BEOGRAD – Tržište Srbije je izuzetno otvoreno za razvoj franšiznog poslovanja a prema našim istraživanjima prošle godine je za 40 odsto povećan razvoj franšize u domaćim brendovima, rekla je danas Marica Vidanović rukovodilac Centra za Severnu, Centralnu i Južnu Ameriku i Australiju Privredne komore Srbije .
Ona je istakla da zbog veličine tržišta i diverzifikovanja tražnje stanovništva, Srbiji predstavlja jedan od vodećih regiona za razvoj – dolazak i razvijanje postojećih franšiznih sistema.
Iako u Srbiji ne postoji šifra delatnosti za franšizing PKS je sprovela nezvanično istraživanje ovakvog poslovanja koji je utvrđeno da postoji 40 odsto više franšiza a zaključak je da je povećana svest o prednostima i mogućnostima ovakvog delovanja.
„Franšiza daje sigurniji početak u poslovanju, uputstva na koji način to da ostvarite, imate kontinuiranu podršku od davaoca franšize a kroz franšize se sublimiraju znanje, iskustvo, marketing, uputstva za rad, prepoznatljivost brenda „, istakla je Vidanović i dodala da PKS pomaže svim zainteresovanima da ili kupe franšizni brend, ili da od svog posla kreiraju franšizu.
Videnović je istakla da čak 66 posto evropskih brendova preko franšiza rasprostranjeno i na tržištu SAD, i da je Velika Britanije preko franšiza povećala za 44 posto rasprostranjenost svojih domaćih brendova u EU.
„Sve velike sile, odnosno trgovinski lanci, ugostiteljski objekti, centri za razvoj veština, pa do salona lepote prepoznaju kakva je snaga u franšizingu i kako je jačati brend kada je u okviru jedne mreže mnogo njih“, rekla je ona a kao primer prednjačenja u proširenosti franšizne mreže navela je MekDonalds.
U cilju razvijanja svesti o značaju franšiza PKS je organizovala i konferenciju „Pravo vreme za nove korake“ na kome se predstavio jedan od svetskih franšiznih brendova „Helen Doron“ koji već 20 godina postoji u Srbiji, a cilj okupljanja bio je predstavljanje prednosti i mogućnosti fanšizinga u Srbiji kroz primer uspešnog franšizing koncepta.
Master franšizer za Helen Doron engleski za Srbiju Tatjana Petković istakla je da rade na 16 lokacija u Srbiji i da je preko 30.000 dece do sada prošlo bar jedan od 14 kurseva.
„Sa nama deca praktično rastu od pelena pa do zrelosti i polaganja međunarodnih ispita. Mi se bavimo decom u svakom pogledu a konferenciju organizujemo kao priliku da edukatori saznaju nešto novo“, rekla je ona.
Osnivač i direktor Helen Doron Ltd – Helen Doron rekla je da je pre 35 godina kao lingvista izradila svoju metodologiju da bebe uče engleski kao što se uči i maternji jezik.
„Način na koji mala deca uče jezik je stalno ponavljanje ono što su čuli i zatim pozitivna podrška od majke. Naša metodologija funkcioniše tako što je bitno da dete sluša jezik i određene pojmove u pozadini dok se bavi nečim drugim koje će kasnije moći da ponovi“, rekla je ona.
Osnivač MENSE Srbije i autor NTC programa učenja Ranko Rajović koji se bavi ranom stimulacijom učenja naglasio je da je najteži posao u životu naučiti jezik.
„Naš posao je da se maksimalno uključe dečiji kapaciteti do 6-7 godine kako bi mu kasnije u životu olakšali učenje a svakako jedna od važnijih stimulacija je i učenje drugog jezika“, rekao je Rajović koji je jedan govornika na konferenciji.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com