Kako smanjiti loš holesterol?

Bolesti krvnih sudova česte su u današnje vreme, a jedan od uzroka bolesti srca i krvnih sudova može biti povišeni nivo holesterola u krvi.
U krvi postoji LDL (takozvani loš holesterol), koji stvara naslage na arterijama, i HDL (takozvani dobar holesterol), koji odvodi LDL (masnoće) u jetru.
U zdravom organizmu je nivo holesterola u krvi uravnotežen. Povoljno je za organizam kada je nivo HDL veći od nivoa LDL-a. Kada je nivo lošeg holesterola povećan, dolazi do povećanih naslaga na arterijama i oštećenje krvnih sudova i stvara se mogućnost začepljenja krvnih sudova.
Prevencija
Umerenim fizičkim aktivnostima, pravilnom ishranom, smanjenjem napetosti, pravilnim disanjem i boravkom na čistom vazduhu može se smanjiti nivo LDL-a i njegov loš uticaj na naše zdravlje.
Ishrana
Hranom se može smanjiti štetno dejstvo holesterola na organizam tako što se snizi nivo lošeg, a poveća nivo dobrog holesterola.
Antioksidansima iz hrane može se smanjiti negativno dejstvo slobodnih radikala na krvne sudove.
Pravilnom ishranom može se značajno uticati na smanjenje nivoa lošeg holesterola u krvi.
Od mesa preporučujemo: ribu, junetinu, govedinu, teletinu, kuvanu jagnjetinu i meso divljači.
Mlečni proizvodi korisni su u manjim količinama: obrano mleko (sa manje masnoće), jogurt, posni sirevi, kravlje kiselo mleko, mlad sir.
Ne treba koristiti u ishrani celo jaje, već samo belance.
Hleb i pecivo se preporučuju u manjim količinama, 2-3 kriške (ili dva-tri peciva) dnevno. Treba jesti crni hleb, ili hleb od integralnog (celovitog zrna) brašna. Ukoliko se jede obrok od integralnog pirinča ili testenina, ne treba jesti hleb. Ovsene pahuljice takođe treba koristiti u ishrani, a nutricionisti preporučuju i heljdu, ječam i sočivo.
Povrće treba koristiti u svakodnevnoj ishrani, naročito ono koje sadrži: flavonide, likopen, razgradiva vlakna i sumporna jedinjenja. Korisne su salate svih vrsta, paprika, šargarepa, crni luk, beli luk, praziluk i paradajz, ali bez dodataka masnoće. Za kuvana jela treba koristiti mahunarke, spanać i plavi patlidžan.
Od ulja je najbolje maslinovo ulje, ali se u manjim količinama mogu koristiti i suncokretovo, kukuruzno ili ulje od soje.
Svi začini su dozvoljeni, ali ne sa previše soli. Pod začinima podrazumevamo sve biljne začine, biber, kim, bosiljak, origano, đumbir, cimet, karanfilić, ali i sirće i senf.
Pečurke povoljno deluju na regulisanje nivoa holesterola u krvi, naročito šitaki pečurke.
Voće treba jesti svakoga dana u dva-tri obroka. Poželjno je jesti: jagode, borovnice, ribizle, kupine, maline, gloginje, mandarine, limun, kivi, grejpfrut, šljive, kruške, dunje, jabuke, trešnje i višnje.
Od slatkiša se preporučuju džem i marmelada sa malo šećera (kao za dijabetičare).
Od napitaka se mogu koristit kafa i čaj (bez šećera), mineralna voda (negazirana) i sokovi bez šećera i bez konzervansa. Poželjno je crno vino, ali samo jedna čaša dnevno.
Čajevi bez šećera mogu se piti, a interesantno je da se naročito preporučuje čaj od ginka.
Savet
Način lečenje povišenog nivoa lošeg holesterola treba da preporuči lekar, a ishranom i zdravim navikama lečenje možemo učiniti efikasnijim.
Svi stručnjaci se slažu u tome da nikad nije kasno početi sa primenama mera za očuvanje krvnih sudova.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

holesterol
Komentari (4)
Dodaj komentar
  • Milka Stojanović

    Normalizovala sam povišen holesterol uz pomoć sledećeg recepta koji mi je internista preporučio: po 50 grama semena suncokreta, bundeve, lana, susama, cimeta, ovsenih pahulja i 40 grama đumbira. Semenke pojedinačno malo samleti i pomešati sa cimetom i đumbirom. Svako jutro na prazan želudac pojesti supenu kašiku mešavine sa 2 dl jogurta. Naravno da se mora voditi računa o ishrani, stresu i kretanju.

  • Branislav Bera

    Za sve one koje interesuje kako smanjiti holesterol pored svega naprijed navedenog evo jednog važnog recepta: pored smanjenja unosa masnoća u ishrani, odnosno uravnotežene ishrane i fizičkih aktivnosti, treba spravljati i jedan veoma jednostavan napitak i redovno ga koristiti.Naime u dva decilitra mlake vode treba staviti dvije srednje kašičice ili ako vam je lakše pola supene kašike mljevenog rogača, kojeg izmutite u toj mlakoj vodi i popijete neposredno prije obroka. Vodu ne zaslađivati. Već nakon dva mjeseca dolazi do promjene masnoća u krvnoj slici, a nakon šest mjeseci masnoće u krvi se potpuno normalizuju, naravno uz pravilnu ishranu. Mljeveni rogač ima svojstvo da naprosto upija masnoće iz hrane koju unosimo. Mljeveni rogač možete kupiti u našim marketima u pakovanjima od po 100 i 200 grama po pristupačnim cijenama.

  • Radojko Milovanović

    Prvo se treba odreći zaprške, dovoljno je dodati crni i beli luk u hranu koja se kuva i druge začine. Ulje ima približno kalorija kao i slanina, pa je bolje ribu, piletinu i druge namirnice pripremati na roštilju, ili vrećicama za pečenje bez dodatka ulja ili masti. Prikladno je doručkovati jogurt sa 0,5 procenata masti u koji je dodato 3 kašike ovsenih pahuljica ili drugih. Jabuke ili drugo voće koristiti u međuobrocima. Ako se bavimo fizičkim aktivnostima a ne promenimo način ishrane, formiraće se mišićna masa, a salo ostaje. Lično sam za 6 meseci skinuo 17 kg, a sada održavam normalnu težinu tako što sam trajno promenio način ishrane i naučio da hodam svakodnevno do trgovine, pijace. Holesterol, trigliceridi se smanjili, a i jetra se odmastila. Najviše su se smanjili trigliceridi. Dok sam jeo jednu veknu hleba dnevno, uz to pohovano i prženo, imao sam trigliceride između 5 i 7, a sada su između 0,7 i 1,6. Sada mi se i ukus promenio pa obožavam sve voće i povrće.

  • Milinko Danilović

    Ništa nemam protiv smanjenja holesterola.