Mačke i bebe

Mačke umeju da budu divni mezimci, neki ih tretiraju i kao članove porodice, ali postoji verovanje da bi mačka mogla da bude opasnost za bebu. Ukoliko se pravilno postupa, vaš mezimac i vaša beba savim će se lepo slagati i niko tu neće biti ugrožen.
Jedan mogući problem može da bude ljubomora. Naime, mačke umeju da budu ljubomorne, i može se desiti da se vašoj ljubimici nimalo ne dopadne to što odjednom svi obraćaju pažnju na bebu, a niko na nju. Ovaj problem nije naročito teško rešiti – samo se potrudite da ne zapostavljate mačku, da je i dalje mazite, obraćate joj se nežnim glasom i slično. Nije loše ni bebu „predstaviti“ mački, tako što ćete je pustiti da joj onjuši nožice. Ukoliko tako postupite, mačka se neće osećati ugroženo, biće sigurna da je i dalje voljena – u suprotnom bi se moglo desiti da pokuša da povredi bebu.
Čest je strah od toga da bi mačka mogla da uguši bebu, tako što bi legla preko nje pa beba ne bi mogla da diše, ili da bi beba mogla umreti od toga što udahne mačju dlaku. Nema mnogo razloga za takve strahove. Svakako da nije preporučljivo da se udahne dlaka, ali smrtni ishod toga nije baš verovatan. A što se tiče toga da bi mačka ugušila bebu time što bi legla preko nje, to je tek malo verovatno.
Naime, nije nikakva retkost da mačka, privučena toplotom bebinog tela i/ili željom da doprinese brizi o mladunčetu, legne uz bebu – uz, izuzetno retko na bebu, a i ako bi se baš desilo da legne na bebu, ne bi joj legla preko lica. Pored toga, beba koja počinje da se guši bi se batrgala i mačka bi se sklonila od nje.
Uz sve navedeno, nije dobra ideja da bebu ostavite nasamo s mačkom, baš kao što ne bi bila dobra ideja da je ostavite nasamo s bilo kojim kućnim mezimcem – nikada ne možete biti stoprocentno sigurni šta bi moglo da se desi, kojeg god ljubimca da imate i dobro je biti u blizini kako biste mogli pravovremeno da reagujete. Ipak, izuzev tog opšteg pravila opreza kad se o bebama i životinjama radi (i, naravno, ako vaša beba nije alergična na mačju dlaku), uz pravilno ponašanje nema razloga za strah da će mačka nauditi vašoj bebi. Znatno je verovatnije da će je voleti isto kao što bi volela i sopstvene mladunce i da će je na svoj način paziti i brinuti o njoj – na bebino veliko uživanje.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

bebakućni ljubimacmackazdravljezene
Komentari (3)
Dodaj komentar
  • Silvija

    Imam dvije mačke doma i nije mi palo na pamet da ih se riješim. Sa mnom su već tri godine i vrlo smo povezani. Odmah sam odredila sobu u kojoj će mace neko vrijeme biti dok se svi skupa ne prilagodimo na novonastalu situaciju. Imam dosta briga i oko trudnoće i ishoda da bih se emotivno mogla odvojiti od svojih mačaka. Radi toga dolazim u sukob s okolinom i njihovim osudama moga načina razmišljanja, no meni bi bilo još gore mace dati nekome ili na selo. Pa te su na dudu othranjene, ne znaju ni miša uloviti ja sam im sve, totalno su netipične. usput sam napravila testove na toksoplazmu koju sam davnih dječjih dana preboljela, a nisam doma imala ni mačku ni psa. Razočarana sam načinom na koji moja okolina razmišlja i koliko negative usmjerava na te moje mezimce, umjesto da uzmu usisivač i usisaju stan ako im smetaju dlake 🙂 Razmišljala sam kako bi se oni osjećali da ih negdje ostavim, strašno i za pomisliti. Za sve postoji nekakvo rješenje, jer mačke žive i 12 godina, ja sam ih i namjerom uzela da ih imam idućih 12 godina, ako ne i dulje, i da mi budu pratnja u životu, a ne teret.

  • Ivana Živulović

    Nakon uporne pretrage od par dana, konačno sam pronašla tekst koji odstupa dobronamernih komentara ala „beba i kućni ljubimac ni u ludilu“, „da li znaš, dlake mačaka su smrtonosne za bebu“ i sl… Nema ko mi nije rekao da „bacim“ mačka kad dobijem bebu, jer valjda ću nju više voleti nego kućnog ljubimca. A dlake su dlake i mnogo su opasne! Počnem da razmišljam…i odlučim da pošto ja mog Peru mačka obožavam – probacu da zadržim muža, mačka i moju buduću bebu, sve zajedno! Kad mogu divni ljudi poput ovih iz teksta da drže dva psa, mačku i papagaja, probaću ja za početak bebana/nu i macu….

  • Jelena Mirković

    Oval članak je vrlo koristan za mlade roditelje koji previše štite svoje bebe, što je na neki način i normalno. Međutim, ono što je veoma važno znati, a što sam pročitala i u mnogim medicinskim člancima, to je da mace i kuce, a pogotovo mace, pojačavaju imunološki sistem kod dece, tako da deca koja rastu uz životinje i koja su u svakodnevnom kontaktu sa kućnim ljubimcima imaju izuzetno razvijen imunološki sistem ili bar dobre predispozicije za to. Tajna leži u macinoj dlaki koju ona svojim lizanjem premazuje nekim bakterijama koje prelaze na naše ruke, a te bakterije su glavni faktori u jačanju imuniteta. Pokušavam da prepričam, jer nisam baš stručnjak za to. Prema tome, moj savet je da se bebe ne čuvaju sterilno i udaljeno od životinja. Budite oprezni, ali ih privikavajte na prisustvo kućnih ljubimaca i verujte mi, pored zdravstvenih razloga, vaša porodična atmosfera će biti mnogo bogatija. Moju porodicu činimo moj suprug i ja, dve odrasle ćerke, dve kuce, jedna maca i dva papagaja. Naš život je sa njima dobio takvu dimenziju da je naprosto teško zamisliti kako bi to izgledalo da oni nisu tu. Članak je vrlo koristan i ja pozdravljam svaku akciju u tom pravcu. Pa, setite se samo naših mama i baka, moje generacije (50-ih), svi smo rasli sa nekim ljubimcima i ne možemo se požaliti da smo patili od nekih alergija i astmi. Bitno je i to da li su vakcinisani. Prema tome, oplemenite svoju porodicu macama i kucama, svi ćete uživati, a vaša deca najviše.