BEOGRAD – „Inovacije su biznis“ je poruka prve Konferencije o korporativnim inovacijama (Corporate Innovation Conference) u Srbiji, koja je danas okupila oko 300 uฤesnika velikih korporacija iz zemlje i regiona i startap kompanija.
Konferencija ima za cilj da spoji velike kompanije sa mladim inovatorima, inลพenjerima i preduzetnicima, ฤije bi ideje doprinele brลพem razvoju tih kompanija, ali i razvoju privrede i ukupnom rastu BDP-a.
Na otvaranju konferencije govorio je ministar za inovacije i tehnoloลกki razvoj Nenad Popoviฤ koji je poruฤio da Srbija, u skladu sa trendom velikog uspeha startap kompanija u svetu, takoฤe, vodi aktivnu kampanju o znaฤaju preduzetniลกtva, a naroฤito se trudi da sa partnerima iz Amerike, Kine i Rusije promoviลกe inovaciono preduzetniลกtvo.
„U Vladi Srbije ลพelimo da podstaknemo jaฤanje veza izmeฤu korporacija i startapova, a kroz izgradnju infrastrukture, stvaranja ekosistema i kreiranja sistema podsticajne poreske politike“, rekao je Popviฤ.
Prema njegovim reฤima, Srbija ฤe razvijati ekosistem u kojem ฤe velike kompanije i startapovi saraฤivati i biti partneri, jer ฤe to, kaลพe, srpskoj privredi doneti veฤi rast i nova radna mesta, a drลพavnom budลพetu veฤe prihode koji ฤe biti usmereni za obrazovanje madih inลพenjera i njihovih inovacionih ideja.
Istiฤe da su osnovni korisnici i nosioci inovacija velike korporacije, koje se trude da postanu efikasnije i delotvornije, jer, objลกnjava, one koje ne uspeju da inoviraju svoje proizvode, usluge i procese, dovode u pitanju svoju konkurentnost.
Prema podacima konsultantske kuฤe „Mekinsi“, poruฤuje Popoviฤ, oko 98 odsto svetske privrede je pogoฤeno promenama koje je donela digitalizacija.
„Do 2025. oฤekuje se da ฤe digitalizacija doprineti 12.000 milijardi dolara BDP u Severnoj Americi, a u takvim uslovima, za preduzeฤa, vlade i pojedince inovacije postaju neophodne“, ukazao je Popoviฤ.
Navodi da su velike korporacije shvatile da nove tehnologije, kao ลกto su klaud, big dejta, robotiks, veลกtaฤka inteligencija, internet stvari, virutelna realnost otvaraju nove moguฤnosti za rast.
„Danas viลกe od polovine 500 najveฤih svetskih kompanija radi sa startapovima, a to pokazuju primeri Fejsbuka, Simensa i drugih korporacija u poslednjih nekoliko godina koje kupuju mnogo startapova“, primetio je ministar.
Primeฤuje i da od 1955. godine od svih kompanija koje su se naลกle na Forฤen 500 listi, danas postoji samo 60, a zahvaljujuฤi ulaganju u inovacijama.
„Veฤ imamo sjajne primere srpskih startapova ฤije su inovacije dovele do partnerstva sa najveฤim svetskim korporacijama, ali ลพelimo da takvu saradnju vidimo i sa korporacijama i unutar domaฤe privrede“, rekao je Popoviฤ i pozvao sve komanije u Srbiji da prate aktuelnosti u startap sistemu i budu otvorene da apsorbuju ideje startapova, inลพenjera i preduzetnika.
Ukazao je da je danas najbolji svetski primer inovacionog ekosistema i najbolje saradnje izmeฤu korporacija i startapova u Americi, a najviลกe u „silikonskoj dolini“, koja je, istiฤe, bila podsticaj za sve u Evropi i Aziji da krenu putem inovacionog razvoja.
Zato je partner i mentor Srbije u razvoju inovacija Amerika, rekao je ambasador SAD u Srbiji Kajla Skat na otvaranju konferencije, koji je dodao da je ta zemlja uloลพila pola miliona dolara u srpske inovatore.
Istiฤe da su inovacije kljuฤ uspeha, kao i da ekonomija svake zemlje zavisi upravo od inovacija.
Amasador kaลพe da je sve brลพa adaptacija kompanija u inovacijama bitna kako bi „preลพivele“, i navodi da su mnoge firme propale jer nisu bile dovoljno inovativne.
Na razvoju inovacije, dodaje on, moraju da rade zajedno i vlade, akademija, velike korporacije i startap kompanije koje ฤe stvoriti idealne uslove za razvoj inovacionog okruลพenja.
Ukazao je da oko 70 odsto startap kompanija u Srbiji ne koristi nikakav vid finansiranja za ulaganje u rast, ali da srpske komapnije i te kako imaju potencijal.
Jedan od dokaza da Srbija ima potencijal u razvoju inovacija je primer firme „Frame“ iz Niลกa, koja je razvila desktop servis platformu, pogurala svoju ideju i prodala firmu veikoj klaud kompjuterskoj kompaniji Majkrosoft za 165 miliona dolara.
Osnivaฤ i direktor ICT Hub-a Dejan Ranฤiฤ kaลพe da je tema danaลกnje konfrencije saradnja korporacija sa inovativnim kompanijama, i kako ฤe to moฤi da utiฤe na kreiranje novih biznis modela, novih kompanija i pospeลกivanje rada i razvoj postojeฤih.
„Ta saradnja apsolutno utiฤe na rast privrede i BDP zemlje, moลพda ne u ovom trenutku, ali pitanje inovacije i implementacije novih modela u srpske kompanije nije pitanje samo njihovog rasta, veฤ i njihovog opstanka“, objasno je Ranฤiฤ.
Menadลพer inovacija i razvoja poslovanja ICT Hub-a Duลกan Vukanoviฤ navodi da je konferencija o korporativnim inovacijama prva takve vrste u Srbiji, i ima, kaลพe, veliku i bitnu ulogu za srpsku ekonomiju.
„To je prilika da se velike korproacije poveลพu sa razmiลกljanjima, metodlogijama i alatima koji koristi tehnoloลกki startap. Taj trend je prisutan u svetu. Nama nisu u fokusu tehnologije, veฤ novi biznis modeli i ljudi koji treba da budu nosioci tih inovacija“, zakljuฤio je Vukanoviฤ.
Corporate Innovation Conference je implementirana od strane ICT Hub-a kao deo projekta „Igraliลกte inovacija“, a podrลพana od strane Ameriฤke agencije za meฤunarodni razvoj (USAID).
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com