LONDON – Britanski ministar finansija Filip Hamond najavio je smanjenje očekivanih potreba za zaduživanjem zemlje od sada pa do sredine 2020-ih, na početku svog govora o poslednjem budžetu uoči izlaska Britanije iz Evropske unije.
Hamond je ponovio danas u parlamentu stav, koji je ranije ovog meseca iznela premijerka Tereza Mej – da se posle premanentnog poboljšanja nekada ogromnog budžetskog deficita vladina rigorozna politika štednje završava, prenosi Rojters.
On je međutim upozorio da će morati da revidira plan o većoj potrošnji u slučaju pogoršanja ekonomije ako dođe do Bregzita bez sporazuma u martu, vršeći pritisak na pobunjene poslanike iz redova Konzervativne stranke Tereze Mej da prestanu da blokiraju njenu strategiju za Bregzit, dodaje britanska agencija.
Hamond je u današnjem obraćanju u parlamentu rekao da je predviđeno da budžetski deficit iznosi 1,2 odsto bruto domaćeg proizvoda u tekućoj finansijskoj godini, u odnosu na prognozu iz marta od 1,8 odsto.
„Kada naši pregovori sa EU rezultiraju sporazumom, a uveren sam da hoće, očekujem da će nam ‘dividendni sporazum’ (sa EU) omogućiti da obezbedimo dodatna sredstva. Veliki napori britanskog naroda će se isplatiti. Rigorozna štednja će se okončati“, poručio je on.
Sve u svemu, predviđeno je da zaduživanje iznosi 18,5 milijardi funti manje u periodu od sada pa do finansijske 2022/23. godine, nego što je u martu prognozirala nezavisna Kancelarija za budžetsku odgovornost (OBR), koja podržava predlog budžeta.
Hamond i njegov prethodnik DŽordž Ozborne su popravljanje javnih finansija postavili kao svoje prioritete.
Budžetski deficit je oboren sa nivoa od skoro 10 procenata BDP-a, koliko je iznosio 2010. godine, velikim delom zahvaljujući rezanju potrošnje za brojna vladina ministarstva i smanjenju socijalnih naknada za primaoce u radnom životnom dobu.
Međutim, Hamond će verovatno imati problema da ostvari svoj cilj brisanja deficita u celosti do sredine 2020-ih ako ne poveća poreze, kažu ekonomisti.
Očekuje se da će do 2023/24. fiskalne godine deficit iznositi 0,8 procenata BDP-a, rekao je Hamond.
On je takođe sebi postavio cilj da spusti javni dug, čiji se udeo u BDP-u udvostručio u odnosu na iznos pre finansijske krize, pošto se vlada značajno zaduživala.
Hamond je naveo da prognoze OBR-a pokazuju da bi odnos duga prema BDP-u trebalo da pada svake godine.
OBR je podigao svoje prognoze ekonomskog rasta za sledeću godinu na 1,6 odsto, u poredenju sa prognozom od 1,3 odsto iz marta.
Prognoza rasta za 2020. godinu je povećana na 1,4 posto, a za 2021. godinu je zadržana na reanije predviđenih 1,4 procenta.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com