100 puta bolje od limunade: Ovo piće najbolje rashlađuje, a lako se pravi kod kuće

Odličan način da ostanete hidrirani, posebno za ljude koji žele ukusnu alternativu vodi

Kada živa u termometru poraste i sunce neumoljivo sija, ništa ne prija kao osvežavajuće piće. Možda ćete žeđ utažiti hladnim pivom, limunadom ili Arnold Palmer-om — ili možete prigrliti zdravstvene prednosti ledenog čaja i jednim gutljajem postići višestruku korist.

Stručnjaci za čaj i ishranu su otkrili koje su prednosti ovog klasičnog napitka i da li temperatura čaja utiče na njegova pozitivna dejstva.

Prednosti ledenog čaja

Sam po sebi, čaj je prepun koristi. „Čaj je osvežavajuće piće koje ima odličan ukus i ne sadrži šećer, natrijum ili masnoće, a pritom je bez kalorija,“ kaže Trejsi Olgiti Gensler, MS, RD, iz kompanije ,,Pollock Communications“ za sajt Martha Stewart, napominjući da je nezaslađeni čaj nedavno dobio oznaku „zdrav“ od strane FDA (Američke agencije za hranu i lekove).

Hidratacija

„I čajevi koji sadrže kofein i oni bez kofeina — bilo da su u pitanju crni, zeleni, beli, oolong, fermentisani (tamni) ili biljni čajevi — predstavljaju hidrirajuća pića,“ objašnjava Gensler. Time obezbeđuju telu potrebne tečnosti za pravilno funkcionisanje.
„Bilo da je topao ili leden, čaj može biti odličan način da ostanete hidrirani, posebno za ljude koji žele ukusnu alternativu vodi,“ dodaje Grejs A. Deroča, MBA, RD, CDCES, registrovana dijetetičarka i portparolka Akademije za ishranu i dijetetiku.

Koliko čaja piti?

Pošto se čaj uglavnom sastoji od vode, doprinosi ukupnom unosu tečnosti, ali treba da bude dodatak, a ne zamena za unos vode. Za većinu ljudi, 2 do 4 šolje nezaslađenog čaja dnevno smatra se sigurnom i korisnom količinom, kaže Deroča.

Prema podacima Nacionalne akademije medicine (NAM), muškarci bi trebalo da unose oko oko 3,7 litara tečnosti dnevno, a žene oko oko 2,7 litara. „Dovoljan unos vode je ključan za održavanje hidratacije i zapremine krvi, apsorpciju metaboličke toplote, transport nutrijenata i otpadnih materija, kao i kao rastvarač za biohemijske reakcije u telu,“ objašnjava Gensler.

Zeleni, crni, ulong i beli čajevi

Zeleni, crni, beli i ulong čajevi potiču od biljke Camellia sinensis i mogu pomoći u smanjenju rizika od hroničnih bolesti. Takođe sadrže amino-kiselinu L-teanin, koja podstiče opuštanje. Zeleni čaj sadrži najviše antioksidanata, dok je crni bogat polifenolima.

Zeleni čaj: „Zeleni čaj, zahvaljujući visokim nivoima EGCG-a, podržava antioksidativne procese koji pomažu u smanjenju upala i mogu smanjiti rizik od srčanih oboljenja i dijabetesa tipa 2,“ kaže Grejs A. Deroča. (EGCG je epigalokatehin galat – biljni flavonoid iz grupe katehina.)

Crni čaj: Iako sadrži nešto manje katehina, crni čaj je i dalje bogat flavonoidima koji podržavaju zdravlje krvnih sudova i normalan krvni pritisak, dodaje Deroča.

Biljni čajevi

„Ledeni biljni čajevi mogu biti umirujuća opcija bez kofeina, koja hidrira i podstiče mentalnu ravnotežu, naročito kad se piju rashlađeni tokom toplih dana,“ kaže Deroča.

