U trendu

Šta kad vas otpuste?

Danas je sve teže doći do posla, a i jednom kada se zaposlite, nije nimalo sigurno da ćete radno mesto uspeti da zadržite. Nije nimalo lako kada vas otpuste, ali nije ni "kraj sveta" – evo nekih predloga kako da s tim izađete na kraj.
Skoro svako, nakon što je otpušten, bude preplavljen negativnim mislima, naročito ako je duže vreme proveo na tom radnom mestu. Ne radi se tu samo o egzistenciji, mada je i to i te kako bitan faktor, već i o tome da ljudi vremenom sebe počnu da definišu kao nekog ko radi to-i-to, na tom-i-tom radnom mestu. Pokušajte da nađete neke pozitivne strane u tome što ste otpušteni; na primer, nije vam se zaista sviđao taj posao, na njemu ste bili zbog straha od toga šta biste dalje, kako obezbediti prihode za sebe i svoju porodicu (ovo može da funkcioniše samo ako vam se zaista nije dopadao vaš posao, a ako pokušavate da slažete sami sebe, samo ćete se osećati još lošije). U tom slučaju, to što ste izgubili posao može čak da vam donese oslobađajuće osećanje – niste morale to same da uradite, neko je to učinio umesto vas. Prihvatite to prijatno osećanje, nemojte sebe kriviti zbog njega; ne zaboravite da vam je u tom trenutku jako potrebno nešto zbog čega biste se osećale dobro. U takvoj situaciji može da bude dobro i to da shvatite da vas to radno mesto ne definiše kao osobu u onolikoj meri koliko vam se to ranije činilo, a to saznanje takođe može biti oslobađajuće. Vi ste mnogo više nego samo službenica tog-i-tog preduzeća.
Tada na red dolazi, naravno, planiranje šta dalje. Dobro je unapred isplanirati šta ćete reći kada vas na sledećem razgovoru za posao pitaju zašto ste napustili prethodno radno mesto. Nemojte optuživati bivše šefove (potencijalni novi šefovi odmah će pomisliti da biste negativne stvari pričale i o njima), najbolje je da ne optužujete nikoga, pa ni sebe; nemojte biti ni suviše defanzivni niti se pravdati, nemate za šta da se pravdate. Recite nešto izbalansirano, u smislu da vaš posao nije bio ono što ste očekivale i da vam nije pružao neke stvari koje su vam bile potrebne (recimo, mogućnost za usavršavanje). Dobro bi bilo pokazati i da ste na tom poslu ipak naučile nešto i da ste spremne da to iskustvo upotrebite za dobrobit neke druge firme – one u kojoj konkurišete za posao.
Najvažnije je ipak ne klonuti duhom, niti shvatati lično to što ste otpuštene (makar stvarno i bilo na ličnoj osnovi) – shvatite to kao priliku da počnete nešto novo, nadamo se i bolje, ne kao svoj neuspeh. Samo hrabro: mnogima je gubitak starog posla bio podsticaj da krenu s nečim boljim što im se znatno više dopadalo, i uspelo im je – ako je uspelo drugima, može i vama!

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.