U Srbiji samo 23 odsto gradjana prednost daje karticama što sugeriše da postoji veliki prostor za podsticanje bezgotovinskog plaćanja i suzbijanju sive ekonomije, pokazalo je novo istraživanje Nacionalne alijanske za ekonomski razvoj (NALED).
Zbog toga su NALED i Ministarstvo finansija, uz pokroviteljstvo kompanije Mastercard, i u partnerstvu sa bankom „Societe Generale“ pokrenuli takmičenje „Cashless Case Challenge 2017“, saopštio je večeras NALED.
Takmičenje je pokrenutu u saradnji sa Fakultetom organizacionih nauka i studentskom menadžment konsalting organizacijom „Case Study Club“, navodi se u saopštenju.
Konkurs je namenjen najboljim studentskim idejama koje mogu da doprinesu razvoju bezgotovinskog društva, kao i angažovanijem učešću najmladjeg dela populacije u borbi protiv sive ekonomije.
Tim povodom, ministar finansija Dušan Vujović je istakao da je udeo bezgotovinskih plaćanja u najrazvijenijim zemljama poput Singapura, Švedske, Holandije, Francuske i Kanade već premašio 60 odsto svih transakcija „odnosno više od 80 odsto u ukupnoj vrednosti kupovina“.
„Neke od njih će u narednoj deceniji potpuno napustiti gotovinu“ istakao je Vujović na predavanju studentima na Fakultetu organizacionih nauka povodom lansiranja „Cashless Case Challenge 2017.“
On je istakao da je to globalni trend i rezultat razvoja interneta, slobodne trgovine i komfora koji nude elektronski vidovi plaćanja.
„Istraživanja su pokazala jasnu vezu i uticaj smanjenja upotrebe keša na ekonomski rast, suzbijanje korupcije, kriminala i sive ekonomije i Srbija bi trebalo taj trend da prati“, rekao je Vujović.
Generalni direktor kompanije Mastercard za tržišta Balkana Artur Turemka je rekao da postoji spremnost na tržištu za uključenje u izgradnju transparentnog finansijskog sistema.
„Najnovije MasterIndex Srbija 2017 istraživanje je pokazalo da 71 odsto ispitanika radije plaća karticama iznose preko 1.500 dinara“, rekao je on.
Ocenio je i da je to odličan pokazatelj stabilne uloge koju elektronska plaćanja imaju u svakodnevnim trgovačkim aktivnostima gradjana Srbije.
Predsednik Upravnog odbora Societe Generale banke u Srbiji Goran Pitić je naglasio da Nacionalni program za suzbijanje sive ekonomije predvidja mere za podsticanje bezgotovinskih plaćanja.
Pitić je dodao i da se razmatraju ideje kao što je subvencionisanje preduzetnika i mikro firmi pri nabavci „pos terminala“ ili poreske olakšice za bezgotovinsko plaćanje.
„Prvi korak u promociji bezgotovinskog društva može da napravi država tako što će omogućiti plaćanje svojih taksi i usluga elektronski“, rekao je on.
Pitić je pozvao studente da idejama podrže razvoj bezgotovinskog društva.
„Cashless Case Challenge 2017“ je otvoren za studenti treće, četvrte i pete godine osnovnih i postdiplomskih studija svih fakulteta i viših škola u Srbiji i inostranstvu.
Neophodno je da formiraju timove od tri člana, ali nije obavezno da budu sa istog fakulteta.
Informacija o takmičenju su na www.uzmiracun.rs/cashlessase. (Od 7. novembra zainteresovani studenti će moći da preuzmu prijavni formular i case study odnosno zadatak koji treba da reše)
Rok za prijavu je 1. decembar.
Petočlani žiri izabraće najviše 10 najboljih timova koji su ponudili originalna, sprovodiva i održiva rešenja, koja utiču na suzbijanje sive ekonomije i doprinose finansijskoj inkluziji mladih.
Finalne prezentacije i izbor najboljih radova zakazani su za 17. decembar.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com