Hibiskus: Ovaj čaj crvenkaste boje povezuje se s održavanjem zdravog krvnog pritiska, što je odlična vest za zdravlje srca.

Kamilica: „Kamilica je bogata flavonoidima i nudi blago olakšanje od stresa, upala, stomačnih tegoba i još mnogo toga,“ objašnjava Sintija Fazekas, majstor čaja iz kompanije ,,Adagio Teas“.

Mešavine: Biljne mešavine mogu kombinovati više korisnih svojstava i pružiti osvežavajuću hidrataciju bez rizika od nesanice.

Biljni čajevi sa kofeinom

Neki biljni čajevi prirodno sadrže kofein, poput jerba mate i jaupon.

„Jedno istraživanje iz 2018. pokazalo je da konzumiranje ovih čajeva ohlađenih može povećati termogenezu i sagorevanje masti, što ukazuje na potencijalni uticaj na telesnu težinu – što zaslužuje dodatna istraživanja,“ kaže Gensler.

Način pripreme čaja je važan

Neće svaki čaj automatski doneti sve benefite. „Maksimalni efekti zavise od svežine listova (što je jako važno!) i načina pripreme,“ kaže Fazekas.

Opcije za potapanje: Bilo da koristite čaj u rinfuzi ili u kesicama, i bez obzira da li je topao ili leden, čaj se mora najpre pravilno pripremiti – potapanjem u toploj vodi, hladnoj vodi preko noći, u frižideru ili na suncu. Kada se priprema s pažnjom, čaj bi trebalo da bude blag i ne gorak.

Hladno vs. toplo: „Većina istraživanja pokazuje da hladno pripremanje ne oslobađa toliku količinu antioksidanata kao toplo, ali je rezultat i dalje znatno bolji od većine pića koja su pretežno šećer i voda,“ kaže Fazekas.

Priprema: „Jedna studija je, zanimljivo, pokazala da beli čaj oslobađa više polifenola kada se priprema hladnim putem,“ dodaje ona, ali napominje da, bez obzira na metod, bioiskoristivost antioksidanata ostaje odlična.

Da li je ledeni ili topli čaj bolji?

Bilo da je topao ili leden, korisna svojstva čaja ostaju gotovo ista.

„Serviranje čaja hladnog ne umanjuje njegove benefite – polifenoli ostaju stabilni, osim ako čaj nije jako razblažen ili dugo stoji,“ objašnjava Deroča. „Ključ je u načinu pripreme: sveže pripremljen i nezaslađen čaj – topao ili leden – zadržava svoje nutritivne vrednosti.“

Mleko i šećer

Neki vole čaj sa mnogo leda, dok drugima prija uz dodatke.

„Sve je stvar ravnoteže – čaj i dalje može biti deo zdravog načina života, čak i uz malo mleka ili mrvicu zaslađivača – samo obratite pažnju na učestalost i količinu,“ kaže Deroča.

Šećer: Dodati šećer može povisiti nivo glukoze u krvi i povećati unos kalorija.

Mleko i biljne alternative: Za ledene čajeve poput čaja s mlekom ili ledenog čaja, Deroča preporučuje nezaslađene ili niskokalorične verzije, te mleko ili alternative obogaćene kalcijumom i vitaminom D.

Dodaci: Za više ukusa bez kalorija, Gensler predlaže da dodate svežu mentu, cimet ili limun.

Previše čaja?

Ledeni čaj jeste osvežavajuć i zdrav napitak — ali preterivanje može imati i loše posledice.

Umerenost: „Neki čajevi sadrže kofein, koji u većim količinama može izazvati probleme sa spavanjem, ubrzan rad srca ili probavne tegobe,“ upozorava Deroča.

Bubrezi: Određene supstance, poput oksalata koji se nalaze u crnim čajevima, mogu uticati na zdravlje bubrega. „Ako imate problema s bubrezima ili druga zdravstvena stanja, konsultujte se sa svojim lekarom,“ savetuje Deroča.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com