U trendu

Na koliko stepeni treba peći pite ili peciva: Evo od čega to zavisi

Pita se pravi od kora, kupovnih ili domaćih, kao i raznih nadeva, a može da bude slana ili slatka. Prva saznanja o pitama datiraju još iz vremena drevnog Egipta i antičke Grčke, a kasnije su ih Rimljani doneli u Evropu. Svaka zemlja je prilagođavala recept svojim običajima i hrani, pa zato danas postoji puno različitih načina za njenu pripremu.

Na internetu možete da pronađete recept za pitu po vašoj želji, ali u njima ne piše uvek na kojoj se temperaturi peku. Kao i svako jelo i određene vrste pita se peku na različitoj temperaturi, a i vreme se razlikuje u zavisnosti da li koristite kore ili testo, piše stvarukusa.rs.

Ono što je najbitnije je to da se sve pite, kao i različita peciva, peku u zagrejanoj rerni. Takođe, ako vidite da pita tokom pečenja može da zagori, pokrijte je vlažnim papirom za pečenje ili alu folijom, kako bi se i unutrašnjost ispekla.

Ako pečete pecivo, izaberite višu temperaturu oko 200-250°C, ali i ovo zavisi od vrste peciva. Ona se brže suše na manjim temperaturama i gube na ukusu. Na 240°C se peče pita koja u sebi sadrži kvasac i to oko 45 minuta, a za onu sa gotovim korama vam je potrebno 30 minuta na temperaturi od 220°C. Ako pravite pitu sa lisnatim testom pecite je na 220°C oko 30-45 minuta.

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.