Otvoren 56. Sajam nameštaja u Beogradu

BEOGRAD – Međunarodni sajam nameštaja, opreme i unutrašnje dekoracije, 56. po redu, otvoren je danas na Beogradskom sajmu i trajaće do 11. novembra, a ove godine svoje proizvode predstaviće više od 500 domaćih i stranih izlagača iz 45 zemalja.

Sajam je otvorio ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić koji je istakao da uprkos ranijim najavama o propasti naše drvne industrije, ta industrija beleži rast proizvodnje od devet odsto, prodaju nameštaja na domaćem tržištu za 14 odsto i porast izvoza za 16 odsto prošle godine, koji je, kaže, dostigao 418 miliona evra.

„To nije i konačno i nije puni kapacitet naše drvne industirije. Mislimo da postoji prostor za dalje povećanje, za dalje unapređenje, jer će ovo biti jedna od industrija koja može da pomogne i rastu BDP-a i smanjenju nezaposlenost u zemlji i posebno rastu našeg izvoza“, istakao je Ljajić.

Kaže da je utisak da Sajam nameštaja iz godine u godinu napreduje, od dizajniranja štandova, čitave organizacije do broja učesnika.

„Mislim da naša industrija nameštaja to i zaslužuje, jer uprkos nekim katastrofičnim najavama o propasti naše drvne industrije, ona je pokazala ne samo fleksibilnost, već i svu svoju moć i potencijale za opstanak i dalji razvoj“, rekao je Ljajić.

Ukazao je da su pred srpskom drvnom industrijom dva ključna problema, a jedan od njih je što sve veći broj proizvođača izvozi trupce i rezanu građu, a onda domaći proizvođači nameštaja tu rezanu građu uvoze po znatno većim cenama.

„Samo prošle godine je izvoz trupaca i rezane građe dostigao rekordnih 94 miliona evra, a kada bi se taj iznos upola smanjio i ti poluproizvodi koristili za proizvodnju nameštaja naš izvoz bi porastao za 150 do 200 miliona evra“, istakao je Ljajić.

Drugi problem sa kojim se suočava ne samo domaća drvna industrija, već i drvna industrija globalno je nedostatak adekvatne radne snage i što je sve teže naći radnika koji želi da radi u toj industriji.

Kaže da država i proizvođači treba da sarađuju kako bi se suočili sa ta dva ključna problema.

„Verujem da će ovih 500 izlagača imati prilike da pokažu sav raskoš i svoje kreativnosti i verujem da će poseta biti rekordna“, rekao je Ljajić.

Uporedo sa Međunarodnim sajmom nameštaja održava se i Međunarodni sajam mašina i alata iz oblasti drvne industrije u hali 5 i koji će trajati dan kraće, do 10. novembra.

Neke od zemlja iz kojih učesnici dolaze su Italija, Nemačka, Švajcarska, Austrija, Švedska, Turska, Češka, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Makedonija, Crna Gora, Poljska, Rumunija, Slovenija…

Organizatori očekuju da će ove godine sajam posetiti oko 85.000 posetilaca.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com