I lička jagnjetina zaštićeni hrvatski proizvod u EU

BRISEL, 31. novembra ( Tanjug) – Evropska komisija odlučila je da se „lička jagnjetina“ uvrsti u registar zaštićenih geografskih indikatora kao novi hrvatski proizvod.

Lička janjentina biće dodata spisku od 1400 proizvoda čije je geografsko poreklo zaštićeno na nivou EU.

U Evropskoj komisiji kažu da je odobrila da se još jedna proizvod iz Hrvatske uvrsti u registar zaštićenih oznaka geografskog porekla ( PGI). U pitanju je lička jagnjetina koja se dobija od mesa lokalne ličke pramenke, autohtone ovce koja se uzgaja na području Ličko senjske županije i Zadra.

„Za specifičnu aromu spremljene ličke jagnjetine zaslužan je botanički sastav livada i pašnja na kojim se lička pramenka uzgaja“, navode u Evropskoj komisiji.

Hrvatska sada ima 20 registrovanih zaštićenih proizvoda na nivou EU (po geografskom poreklu i izvornosti) među kojima su i lički krompir, dalmatinski i drniški pršut, slavonski i baranjski kulen, neretvanske mandarine, slavonski med, korčulansko maslinovo ulje i drugi.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com