Zbog jedne greške kafa vam ima drugačiji ukus

Domaća, turska kafa, kako se sve naziva napitak koji se tradicionalno priprema u svakom domaćinstvu, obično pije ujutru i često se smatra merilom veštine onog ko je kuva.

Ali, kako se priprema domaća kafa? Uobičajen postupak jeste da se voda sipa u džezvu, po potrebi doda šećer,  i zagreva se dok ne proključa.

Zatim se skloni sa vatre, odlije se manja količina vode (kako bi se napravio prostor u posudi i da ne bi iskipela), doda mlevena kafa – na 1 šoljicu vode ide jedna veća kašičica kafe. Džezva se vrati na ringlu da mešavina proključa, pa se ulije ostatak vode.

Druga varijanta jeste da se voda ne oduzima – ako je džezva veća, pa ne postoji bojazan da će se tečnost izliti kad proključa, već se kafa odmah sipa i pusti se da „baci ključ“.

Ako je verovati stručnjacima, ovaj način je pogrešan. Kako kažu, jedan sitan detalj u pripremi, jedna „greška“ joj menja ukus.

„Kada sipate kafu u vodu, ne smete dozvoliti da prokuva na vatri. Ako proključa, napitak će imati gorak ukus“, objasnio je osnivač kompanije „Roaster Coffee“.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

greškakafaukus
Komentari (1)
Dodaj komentar
  • Anonimni

    Svi smo primetili ,ko obraca paznju ,da kada kafa provri nema penu , samim tim verovatno utice na ukus.Ali mislim da zavisi od kafe ,postoje neke kiselije,neke jace przene pa su gorce u samom sastavu.I zato treba znati mericu kafe na solju jer ta vrsta jako pecene kafe sa vecom dozom ostavlja gorci ukus nasprem neutralnijih kafa,kakva je po meni NES klasik ,npr..“Bonato „kafa u razlicitim pakovanjima ,svetlijem i tamnijem ima jacu grkost ,vise pecena i slabiju i zato se razlikuje koliko koscica je potrebno za jednu solju.