Državljani Moldavije su u Srbiji i Bosni i Hercegovini (BiH), tokom leta 2024. godine, u tajnim paravojnim kampovima obučavani da koriste dronove, a njihovi instruktori su bili povezani sa privatnom ruskom vojskom „Vagner“, objavila je Balkanska istraživačka mreža (BIRN).
BIRN je, sa moldavskom istraživačkom mrežom CU SENS, otkrio da su Moldavce u šumama Srbije i BiH pred predsedničke izbore u toj zemlji odbrambenim veštinama podučavali državljani Rusije, za koje se ispostavilo da su povezani sa grupom „Vagner“ i koji se zbog toga nalaze pod sankcijama Evropske unije (EU), Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država (SAD).
U oktobru prošle godine je zbog toga uhapšeno desetak državljana Moldavije, a Tužilaštvo u Kišinjevu tvrdi da su se oni pripremali za izazivanje masovnih nereda uoči, tokom i nakon predsedničkih izbora u toj zemlji.
Na predsedničkim izborima u Moldaviji proevropska kandidatkinja Maja Sandu pobedila je svog rivala Aleksandra Stojanogla, kog je podržavala proruska struja u toj zemlji, a Evropska komisija je nakon izbora saopštila da se Rusija intenzivno mešala u izborni proces.
Predmete o trening kampovima formirala su tužilaštva u Moldaviji i BiH, a u njima se navodi da su se treninzi održavali od avgusta do oktobra 2024. godine i da su polaznici učili kako da upravljaju dronovima.
Moldavci su, prema podacima tužilaštva u Kišinjevu, dolazili u Srbiju i BiH dva puta, a njima su po dolasku oduzimani telefoni i pasoši, dok im je kretanje bilo ograničeno.
Jedan od uhapšenih polaznika kampova Maksim Roska izjavio je za BIRN da instruktori na početku nisu objašnjavali razlog svojih obuka, da bi kasnije naveli da polaznici treba da „nauče da se brane“.
On je dodao da su im instruktori obećali da će polaznici biti plaćeni od 300 do 500 dolara, u kripto valuti.
Za lokacije treninga na ročištu u Moldaviji navedena su sela Glamočani blizu Banjaluke i Radenka, blizu srpske granice sa Rumunijom.
Mediji u Srbiji su u oktobru, neposredno nakon hapšenja Moldavaca, preneli da je Bezbednosno-informativna agencija (BIA) u saradnji sa policijom „okončala nelegalne aktivnosti na seoskom imanju kod Kučeva“, kao i da je tamo tada pronađeno nekoliko dronova, oprema za satelitsku komunikaciju i više različitih zapaljivih tečnosti.
Sudski proces se trenutno vodi protiv najmanje četvoro državljana Moldavije, a većina optuženih se brani ćutanjem ili negira učešće u kampovima.
Ambasada Rusije u BiH je na Fejsbuku nedavno objavila da je za optuživanje Moskve odgovorna „zapadna propaganda“.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com