BEOGRAD – Sektor za reviziju budžeta lokalnih vlasti tokom revizija sprovedenih 2017. godine, dao je ukupno 800 preporuka, a efekti se između ostalog ogledaju u otklanjanju nepravilnosti u postupcima javnih nabavki, javnih konkursa i dodele sredstava, kao i na osnovu više preuzetih obaveza od odobrenih aproprijacija, izjavio je danas predsednik DRI i generalni državni revizor Duško Pejović.
On je naveo da se, nakon preporuka državnih revizora, otklanjaju i pogrešna iskazivanja u finansijskim izveštajima, kao što je evidentiranje finansijske i nefinansijske imovine, povraćaj neutrošenih budžetskih sredstava.
Pejović je otvarajući drugi sastanak EUROSAI Radne grupe za reviziju opština rekao da je prošle godine, nakon preporuka DRI, izmenjen Zakon o budžetskom sistemu, Zakon o javnoj svojini, zatim, Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.
„Zaključci i preporuke iz izveštaja o obavljenim revizijama predstavljaju dragoceni podsticaj ne samo za otklanjanje ukazanih nedostataka, već i za unapređenje planiranja i izvršenja budžeta, a možda najvažnije od svega, unapređenje rada i sistema državne uprave u celini“ , poručio je dr Pejović.
Državna revizorska institucija danas i sutra domaćin je kolegama iz Radne grupe EUROSAI (Evropska organizacija vrhovnih revizorskih institucija) za reviziju opština koji u Beogradu održavaju drugi godišnji sastanak ove Radne grupe i seminar na temu „Finansije lokalnih vlasti: budući izazovi“, navodi se u saopštenju.
Tokom sastanka razmatra se stanje finansija lokalnih vlasti, efektivno finansijsko upravljanje i odgovornost, zajmoprimanje i dugovanje, kao i uloga centralne vlasti u ovim procesima.
Generalni državni revizor Litvanije dr Arunas Dulkis rekao je da je uloga vrhovnih revizorskih institucija da pomognu stabilnom upravljanju dobrima i finansijama u državnoj svojini.
Na seminaru se razmatraju i različiti metodi za unapređenje nivoa uprave koji je najbliži građanima, i utvrđuju se univerzalini finansijski izazovi sa kojima se često suočavaju regije i države.
U svim zemljama članicama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), opštine i gradovi troše više nego što prihoduju, a sve lokalne vlasti zavise od transfera centralne vlasti, istakao je danas na seminaru viši ekonomista u toj instituciji Hansjorg Blohliger.
Na seminaru, o konkretnim iskustvima o reviziji opština, govoriće i predstavnici vrhovnih revizorskih institucija Litvanije, Finske, Izraela, Slovenije, Italije, Letonije, Srbije, Austrije, Makedonije, Slovačke, Estonije, Grčke, Hrvatske i Rumunije.
Tokom godišnjeg sastanka Radne grupe biće razmatrane aktivnosti u vezi sa planom rada ove radne grupe u periodu 2017-2020. godine, a naročito u vezi sa rezultatima i akcionim planom za 2019. godinu.
U junu 2016. godine, na sastanku Upravnog odbora EUROSAI, usvojena je inicijativa Vrhovne revizorske institucije Litvanije da se ustanovi posebna EUROSAI Radna grupa za reviziju opština koja je zvanično počela sa aktivnostima u 2017. godini.
Imajući u vidu značaj nadležnosti Institucije za reviziju budžeta lokalnih vlasti, Državna revizorska institucija Republike Srbije je u decembru 2016. godine postala članica EUROSAI Radne grupe za reviziju opština sa ciljem dalheg razvoja metodologije revizije, kao i doprinosa unapređenju sistema revizija opština tako da rezultati revizija dovedu do pozitivnih promena za njihove stanovnike.
Radnu grupu trenutno čini 27 evropskih VRI i jedan posmatrač – Uprava za regionalnu finansijsku kontrolu Švajcarske.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com