Ko trpi mobing – nek se „pomiri“ s poslodavcem

Poslednjih nekoliko meseci u medijima su uฤestale objave o navodnom zlostavljanju i diskriminaciji zaposlenih u nekoliko preduzeฤ‡a u koja su u vlasniลกtvu stranih kompanija, kao ลกto su Jura, Ptuj i Geoks, ali je primetno da je u svim tim sluฤajevima izostala inicijativa radnika da svoje sporne odnose sa poslodavcem reลกe, bilo mirnim putem, bilo u sudskom postupku.

Pretpostavka je da se radnici najฤeลกฤ‡e plaลกe odmazde poslodavca koja bi u sluฤaju podnoลกenja tuลพbe sudu za mobing, ili prijave inspekciji rada ili tuลพilaลกtvu, rezultirala pojaฤanim vidom diskriminacije ili otkazom.

Zbog toga, iz Republiฤke agencije za mirno reลกavanje radnih sporova poruฤuju da je pravi naฤin za preispitivanje i korigovanje odnosa izmeฤ‘u poslodavca i zaposlenih pregovaranje uz pomoฤ‡ miritelja, ili arbitra Agencije i postizanje sporazuma o korekciji odnosa kada se utvrdida je to potrebno.

Iako se danima pisalo o mobingu u juลพnokorejskoj Juri u Leskovcu, italijanskom Geoksu u Vranju i slovenaฤkoj „Perutrini Ptuj“ u Baฤkoj Topoli niko iz tih preduzeฤ‡a pred Agencijom joลก nije pokrenuo postupak za utvrฤ‘ivanje zlostavljanja ili diskriminacije, rekao je Tanjugu direktor Agencije Mile Radivojeviฤ‡.

On je istakao da je vaลพno da zaposleni koji smatraju da su ugroลพeni pokrenu inicijativu i poลกalju Agenciji predlog za pokretnje postupka mirnog reลกavanja radnog spora.

„Podnoลกenjem predloga zaposleni ฤ‡e proveriti volju poslodavca da se ukljuฤi u postupak mirenja, kako bi se na taj naฤin odnosi meฤ‘u njima preispitali i ukoliko je potrebno iskorigovali postizanjem sporazuma“, naveo je Radivojeviฤ‡ ukazujuฤ‡i da je za sprovoฤ‘enje postupka potrebna saglasnost poslodavca.

Ukoliko poslodavac ne prihvati predlog za mirno reลกenje spora to bi, kako je naveo, eventualno bila potvrda da je potrebno traลพiti reลกenje za mobing na drugi naฤin i pred drugim instancama, kroz eventualno podnoลกenje tuลพbe za mobing nadleลพnom sudu.

Ukazujuฤ‡i da je zlostavljanja na radu kod nas bilo i pre stupanja na snagu Zakona o mobingu 2010. godine, Radivojeviฤ‡ je ukazao da se samim pisanjem medija o tome stiฤe utisak da je zlostavljanja sada mnogo viลกe.

„Dobro je da se o tome piลกe i da se jaฤa svest o postojanju tog vida naruลกavanja radnih odnosa jer je to jedna vrsta preventive i dobra smernica da poslodavci i zaposleni razmisle o svojim odnosima i eventulano ih koriguju“, rekao je direktor Agencije.

On je meฤ‘utim istakao da je joลก vaลพnije da se sporni odnosi reลกavaju institucionalno, putem, na primer, podnoลกenja predloga Agenciji za mirno reลกenje radnog spora koji se tiฤe mobinga jer se na taj naฤin izbegavaju suviลกne napetosti u odnosima i meฤ‘upartnerske nesuglasice.

Za sve one koji ne znaju ili imaju dilemu ลกta je mobing, koja su im prava i moguฤ‡nosti zaลกtite, Radivojeviฤ‡ je podsetio da je u aprilu ove godine Agencija uvela besplatnu telefonsku uslugu – SOS mobing, na koju je za ฤetiri meseca stiglo 1.100 poziva graฤ‘ana.

Usluga funkcioniลกe tako ลกto graฤ‘ani sa fiksnog telefona pozivom besplatanog broja 0800-300-601 i biranjem opcija od 1 do 5 dobijaju bliลพe informacije o tome ลกta je mobing, koje radnje podrazumeva i koji modeli zaลกtite postoje u pravnom sistemu Srbije, meฤ‘u kojima je i sudska zaลกtita.

Prema podacima Agencije u toku proลกle godine, graฤ‘ani su inicirali ukupno 73 postupka pred Agencijom zbog mobinga, a za prvih ลกest meseci 2016. godine 40 postupaka.

Meฤ‘utim, kako navode u Agenciji, praksa je pokazala da se u jednoj treฤ‡ini postupaka dokaลพe da je zlostavljanja bilo, dok se u dve treฤ‡ine pokaลพe nepostojanje mobinga, ili ฤak da je zaposleni zloupotrebio svoje pravo.

Kada je u pitanju slovenaฤka kompanija „Perutnina Ptuj“ mediji su pisali da se radnici najฤeลกฤ‡e ลพale na mobing, neisplaฤ‡ene zarade za prekovremeni rad, neadekvatne uslove rada, kao i da su bili podvrgnuti detektoru laลพi.

Radnici Jure, koja se bavi proizvodnjom kablova, medijima se veฤ‡ mesecima ลพale da u toj kompaniji trpe torturu, da ih tuku metalnim palicama, da im ne dozvoljavaju odlazak u toalet i savetuju da nose pelene, kao i da su ลพene seksualno napastvovane.

I pojedini bivลกi i sadaลกnji radnici „Geoxa“ iz Vranja ลพalili su se medijima na mentalno zlostavljanje, konstantnu dreku na zaposlene u pogonu praฤ‡enu uvredljivim reฤima.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.