U trendu

Zlobni komentari o drugima

Mada smo svi čuli za pravilo da ako nemamo ništa lepo da kažemo – najbolje je da ne kažemo ništa, svako od nas je barem nekad nekog zlobno prokomentarisao. To je normalno, samo sa zlobnim komentarima ne treba preterivati, jer ne samo što nas čine odbojnim i ruiniraju nam odnose s drugima, uključujući i odnose sa suprotnim polom, već nam uništavaju i samopouzdanje, pa nam i tako smanjuju šanse za lepe odnose s drugima.
U čemu je problem sa zlobnim komentarima o drugima? Kao jedno, niko ne želi da nas stalno sluša kako "pljujemo" po drugima, kako ih vređamo, kako nemamo lepu reč ni za koga, ili maltene ni za koga. Jedno je razumeti nekoga kada poželi da kaže nešto vickasto i blago podrugljivo, pa to ispadne ne baš toliko blago, ili kada neko ponekad frustrirano "pljuje" po nekome. Nešto sasvim drugo je kad nekoga konstantno slušate kako, recimo, zlobno komentariše svaki detalj na osobama svog pola, pokušavajući da ih prikaže kao nikakve – za tu osobu teško da ćete zaključiti da je neko fin, s kime biste želeli da budete, zar ne? Isto tako, ako vi na taj način komentarišete druge, oni neće zaključiti da ste vi divna osoba s kojom bi mogli da imaju dugu i lepu vezu.
Dodatni problem s konstantnim negativnim komentarisanjem pripadnika sopstvenog pola je to što time uništavamo sopstveno samopouzdanje. Kao što njima nalazimo hiljadu i jednu manu, i ništa nam nije dovoljno dobro, pre ili kasnije ćemo slična (ili i oštrija) merila početi da primenjujemo i na sebi, i zaključiti da ništa ne valjamo ni mi. Što je još gore, to je zatvoreni krug, jer kad nakon takvog postupanja nađemo na sebi gomilu mana, poželimo da se osetimo bolje, pa nastavimo s negativnim komentarima o drugima kako bismo uzdigli sebe, onda se osetimo još gore i samopouzdanje nam dodatno opadne, nastavimo s još negativnijim komentarima, i tako u beskraj. I često ovakvo ponašanje ide manje-više nesvesno, i ne shvatamo šta time činimo sebi, samo se osećamo sve lošije i pokušavamo nekako da popravimo svoje raspoloženje.
Ako ste se i vi našli u ovakvom začaranom krugu, pokušajte da prekinete. Nije nimalo lako jednom kad ste u njemu, ali vredi potruditi se, inače nastavljate da se osećate loše i usamljeno, jer niko ne želi da bude s takvom osobom. Umesto na falinke, fokusirajte se na lepe stvari koje možete da primetite na drugima (a na svakome ima bar nešto lepo da se primeti, samo ako se potrudite) – u početku ide sporo, ali je kasnije lakše. I od toga može nastati "začarani krug", ali od one dobre vrste, jer ako na drugima primećujete lepo, primećivaćete ga i na sebi i osećati se mnogo bolje, plus će vas i ostali, uključujući i potencijalne partnere, videti kao divnu osobu koja za svakog ima neku lepu reč. A s takvim osobama skoro svako uživa.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.