Šta znate o kavijaru?

Kad se spomene kavijar, uglavnom se pomisli „bljak, riblja jaja“ i „nema šanse da ja to ikad jedem“ i „to je za jako bogate“. Tačno je da je kavijar jako skup, ali nije oduvek tako bilo. U svakom slučaju, ako želite da saznate nešto više (recimo, ako želite da pokažete znanje o ovoj luksuznoj namirnici u društvu) o ovom (za neke) delikatesu, a svakako luksuzu koji ne može svako sebi da priušti, evo prilike za to.

Kavijar je zapravo mleč mužjaka ribe i od antičkih vremena smatra se najukusnijim, najboljim i najhranljivijim delom ribe. Što se hranljivosti tiče, zaista sadrži u sebi veliki broj korisnih materija – belančevine, šećer, vitamine (A, C, PP, B2, B6 i B12), kao i mineralne soli. Kavijar je i veoma kaloričan i veoma mastan – 100 grama kavijara sadrži u sebi 2.800 kalorija (to je više od vaših dnevnih potreba), ali se jede samo jedna kašičica.

Ima više vrsta kavijara, a najpoznatiji je ruski crni iz Kaspijskog mora. Dobija se od tri vrste jesetre (beluge, osetre i sevruge), ali i od lososa, pastrmke i američke jesetre. Najkrupniji je kavijar od beluge (i svetlosive do tamnosive boje); kavijar od osetre je tamnosmeđ do zlatast i ima ukus na orahe; kavijar od sevruge je najsitniji i zelenkastocrn. Kavijar se dobija od živih, ali omamljenih riba, inače bi imao gorak ukus.

Najtraženiji kavijar je onaj čija su zrnca najkrupnija, kao i čvrsta i svetla, jer je tada najukusniji. Kavijar treba da bude sjajan i da nema ukus na ribu, a zrnca ne smeju da budu slepljena. Najskuplji kavijar je almas (dijamantski); on je beo i dobija se od jesetre stare sto godina. U Rusiji se kavijar pravi već jako dugo, još od dvanaestog veka, ali početkom devetnaestog veka najveći proizvođači bili su Amerikanci, i to sa 90 odsto svetske proizvodnje.

Možda će vam biti zanimljiv podatak da je kavijar nekada bio uobičajeno posluženje uz piće. S vremenom je broj jesetri drastično opao, zbog preteranog lova i zbog zagađenja vode, pa je kavijar postao izuzetno skup. Ukoliko se desi da ga kupite (i nisu baš neke šanse, zar ne?), nemojte ga čuvati u frižideru duže od 15-20 dana i ne otvarajte ga pre služenja. Iz frižidera ga izvadite 15 minuta pre služenja, a ono što ostane poklopite i vratite u frižider – biće upotrebljivo još dan-dva.

Kavijar iz teglice ili pakovanja uvek treba vaditi plastičnom kašičicom, jer će od metalne, o kojem god metalu da se radi, dobiti metalni ukus. Kao što ste mogli da primetite u holivudskim filmovima, služi se na krekerima ili parčićima dvopeka. Nekada se začinjavao belim lukom ili sličnim začinom, ali to više nije u modi.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Miva

    Prvo, kavijar nije mlec, nego ikra i kao takav se dobija od zenki riba, ne od muzjaka. Drugo, zenka ribe ne prezivi ovaj proces, jer se kavijar vadi iz utrobe (posle secenja ribe), pa se pazljivo ispira pomocu mrezica, a onda dalje usoljava i nekada dimi. Jedan od razloga skupoce kavijara i potice iz razloga sto je u pitanju ikra, jaja zenke ribe. Jesetra je riba koja se slabo prilagodjava zagadjenim uslovima zivota, previse je lovljena u proslosti, sto je skoro dovelo do istrebljivanja i odnos muzjaka prema zenkama je 5:1. Sve ovo i pipavost procesa odstranjivanja jaja su doprineli da cena kavijara poraste nebu pod oblake.