Šapcu zajam EBRD-a od 2,5 mln evra za energetsku efikanost

BEOGRAD – Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) obezbedila je zajam od 2,5 miliona evra za unapređenje energetske efikasnosti do 40 stambenih zgrada u Šapcu, saopšteno je danas iz te banke.

Građanima Šapca će ovaj projekat doneti koristi u vidu smanjene potrošnje energije, manjih troškova i nivoa CO2 u gradu.

Rekonstrukcija će obuhvatiti termoizolaciju, kao i ugradnju modernih uređaja koji regulišu toplotu i računaju troškove potrošnje i grejanja.

Na osnovu iskazanog interesovanja stanara u istraživanju koje su sprovele stambene zajednice 2018. godine, za rekonstrukciju je odabrano 40 zgrada, a prioritet je dat zgradama sa većom potrošnjom i većim grejnim površinama.

Projekat će implementirati Šabačka toplana, javno komunalno preduzeće u vlasništvu grada Šapca.

„Drago nam je što podržavamo inicijativu i model finansiranja Šabačke toplane za energetsku efikasnost u stambenim zgradama i nadamo se da ćemo imati prilike da podržimo slične inicijative i u drugim gradovima širom Srbije“, kaže Žužana Hargitai, regionalna direktorka EBRD-a za zapadni Balkan.

Rezidencijalni sektor je jedan od najvećih potrošača energije u Srbiji, gde je prosečna potrošnja energije do tri puta veća nego u razvijenim evropskim zemljama.

Stari građevinski fond izgrađen između 1950-ih i 1980-ih godina sa nedovoljnom ili nikakvom toplotnom izolacijom proizvodi velike gubitke energije. Procene pokazuju da bi se energetska efikasnost mogla unaprediti do čak 70 posto.

Grad Šabac je jedan od pionira u merama energetske efikasnosti u sektoru stambenih zgrada u Srbiji. Pored Šapca, EBRD takođe sarađuje sa vladom Vojvodine na projektu poboljšanja energetske efikasnosti u 80 javnih zgrada kao što su škole, obdaništa i administrativne zgrade.

Podrška projektima u oblasti energetske efikasnosti je ključni deo mandata EBRD-a i banka povećava svoju podršku zelenim projektima u Srbiji.

EBRD je do sada uložio u Srbiju više od pet milijardi evra u 238 projekata, podržavajući razvoj privatnog sektora, prelazak na zelenu ekonomiju, i izgradnju infrastrukture kako bi se povećala povezanost u regionu Zapadnog Balkana, navodi se u saopštenju.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (0)
Dodaj komentar