Jedriličarsko prestižno takmičenje „The Ocean Race Europe“ prvi put će se dešavati i u Jadranskom moru, gde će od 15. do 21. septembra ove godine biti održano finale takmičenja, kada jedinstvena „IMOCA“ flota uplovi u Tivat, grad domaćin, najavili su danas organizatori.
Trka „The Ocean Race Evrope“, koja spaja jedrenje sa misijom očuvanja okeana i mora, počinje 10. avgusta u Kilu, u Nemačkoj, a završava se u Bokokotorskom zalivu, u Tivtu, koji će biti domaćin finala šest dana.
Direktor komunikacija „The Ocean Race“, Piter Ruš je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da je klasa „IMOCA“ jedrilica, koju će koristiti timovi tokom trke, trenutno najsavremenije plovilo te vrste na svetu.
Najavio je da će na jedrilicama biti po četiri člana posade i jedan reporter, kao i da svaki tim mora da ima najmanje jednu ženu u posadi i da budu zastupljene najmanje dve nacionalnosti.
Ruš je objasnio da su jedrilice izrađene od karbonskih materijala i koriste tehnologiju koja im omogućava da se kreću brže od tradicionalnih jedrilica.
„Nastavljamo dugu tradiciju 15 godina plovidbe po okeanima, imamo velike događaje širom sveta, to su prvo bile trke Volvoa, a ovo su sada mali događaji pod sloganom ‘Povezivanje Evrope'“, kazao je Ruš.
Regata je duga više od 4.000 nautičkih milja, a jedriličari će iz Kila ići preko Portsmuta (Velika Britanija), Matoshinja-Porta u Portugalu (fly-by etapa), Kartahene (Španija), Nice (Francuska) i Đenove (Italija) i do Bokokotorskog zaliva u Crnoj Gori.
Direktor marketinga i gradova domaćina Mirko Grošner istakao je da je jedna od misija trke, pored jedrenja, takmičenja, povezivanja Evrope i globalno očuvanje mora, u saradnji sa Ujedinjenim nacijama.
Grošner je istakao da je svaki brod opremljen specijalnom opremom, koja prikuplja ključne naučne podatke o morima kroz koja prolazi, nastavljajući nagrađivani naučni program trke „The Ocean Race“, u cilju podrške globalnim istraživanjima mora.
„Šest nedelja spektakularnog jedrenja i klasa najboljih jedriličara na svetu. Zanimljivo je da nije reč samo o brodovima za trku, već oni prikupljaju i naučne podatke. Svi brodovi su opremljeni naučnom opremom i oni će sve vreme analizirati kvalitet vode, procenat ugljen-dioksida, temperaturu vode i te podatke će slati naučnicima širom sveta“, kazao je on.
Istraknuto je da gradovi domaćini imaju ključnu ulogu u promociji i organizaciji cele regate, kao i da će u svakom od njih biti organizovan poseban program.
Prodekanka za razvoj i komunikaciju na Pomorskom fakultetu u Kotoru Zorica Đurović poručila je da će fakultet pružiti posebnu podršku projektu.
„Veliko nam je zadovoljstvo što smo deo ove priče i što ćemo dati doprinos da se Crna Gora pozicionira na novi način na evropskoj i svetskoj mapi. ‘The Ocean Race’ dolazi po prvi put u ovaj deo Sredozemlja. Regatu prati bogat naučni i edukativni sadržaj i sa posebnim zadovoljstvom najavljujemo brojne programe za sve uzraste“, naglasila je Đurović.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com