Francuska je novi prvak sveta u fudbalu

Fudbalska reprezentacija Francuske drugi put u istoriji postala je prvak sveta, pošto je danas u finalu Mundijala u Rusiji savladala Hrvatsku 4:2 (2:1).

Pred 80.000 gledalaca na „Lužnikiju“ odigran je veoma zanimljiv, pomalo čak i neobičan meč, s obzirom na to šta se sve dešavalo na terenu, a Francuzi su se na kraju radovali.

Francuska je povela autogolom Marija Mandžuzkića u 18. minutu, 10 minuta kasnije izjednačio je Ivan Perišić, da bi nakon njegovog igranja rukom i VAR intervencije Antoan Grizman u 39. minutu iz penala povisio na 2:1.

U nastavku, prvo je pogodio Pol Pogba u 59, a potom i Kilijan Mbapae u 65. minutu, da bi konačnih 4:2 u 69. minutu postavio Mandžukić, posle velike greške golmana Francuza Iga Lorisa.

Selektor Francuske Didije Dešam postao je treći čovek u istoriji, posle Brazilca Marija Zagala i Nemca Franca Bekenbauera, koji je kao igrač i kao selektor postao prvak sveta.

Tok meča:

90. minut – još se igra 5 minuta nadoknadnog vremena

88. minut – polušansa za Hrvatsku. Udarac Rakitića, pored gola. Hrvatska ima inicijativu ali nema više onakvih šansi kao u  većem delu utakmice. Nedostaju prodori Perišića, dugo ga nema u igri.

81. minut – izlazi Žiru iz igre. Kod Hrvata, ulazi Pjaca, izašao Strinić

79. minut – jalova inicijativa Hrvata

72. minut – Sudar Umtitija i Mandžukića, obojica na travi, sudija dozvoljava lekarsku intervenciju, za obojicu

69. minut – Mandžukić koristi ogromnu grešku golmana Lorisa, otima mu loptu na pet metara i ubacuje u mrežu

66. minut – akcija Ernandesa, dodao loptu Mbapeu, ovaj vara Vidu i strahovito šutira sa oko 20 metara. Subašić opet nemoćan. Fenomenalan pogodak mladog Francuza.

61. minut – opet sjajna kontra Francuza, krajnjim naporom Hrvati izbacuju u korner i sprečavaju siguran pogodak

59 minut – kontra Francuza, Mbape u prepoznatljivom stilu, vraća loptu u sredinu šesnaesterca, Pogba prvi pokušaj, odbija se lopta, opet Pogba, ovaj put Subašić nemoćan. Goool! 3:1 za Francuze.

55. minut – izmena u francuskom timu, izašao Kante, ušao je N’Zonzi.

54. minut – još jedan opasan napad Hrvatske, Loris izbacuje loptu u korner, ali ipak ofsajd Mandžukića

53. minut – incident na utakmici. Nekoliko osoba, obučenih kao redari, upadaju na teren i sudija na nekoliko minuta prekida igru

52. minut – posle silovite ofanzive jedan klasičan prodor Mbapea, prvi na ovoj utakmici, umalo da Francuzi povećaju vođstvo.

49. minut – opet šansa za Perišića, ali Loris brži i izbacuje loptu. Francuzi panični, deluje kao da će svakog trenutka pasti gol za Hrvatsku.

48. minut – još jedan opasan napad Hrvata. Strahovit udarac Rebića, francuski golman krajnjim naporom izbacuje u korner. Modrić izvodi korner, i posle gužve lopta odlazi u gol aut.

47. minut – polušansa za Francuze, udarac Grizmana Subašić lako hvata

18.03 – počelo drugo poluvreme finala Svetskog prvenstva

Hrvatska u prvom poluvremenu daleko bolji rival, Francuzi neubedljivi, ali Francuska vodi 2:1 na kraju prvog poluvremena, imali su samo jedan udarac u okvir gola, a dali dva gola, kuriozitet ovog poluvremen3.

43. minut – „Vatreni“ ne posustaju. Posle još jednog prekida lopta se odbila do Lovrena, koji je pucao, ali je pogodio Pogbu i dobio samo korner.

41. minut – Drugi žuti karton za „trikolore“ – Lukas Ernandez.

40. minut – ŠANSA za HRVATSKU! Strinić je centrirao, a Rebić nije dobro zahvatio loptu iako je imao otvoren šut.

38. minut – Grizman iz penala dovodi Francuze u vodstvo.

35. minut – Francuzi traže penal na igranje rukom. Sudija konsultuje VAR. Penal za Francusku na osnovu video analize. Lopta je pogodila u ruku Perišića.

28. minut – GOOOLLLL – 1:1 – IZJEDNAČIO JE PERIŠIĆ! Modrić je izveo prekid, lopta se „šetala“ od glave do glave po kaznenom prostoru, na kraju ju je Vida spustio Perišiću, on je namestio na „levicu“ i sa 15-ak metara poslao u mrežu.

27. minut – Žuti karton za Kante zbog prekršaja nad Perišićem.

24. minut – Hrvatska pritiska… Sada je Rebić centrirao, a Rakitić uhvatio volej – neprecizno.

21. minut – Modrić je na drugoj strani izveo prekid, a Vida neprecizno šutirao glavom.

18. minut – GOOOLLLL – 1:0 ZA FRANCUSKU! AUTOGOL MANDŽUKIĆA!

17. minut – Prvi put da Francuzi kako-tako prete. Mbape je probio po desnom krilu, ušao u kazneni prostor, poslao loptu pred gol, ali tu nije bilo nijednog njegovog saigrača.

15. minut – Perišić je probio po levom krilu, ali je od centaršuta dobio samo aut.

11. minut – Duga lopta na Perišića, koji se našao pred Lorisom, ali nije dobro primio loptu, pa mu je ona pobegla u gol-aut.

3. minut – Prvo uzbuđenje! Perišić je ukrao loptu Pavaru, sjurio se ka kaznenom prostoru, ali je Umtiti intervenisao.

1. minut – Sudija Nestor Pitana dao je znak da utakmica na stadionu „Lužnjiki“ počne.

Reprezentacije Francuske i Hrvatske igraju na stadionu “Lužnjiki” u Moskvi finale Svetskog prvenstva.

Sastavi timova:

FRANCUSKA: Loris – Pavar, Varan, Umtiti, Ernandez – Kante, Pogba – Mbape, Grizman, Matuidi – Žiru.

HRVATSKA: Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić – Brozović, Modrić, Rakitić – Rebić, Mandžukić, Perišić.

Sudija: Nestor Pitana (Argentina)