prošlog petka i za svoje doprinose dobio je Medalju australijskog reda.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.