Kina i Sjedinjene Američke Države (SAD) objavile su zajedničku izjavu povodom kinesko-američkog ekonomskog i trgovinskog sastanka u Ženevi, prenosi danas Kineska medijska grupa (CMG) u komentaru pod naslovom „Uzajamno korisna saradnja pravi izbor za rešavanje problema Kine i SAD“.
Prema zajedničkoj izjavi, SAD su ukinule ukupno 91 odsto dodatnih tarifa, a Kina je, shodno tome, ukinula 91 odsto kontra tarifa. SAD su obustavile primenu 24 odsto „uzajamnih carina“, a Kina je takođe obustavila primenu 24 odsto kontra carina. Zahvaljujući tome, glavne berze širom sveta su tog dana porasle. Generalna direktorka Svetske trgovinske organizacije Ngozi Okonjo-Iveala je ocenila da je napredak u trgovinskim pregovorima između Kine i SAD-a važan ne samo za te dve zemlje, već je od presudnog značaja i za druge zemlje širom sveta, i u skladu je sa očekivanjima svih strana.
Ovaj sastanak je održan na zahtev američke strane i predstavlja prvi tet-a-tet susret dve strane od aprila ove godine, kada je američka strana uvela visoke tarife Kini, što je izazvalo kontramere kineske strane. Tokom dva dana, strane su vodile iskrenu, detaljnu i konstruktivnu komunikaciju. Ne samo da su postigli niz pozitivnih aranžmana, već su značajno smanjili nivo bilateralnih tarifa i dogovorili se o uspostavljanju mehanizama ekonomskih i trgovinskih konsultacija za održavanje komunikacije o relevantnim pitanjima.
Postignuti privremeni rezultati između Kine i Sjedinjenih Američkih Država nisu došli lako, što odražava objektivno razumevanje dve strane o bliskoj povezanosti kineske i američke ekonomije koja se ne može prekinuti, kao i pripremu za buduću koordinaciju i saradnju na širem spektru tema, ocenio je profesor kineske Diplomatske akademije. Profesor Wang Sijaosong na Narodnom univerzitetu u Kini smatra da su rezultati sastanka postavili temelje i stvorili uslove za dalje smanjenje nesuglasica i produbljenje saradnje između Kine i SAD-a.
Od aprila ove godine, američka vlada je, na osnovu prethodno nametnutih jednostranih tarifa, dodatno uvela takozvane „uzvratne tarife“ na kineske proizvode, a zatim je uzastopno pojačavala tarifne mere, konačno podigavši stopu do 125 odsto. Kina je sprovela odlučne i opravdane kontra mere, podižući carine na američke proizvode na 125 odsto. Tokom ovog procesa, visoke tarife koje je američka strana uvele sve više dolaze do izražaja efekta ‘vraćanja’, što je dodatno pritisnulo američku vladu. U poslednje vreme, kritike na račun odluka Vašingtona o povećanju carina sve su glasnije u SAD, ukazuje se.
U poređenju, snaga, otpornost i politika sve veće otvorenosti kineske ekonomije pojačavaju sposobnost Kine da zadrži stratešku stabilnost i odupre se rizicima i izazovima. Privredna komora Evropske unije u Kini objavila je odgovarajući izveštaj, a više od dve trećine njenih članica izjavilo je da tarife koje su nametnule SAD nisu uticale na uvoz iz Kine. Brojne međunarodne investicione institucije očekuju da će kineska ekonomija ove godine održati snažan rast.
Rezultati kinesko-američkih ekonomskih i trgovinskih pregovora u Ženevi zaslužuju potvrdu. Strani mediji su ocenili da je najveća prepreka u trgovinskim pregovorima Kine i SAD nezavršena politika SAD. Ukoliko SAD odluče da krši prava Kine, Kina će se čvrsto suprotstaviti i uzvratiti do kraja. Bez obzira na to kako se međunarodna situacija menja, Kina će se odlučno suprotstaviti hegemoniji, zaključuje CMG u komentaru.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com