Najvažniji sportski dogadjaji u svetu u 2016.

Donosimo listu od deset najvažnijih sportskih dogadjaja u svetu u 2016. godini, po izboru Novinske agencije Beta.

1. KULMINACIJA RUSKOG DOPING SKANDALA  –  Svetska antidoping agencija (WADA) zatražila je ove godine nezavisnu istragu o ruskom doping skandalu, koji se razvija još od kraja 2014, a koju je predvodio Ričard Meklaren. Njegova istraga pronašla je dokaze da je država učestvovala u dopingu „bar od 2011. do avgusta 2015“. WADA je posle toga oduzela akreditaciju Ruskoj antidoping agenciji i zatražila od Medjunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) da se Rusija suspenduje sa Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru. MOK je odluku prepustio pojedinačnim sportskim savezima. Oni su zauzvrat objavili da može da učestvuje svako ko nezavisno dokaže da nije koristio doping, odnosno priloži validne rezultate nezavisno od ruske laboratorije. Tu dozvolu je dobilo 270 sportista, dok je 167 suspendovano. Medjunarodni paraolimpijski komitet je, sa druge strane, prihvatio preporuku WADA i suspendovao sve takmičare sa Paraolimpijskih igara. Ovakve odluke izazvale su brojne reakcije u svetu sporta, sa žestokim izjavama i burnim najavama i podigle su tenzije u medjunarodnoj sportskoj zajednici. Brojne su bile i kritike na račun WADA i Meklarenove komisije, a pojedine antidoping agencije govorile su da je MOK prekršio „osnovna prava sportista da učestvuju na Igrama“. Zbog svega ovoga, Rusija je ostala bez organizacije nekoliko takmičenja.

2. UMRO MUHAMED ALI  –  Najbolji bokser teške kategorije, najveći bokser svih vremena i zvanično najbolji sportista 20. veka Muhamed Ali umro je početkom juna sa svoje 74. godine. Rodjen kao Kasijus Klej i od početka karijere bio je poznat po svom karakteru, „dugačkom jeziku“ i fantastičnoj bokserskoj veštini. Sa samo 18 godina je osvojio zlatnu olimpijsku medalju, 1960. godine, a profesionalni šampion sveta postao je sa samo 22 godine, kada je šokirao svet pobedivši dotadašnjeg šampiona Sonija Listona. Ubrzo posle te borbe, promenio je ime u Kasijus X, a onda i u Muhamed Ali, prihvativši islam. Ali je tako postao simbol rasnog ponosa crne Amerike, koja se tada borila za svoja prava. Kada je odbio da ode u vojsku zabranjeno mu je da se takmiči, tako da je pauzirao skoro četiri godine, ali se uspešno vratio i ponovo osvojio titule. Ostao je upamćen kao jedan od najpopularnijih i najvoljenijih sportista i ličnosti širom sveta. Ali je bio cenjen kao bokser, popularan zbog šarenolikih izjava i obožavan kao ikona borbe potlačenih. Njegovoj sahrani u rodnom Luivilu prisustvovalo je više hiljada ljudi.

3. BOLT POTVRDIO DA JE NAJBOLJI ATLETIČAR SVIH VREMENA  –  Atletičar sa Jamajke Jusein Bolt odbranio je na Igrama u Rio de Žaneiru zlatne medalje u sve tri sprinterske discipline – 100 metara, 200 metara i štafeti 4×100 metara. On je tako osvojio sva tri zlata treći uzastopni put. Mediji i ljubitelji sporta su ga posle toga jednoglasno proglasili najboljim sprinterom svih vremena, ali i najvećim i najboljim atletičarom svih vremena. Njegov uspeh od devet uzastopnih sprinterskih zlata deluje sada kao dostignuće koje neće moći niko da ponovi. „Munja“ Bolt je najavio da će mu igre u Riju biti poslednje u karijeri, koju će završiti na mitingu sledećeg leta.

4. LESTER POSTAO ŠAMPION ENGLESKE  –  Engleska Premijer liga je najbogatije fudbalsko klupsko takmičenje na svetu, a važi i za najtežu ligu na svetu. Njen aktuelni šampion je Lester, ekipa koja je dve sezone ranije igrala u drugoj ligi, a „iznenadjenje“ nije dovoljno jaka reč da se opiše njeno osvajanje titule u konkurenciji bogataša kao što su duo iz Mančestera, Čelsi, Arsenal, Liverpul i drugi. Šanse Lestera pre početka prošle sezone procenjivane su na 5.000:1, ali su „lisice“ izdržale sve i u foto-finišu došle do svoje prve titule u istoriji. Lester je bio apsolutni hit u svetu fudbala i za njega su navijali svi osim pristalica direktnih konkurenata. Taj uspeh su mnogi mediji i poznavaoci sporta opisali kao najveće iznenadjenje u istoriji fudbala. Lester u novoj sezoni igra slabo u prvenstvu, ali zato igra odlično u svojoj prvoj sezoni u Ligi šampiona.

