BEOGRAD – Generalni direktor Saobraฤajnog instituta CIP Milutin Ignjatoviฤ izjavio je danas da ฤe kompletna projektna dokumentacija za nastavak gradnje auto-puta kroz Srbiju ka Crnoj Gori, na deonici Poลพega – Boljare, biti zavrลกena u narednih godinu i po do dve.
Ignjatoviฤ je rekao Tanjugu, komentariลกuฤi danaลกnje puลกtanje u saobraฤaj prvog auto-puta u Crnoj Gori na deonici od Podgorice do Kolaลกina (Smokovac – Mateลกevo) u duลพini od 41 kilometar, da ฤe mu biti velika ฤast da se provoza tim auto-putem, ali i celim auto-putem kada bude zavrลกen od Beograda do Bara.
Istakao je da ฤe Srbija svakako graditi i poslednju deonicu auto-puta do Crne Gore, do mesta Boljare i da su veฤ zapoฤete aktivnosti radi izrade projektne dokumentacije.
Ignjatoviฤ je naglasio da je prilikom nedavne posete crnogorskog premijera Dritana Abazoviฤa Beogradu potvrฤeno da ฤe i Crna Gora sa njihove strane graditi ceo auto-put do Srbije.
To je jako vaลพno, jer ลกta nam znaฤi ako se naลก auto-put ne spoji sa auto-putem u Crnoj Gori, napomenuo je Ignjatoviฤ.
„ฤast mi je da doลพivim da se vozim tim auto-putem (Smokovac – Mateลกevo), a joลก ฤe biti veฤa kada se auto-put u CG spoji sa naลกim auto-putem kod mesta Boljare na granici sa CG i da mogu da odem do Bara za pet sati i bezbedno stignem“, rekao je Ignjatoviฤ.
Dodaje da ฤe uz auto-put biti izgraฤen i veliki broj motela i restorana, gde ฤe moฤi putnici da predahnu i naglasio da ฤe taj auto-put apsolutno imati ekonomsku opravdanost.
„Mi smo u kontaktu sa CRBC, koji zajedno sa nama rade trasu auto-puta do Boljara i ne moลพemo da se sloลพimo trenutno oko trase kuda treba da ide auto-put do Boljara. Izrada projektne dokumentacije ฤe sigurno gotova za godinu i po do dve, a gradnja ฤe biti zavrลกena onda u narednih ฤetirili ili pet godina“, rekao je on.
Dodaje da su struฤnjaci CIP-a iz 50 struka ukljuฤeni u aktivnosti oko poฤetka projektovanja.
Na pitanje kako komentariลกe to ลกto u CG kaลพu da je puลกtanje u saobraฤaj deonice Smokovac – Mateลกevo, koja ima 20 mostova, 16 dvocevnih tunela i ฤetiri petlje, to do sada najveฤi i najsloลพeniji graฤevinski projekat u istoriji Crne Gore, Ignjatoviฤ je istakao da je, ipak, najveฤi, najteลพi i do sada graditeljski neprevaziฤen projekat, u celoj bivลกoj Jugoslaviji, izgradnja pruge Beograd – Bar.
Ignjatoviฤ je podsetio da auto-put u CG radi ista kineska firma CRBC koja i kod nas gradi auto-put i da ฤe i naลกu zemlju sliฤno koลกtati deonica do Boljara, poลกto je isto tako teลพak teren za izgradnju.
„Niลกta manje mostova i tunela neฤemo imati mi na naลกoj deonici ka Boljaru“, istakao je Ignjatoviฤ.
Kaลพe da je veoma teลกka za izgradnju i deonica od Preljine do Poลพege, za koju je CIP uradio projektnu dokumentaciju, kao i da ฤe biti dobro ako Kinezi budu uspeli da je zavrลกe do Poลพege do kraja 2023. godine.
Sagovornik Tanjuga kaลพe da je sliฤna najviลกa taฤka auto-puta Smokovac – Mateลกevo kod Kolaลกina, kao i kod Barske pruge, oko 1.030 metara nadmorske visine, s tim ลกto je najniลพa taฤka auto-puta u Podgorici oko 50 metara, a kod pruge u Baru oko tri metra nadmorske visine.
Ignjatoviฤ je podsetio da je barska pruga obnovljena u Srbiji od Resnika do Valjeva na osnovu projekta CIP-a, a da su projektovanje za obnovu ostatka pruge do granice sa CG dobili Rusi.
Kaลพe da je RลฝD prvo angaลพovao Italfer, a onda posao dao nemaฤkim ลพeleznicama, ali da taj projkat neฤe raditi nemaฤki struฤnjaci, veฤ „slobodni strelci“ iz Srbije i izrazio sumnju u to da li ฤe projektovanje biti kvalitetno uraฤeno.
Ignjatoviฤ je podsetio da je barska pruga zavrลกena i puลกtena u saobraฤaj 1976. godine i istakao da je tada moglo od Beograda do Bara da se stigne za samo ลกest sati, dok je sada potrebno izmeฤu 16 i 22 sata.
Podseฤa da je CIP uฤestvovao u kompletnoj izgradnji barske pruge u to vreme i dodao da je kao mladi struฤnjak srpskih ลพeleznica bio angaลพovan u nadzornoj sluลพbi za jednu deonicu do puลกtanja pruge u saobraฤaj.
To je i danas neprevaziฤen projekat i to nam cela Evropa i svet priznaju, istakao je Ignjatoviฤ i dodao da barska pruga i za ovo vreme vaลพi za graditeljsko remek delo.
Ignjatoviฤ je naglasio da je veoma vaลพno da projektanti dobro odrade posao, ispitaju teren i naprave projekte, jer ako trasa nije dobro povuฤena, mogu stalno da se prave troลกkovi za odrลพavanje infrastrukturnih objekata.
Barska pruga, u duลพini od 476 kilometara, ima 254 tunela u ukupnoj duลพini 114,4 km.
Najduลพi tunel je Sozina na deonici Podgorica -Bar od 6.170 metara. Sledeฤi tuneli po duลพini je „Zlatibor“ od 6.169 metara.
Najviลกe tunela je na delu pruge Braneลกci – ล trpce, u ukupnoj duลพini od 29,4 km, zatim na Zlatiboru 22 tunela u duลพini od 17.940 m, na deonici Luฤice – Gostun 16 tunela duลพine 13.039 m i na deonici Kolaลกin – Bratonoลพiฤi 54 tunela u duลพini od 23.784 metara.
Duลพ pruge postoji 234 mosta u ukupnoj duลพini 14,6 km. Od toga je 206 betonskih mostova ukupne duลพine 10.760 metara i 28 ฤelicnih mostova duลพine 3.833 metara…
Most iznad Male rijeke je jedan od najviลกih u Evropi, duลพine je 498, a visine 200 metara.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com