TROGIR – Hrvatska finansijska agencija Fina je, nakon više od četiri meseca neprekinute blokade, po službenoj dužnosti podnela Trgovačkom sudu u Splitu predlog za pokretanje stečajnog postupka nad trogirskim brodogradilištem.
Deo radnika Hrvatske brodogradnje Trogir (HBT) već sedam meseci muku muči kako da preživi bez ili sa bitno umanjenim platama koje, u ovakvim slučajevima, osigurava Agencija za osiguranje radničkih potraživanja (AORT), piše riječki Novi list.
Finansijske probleme trogirskog škvera u vlasništvu Danka Končara, odnosno njegove Kermas energije, ilustruje i činjenica da je račun u dugotrajnoj blokadi zbog ukupnog iznosa od 3,7 miliona kuna (preko 488,2 hiljade evra).
Direktor HBT-a Mateo Tramontana uveren je da do stečaja neće doći i tvrdi da će se namiriti sva radnička potraživanja.
Prema njegovim rečima, pred realizacijom su kredita kojim bi se zatvorila sva dospela dugovanja, uključujući i potraživanja radnika koja, prema Tramontanovim navodima, ukupno iznose oko 3,3 miliona kuna (435,5 hiljada evra), prenosi portal Seebiz.
Predstavnik Sindikata metalaca u Brodotrogiru, Ivica Sorič, kaže da već dugo od uprave škvera slušaju takva i slična obećanja, a još uvek ništa od toga nije ispunjeno.
Iz Štaba za odbranu Brodotrogira poručili su premijeru Andreju Plenkoviću na svojoj Fejsbuk stranici da on ne može ni da zamisli šta je „diskriminacija čoveka“.
Novi list podseća da je izmirenje svih dospelih javnih davanja i obaveza društva iz Brodotrogir grupe jedan od uslova koji je vlada krajem novembra prošle godine „unela“ u odluku o davanju državnih garancija za osiguranje avansnih uplata kupca za dva polarna kruzera koja bi trebalo da se grade u Trogiru za američkog naručioca.
Brodotrogirovo preduzeće HBT trenutno zapošljava 106 radnika, od kojih je 74 prebačeno da radi poslove za Brodotrogir Kruz (Cruise), drugu firmu-ćerku Brodotrogira kojoj je vlada početkom novembra dala saglasnost na potkoncesiju na polovini prostora koncesionog područja HBT-a.
Reč je o oko 60.000 kvadratnih metara morskog i kopnenog dela, a čini se da Brodotrogir Kruz sve više preuzima i delatnost brodogradnje od HBT-a.
Pomenuta vladina odluka o garancijama za polarne kruzere adresirana je upravo na ovu firmu, koja je unutar Brodotrogir grupe osnovana u leto 2018. godine. Početkom te godine, završen je program restrukturiranja Brodotrogira u kojem je danas ostalo da radi 405 radnika. Pre privatizacije trogirski škver je zapošljavao više od 1.200 radnika.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com