5. PORTUGAL ŠAMPION EVROPE  –  Fudbalska reprezentacija Portugala trijumfovala je na uzbudljivom Evropskom prvenstvu u Francuskoj, koje je obeležio neuspeh nekoliko favorita. Put do trofeja je bio više nego težak za Portugalce, koji su u grupi sa Madjarskom, Islandom i Austrijom bili tek treći, sa tri nerešena rezultata. Nastavak nije bio lakši. Prvo je pobedjena Hrvatska posle produžetaka, potom i Poljska na penale, dok je u polufinalu bio lakši zadatak sa Velsom, koji je savladan sa 2:0. Portugal je u finalu čekao domaćin, ali i novi produžeci, koji su završeni trijumfalno, golom Edera. Najzaslužniji za prvi trofej na velikim takmičenjima za Portugal bio je Kristijano Ronaldo, koji je kasnije tokom godine proglašen za najboljeg fudbalera sveta u 2016. godini, što mu je četvrta Zlatna lopta u karijeri.

6. TRAGEDIJA ŠAPEKOENSEA  –  Sportski svet je 28. novembra pogodila velika tragedija kada se u Kolumbiji srušio avion koji je prevozio brazilski fudbalski klub Šapekoense u Medeljin, gde je trebalo da igra finale Kupa Sudamerikana protiv Atletiko Nasionala. U nesreći je poginula 71 osoba, a preživelo je šest, od čega trojica fudbalera. Medju stradalima je bila većina igrača tog kluba, rukovodstvo, novinari i posada. Poginulim fudbalerima održane su brojne počasti, klubu su mnogi izašli u susret, a poseban je bio gest Atletika, koji je zahtevao da se trofej Kupa Sudamerikana uruči Šapekoenseu, što je Južnoamerička fudbalska konfederacija i prihvatila.

7. FRUM PONOVO POBEDIO NA TUR DE FRANSU  –  Biciklista Kristofer Frum pobedio je drugi put uzastopno, a treći ukupno, na Trci kroz Francusku. On je tako postao prvi Britanac koji je to uspeo, a tek osmi biciklista uopšte, koji je osvojio tri ili više titula na Tur de Fransu. Takmičenje su obeležili brojni udesi, loše vreme i uzbudljivi finiši, a najupečatljiviji je bio bizarni incident u 12. etapi, kada je Frum u finišu pao zajedno sa još nekoliko takmičara, kada je grupa naletela na motocikl koji je snimao trku. Frum je završio etapu tako što je u ranama i ogrebotinama trčao uzbrdo do cilja.

8. ENDI MAREJ BROJ JEDAN SVETSKOG TENISA  –  Britanski teniser Endi Marej obeležio je drugu polovinu godine. Posle nekoliko rekorda i „Nole slema“ Novaka Djokovića, Marej je od Vimbldona pa do kraja godine igrao sjajno. On je iskoristio pad forme srpskog tenisera, redjao pobede i pred kraj godine uspeo da prvi put u karijeri dodje do prvog mesta ATP liste. Pre nego što je početkom novembra, posle turnira u Parizu preuzeo prvo mesto na svetskoj rang listi, Marej je 2016. osvojio dva grend slema, Otvoreno prvenstvo Australije i Vimbldon, a na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru je odbranio zlatnu medalju koju je osvojio četiri godine ranije u Londonu.

9. ROZBERG ŠAMPION, PA PENZIONER  –  Nemački vozač Niko Rozberg debitovao je 2006. u Formuli jedan i trebalo mu je 10 godina da osvoji svoju prvu titulu, posle čega je šokirao svet sporta najavivši povlačenje sa samo 31 godinom. Prve četiri godine je proveo u Vilijamsu, u kom je važio za talentovanog pilota, da bi potom prešao u Mercedes u kom je šest godina bio u senci – prvo četiri Sebastijana Fetela iz Red Bula, a poslednje dve klupskog kolege Luisa Hamiltona. Rozberg je, konačno, 2016. godine izašao u prvi plan i sa Hamiltonom se ravnopravno borio za titulu, koja mu je izmicala prošle i pretprošle sezone, kada je završavao na drugom mestu. Rozberg je bio konstantan cele sezone, a titulu je potvrdio u poslednjoj trci sezone, da bi samo pet dana kasnije objavio da je ispunio sve svoje snove i da se povlači.

10. ČIKAGO KABS ŠAMPION POSLE VIŠE OD VEKA  –  Čikago kabs su važili za možda i najvećeg gubitnika u istoriji profesionalnih američkih sportova. Klub je poslednju titulu osvojio 1908. godine. Tokom 1945. sa stadiona je izbačen čovek koji je imao karte za sebe i svog jarca, zbog čega je prokleo klub rekavši da nikada neće osvojiti titulu. To je postalo poznato kao „kletva jarca Bilija“ i trajala je 71 godinu. Kabsi su postali sinonim za tim koji nikada neće postati bejzbol šampion, a delovalo je tako i u finalu ove godine, pošto su u pobedničkoj seriji protiv Klivlenda, koja se igra na četiri pobede, gubili 3:1. Kabsi su izjednačili na 3:3, a u odlučujućoj utakmici se igrao dodatni ining (produžetak) u kome je Čikago konačno slavio, postao šesti tim koji je nadoknadio 1:3, prekinuo je najduži post u istoriji američkog posta i skinuo „kletvu jarca Bilija“. Kabsi su zbog svega toga postali apsolutni hit u drugoj polovini godine u SAD, a zaradili su i poziv u Belu kuću, gde ih je dočekao predsednik Barak Obama, rodom iz Čikaga.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (0)
Dodaj komentar