ŠANGAJ – Kina će smanjiti uvozne tarife i nastaviti da otvara pristup svom tržištu, izjavio je danas predsednik Si Đinping otvarajući jednonedeljni trgovački sajam u Šangaju.
Si je takođe obećao da će ubrzati otvaranje sektora obrazovanja, telekomunikacija i kulture, ojačati zaštitu interesa stranih kompanija i poboljšati kaznenu regulativu za kršenje prava intelektualne svojine, prenosi agencija Rojters.
Britanska agencija napominje da ove izjave kineskog predsednika dolaze u vreme povećanih tenzija između Kine i nekih njenih najvećih trgovinskih partnera, pre svega SAD-a, koje su do sada uvele tarife na uzvoznu kinesku robu vrednu 250 milijardi dolara, na šta je Peking uzvratio tarifama u iznosu od 110 milijardi dolara na američku robu.
Kineski međunarodni sajam uvoza (CIIE), koji se održava od 5. do 10 novembra u Šangaju, okupio je hiljade stranih kompanija i kineskih kupaca s ciljem da se, prema oceni Rojtersa, demonstrira uvozni potencijal druge najveće svetske ekonomije.
„CIIE je velika inicijativa Kine za proaktivno otvaranje svog tržišta prema svetu“, rekao je Si.
Dodao je da ova izložba uvoza pokazuje želju Kine da podrži globalnu slobodnu trgovinu, i da zemlje sveta moraju da se zalažu za otvorene politike i da se suprotstave protekcionizmu.
„Ekonomska globalizacija se suočava sa problemima, multilateralizam i sistem slobodne trgovine su napadnuti, faktori destabilizacije i neizvesnosti su brojni, a rizici
i prepreke se povećavaju“, rekao je Si.
Prema njegovim rečima, Kina očekuje da će njen uvoz robe u narednih 15 godina iznositi 30 hiljada milijardi dolara, a uvoz usluga 10 hiljada milijardi.
Prošle godine, kineski uvoz robe je dostigao 1,84 hiljade milijardi dolara, što je za 16 odsto, ili 255 milijardi dolara više nego prethodne godine. Od ukupnog iznosa, 130 milijardi dolara činio je uvoz robe iz SAD-a.
Predsednici ili premijeri iz 17 zemalja, od Rusije preko Pakistana do Kukova ostrva, došli su na otvaranje sajma u Šangaju, dok događaju nije prisustvovao nijedan visoki zvaničnik iz Sjedinjenih Država ni iz vodećih zapadnih zemalja, dodaje Rojters
Na manifestaciji učestvuju izlagači iz oko 140 država i regiona, uključujući 404 kompanije iz Japana, što je najveći broj iz jedne zemlje.Takođe je prisutno 136 izlagača iz Sjedinjenih Država, uključujući Gugl, Del, Ford i DŽeneral Elektrik.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com