Morsko prase nije prase

Da li ste znali da morsko prase uopšte i nije prase?
Etimolozi nisu sigurni odakle potiče naziv „guinea pig“ na engleskom jeziku, a ni naziv „morsko prase“ na našem jeziku. Prema kvalifikaciji, ova životinjica pripada familiji glodara pod imenom Caviidae. Zamorci, kako ih takođe zovu, zapravo su pripitomljeni glodari poreklom iz Južne Amerike. Ovo pripitomljavanje glodara odigralo se veoma davno, verovatno još pre vremena Inka, a u Evropu su došli ubrzo pošto je Kristofor Kolumbo otkrio Ameriku.
Danas je ova vrsta glodara popularan kućni ljubimac, ali, nažalost, i uobičajena opitna životinja u istraživačkim laboratorijama. Verovali ili ne, u Boliviji, Peruu i Ekvadoru morsko prase i danas predstavlja sastavni deo nacionalne kuhinje. Ko voli, nek izvoli!
Zamorci nisu izuzetno zahtevni kao kućni ljubimci, te otuda i njihova velika popularnost. Odraslo morsko prase poraste do četrdesetak centimetara u dužinu, dežmekastog je tela, ima okrugle i kratke uši i, za razliku od većine glodara – nema rep. Težina mu veoma retko prelazi jedan kilogram, a životni vek mu je u proseku oko pet godina.
Zanimljivo je da mladunci dolaze na svet u prilično naprednom stadijumu sa stalnim, a ne mlečnim zubima. Postoji nekoliko varijeteta ovog glodara, prema dužini i vrsti dlake. Osnovna podela bila bi na dugodlake, kratkodlake i one sa svilenkastom dlakom. Kao kućni ljubimci obično se nalaze primerci s kratkom dlakom, koji su mnogo lakši za gajenje, jer ne zahtevaju posebnu negu krzna.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

ljubimcimale zivotinjemorsko prasezamorac
Komentari (3)
Dodaj komentar
  • Teodora Tejić

    Napomenula bih još nešto. Naime, morski prasići ne deponuju vitamin C, pa je neophodno svakodnevno obezbijediti ga putem biljnih namirnica koje ga posjeduju. Svježe voće i povrće svakako su dovoljni za apsorpciju neophodnih vitamuna i minerala. Jod unose kroz kuhinjsku so. U gorepomenutom tekstu, navodim da možete ovlažiti hljeb i posoliti ga ili posoliti suv, svejedno. Ipak, nakvašen hljeb ne škodi s obzirom na to da prasići ne piju vodu. Povremeno ih treba izložiti suncu (na kratko), kako bi usvojili vitamin D. Pare se samo ako imaju uslove, odnosno dovoljno prostora za mladunce. Ukoluko žive u malom terarijumu, ženka neće dozvoliti parenje. Međutim, ukoliko ih odvojite u dva zasebna terarijuma, ženka će najvjerovatnije dozvoliti parenje. Nakon dva mjeseca rađaju se dva mladunca, koja su uvijek različitog pola, jer se prasići razmnožavaju geometrijskom reprodukcijom. Mladunci se rađaju sa dlakom, naime potpuno formirani, poput roditelja. Kompletan razvoj odvija se u utrobi majke – logično, pošto glodari obično nose mlade oko 15 dana. Iako na nižem stupnju razvoja, inteligentni su.

  • Teodora Tejić

    Morski prasići nisu zahtijevni za održavanje ukoliko možete da obezbijedite svježe sijeno koje predstavlja idealnu prostirku i istovremeno služi kao hrana. Oni neprestano jedu, a potrebno im je stalno svježe povrće i voće. So im možete obezbijediti tako što ćete posoliti malo hljeba, osušenog ili svježeg.

  • Anja Stojanović

    Morski prasići su stvarno sjajni ljubimci i svakom bih ih preporučila!