Radnici nezdovoljni, ne protestuju jer su izgubili poverenje u sindikat

Radnici u Srbiji imaju mnogo razloga za nezadovoljstvo i protest ali su nezainteresovani jer su dometi i rezultati ranijih protesta mali, a izgubili su i poverenje u sindikat, smatraju predstavnici radniฤkih organizacija.

Predsednik Ujedinjenih granskih sindikata (UGS) „Nezavisnost“ Zoran Stojiljkoviฤ‡ rekao je za Betu da radnici sa proseฤnom platom od 400 evra i penzioneri sa proseฤnim penzijama od oko 300 evra nemaju dovoljno ni za „redukovanu“ potroลกaฤkiu korpu i da razloga za nezadovoljstvo ima i previลกe.

„Oko dve treฤ‡ine ljudi u Srbiji ลพivi na granici preลพivljavanja, a jedna ฤetvrtina je u zoni siromaลกtva, ลกto znaฤi da razloga za nezadovoljstvo ima mnogo, ali je sve manje solidarnosti medju radnicima, a efekti i dometi ranijih protesta sindikata su slabi“, rekao je Stojiljkoviฤ‡.

Dodao je da su radnici izgubili poverenje u sindikat i da smatraju da nije jedinstven i nema dovoljno moฤ‡i.

On je rekao da su protesti neuspeลกni i zato ลกto Vlada Srbije uglavnom posle ลกtrajka stane na stranu rukovodstva kompanije,ย kao u sluฤaju protesta radnika u kragujevaฤkom Fijatu.

„Tom protestu je premijerka Ana Brnabiฤ‡ prikaฤila ‘politiฤku pozadninu’, a da nikad nije dokazala da je to tako, iako smo viลกe puta traลพili“, rekao je Stojiljkoviฤ‡.

Solidarnost medju zaposlenima je, prema njegovim reฤima, nestala iz straha da ne izgube i „kakav-takav posao jer se otkaz lako dobija“.

„Takav je trend i u Evropi, samo ลกto je na rubnim podruฤjima, kao ลกto je Srbija koja je preลพivela ratna razaranja, sankcije i loลกu privatizaciju, apatija zaposlenih veฤ‡a, a energija za protest manja“, rekao je Stojiljkoviฤ‡.

Dodao je da je „zazvonilo za uzbunu“ i da se UGS „Nezavisnost“ sada povezuje sa svim nezadovoljnim grupama gradjana.

„Neko mora da nosi vatru, umreลพavamo se sa svima koji su nezadovoljni socijalnim stanjem u zemlji da bi stvorili kritiฤnu masu koja ฤ‡e moฤ‡i da utiฤe na donoลกenje odluka vlasti“, rekao je Stojiljkoviฤ‡.

On je ocenio da je razlog za proteste splasnuo i zbog medijske nezaintersovanosti za te teme kao i zbog partijskog zapoลกljavanja.

„Svaki treฤ‡i zaposleni u Srbiji je ฤlan Srpske napredne stranke ili njegov satelit i u takvim uslovima je teลกko organizovati protest“, rekao je Stojiljkoviฤ‡.

Predsednica Asocijacije slobodnih nezavisnih sindikata Srbije (ASNS) Ranka Saviฤ‡ rekla je da taj sindikat neฤ‡e uฤestvovati u prvomajskom protestu radnika u Srbiji koji organizuju UGS „Nezavisnost“ i Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) „zato ลกto su ta dva sindikata dovoljna sama sebi“.

„UGS i SSSS su zauzeli busiju i privilegije u Socijalno-ekonomskom i savetu Vlade Srbije i nema dogovora da svi sindikati izadju na ulicu i protestuju zajedno. Da li treba da nezadovoljstvo stanjem u zemlji izraลพavamo ลกetnjom u dve-tri kolone?“, rekla je Saviฤ‡.

Ona je istakla da nema niลกta protiv jednog jakog sindikata koji bi bio u Socijalno-ekonomskom savetu, ali da tada ne treba da stavlja interese pojedinaฤnog sindikata iznad opลกtih interesa.

Sve dok svi sindikati ne budu zajedno, kako je rekla, ne mogu vratiti poverenje radnika.

Saviฤ‡ je kazala da ฤ‡e i radnici u tim uslovima umesto odlaska na piknik 1. maja izabrati protest, ne samo da bi formalno obeleลพili praznik rada.

Istraลพivaฤ u Centru za demokratiju Sarita Bradaลก ocenila je da ima „na pretek“ razloga za nezadovoljstvo zaposlenih zbog niskih zarada i krลกenja prava, pa ฤak i porodilja.

„Ministar za rad i zapoลกljavanje umesto da se bavi unapredjenjem prava radnika najavljuje kontrolu bolovanja“, rekla je Bradaลก.

Razlozi za nedostatak motiva za protest su, prema njenim reฤima, to ลกto su radnici okrenuti borbi za egzistenciju kao i to ลกto ne postoji fond za zaลกtitu u sluฤaju da zbog toga ostanu bez posla, ลกto u drugim zemljama postoji.

„Svi ti razlozi spreฤavaju da radnici veruju da bi protesti doneli neki rezultat“, rekla je Bradaลก.

Sindikati bi, kako je rekla, trebalo da beznadje obespravljenih radnika pretvore u ljutnju, ne u bes, koja bi ih pokrenula i vratila veru da se protestom mogu izboriti za svoja prava.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com