MOSKVA – Ukidanje pristupa Rusiji međunarodnoj bankarskoj mreži za platne transakcije SWIFT praktično bi značilo objavu rata, upozorio je danas ruski premijer Dmitrij Medvedev.
Medvedev je u razgovoru sa novinarima podsetio da je Zapad u jednom trenutku ozbiljno razmatrao tu opciju i da Moskva to zna, prenosi Raša tudej.
„To bi u stvari bila objava rata, ali i pored toga o tome se diskutovalo“, rekao je ruski premijer i dodao da je to jedan od razloga zašto vlada razmatra načine kako da zaštiti ruski deo interneta.
Globalni međubankarski sistem SWIFT omogućHava prekogranična plaćanja između 11.000 finansijskih institucija u više od 200 zemalja širom sveta.
Prve inicijative za isključenje ruskih banaka iz mreže za transfer novca pokrenute su 2014. godine kao odgovor na navodnu ulogu Moskve u sukobu u Ukrajini, dodaje RT.
Ovu ideju je prošle godine ponovo „oživeo“ specijalni izaslanik Vašingtona u Ukrajini, Kurt Volker, koji je u intervjuu za Glas Amerike rekao da je takva „nuklearna opcija“ još uvek na stolu, ali da bi „ona koštala sve uključene“.
Zbog potencijalne pretnje da bude isključena iz SWIFT-a, Rusija je počela da radi na alternativnom rešenju – na razvoju domaće mreže za razmenu finansijskih poruka koja se zove SPFS. Sistem funkcioniše po istim standardima kao i SWIFT i već se koristi u zemlji.
U planu je povezivanje SPFS-a sa kineskim prekograničnim međubankarskim platnim sistemom CIPS i budućim indijskim mehanizmom plaćanja. Ruski platni sistem će se takođe povezati sa iranskim SEPAM-om, jer iranske banke od prošle godine nemaju pristup SWIFT-u nakon što su SAD ponovo uvele sankcije toj zemlji.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com