Referentna kamatna stopa NBS ostaje 1,0 posto

BEOGRAD – Referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije zadrลพana je na danaลกnjoj sednici Izvrลกnog odbora na nivou od 1,0 odsto.

Izvrลกni odbor je, donoseฤ‡i tu odluku, pre svega imao u vidu da se efekti prethodno donetih mera monetarne i fiskalne politike mogu oฤekivati i u narednom periodu, kao i da je najavljen treฤ‡i paket mera pomoฤ‡i privredi i graฤ‘anima.

To znaฤi da ฤ‡e mere monetarne i fiskalne politike nastaviti povoljno da deluju na uslove finansiranja privrede i graฤ‘ana i rast njihovog raspoloลพivog dohotka, saopลกteno je iz NBS.

Ocenjeno je da su rezultati domaฤ‡e privrede od poฤetka godine povoljni i u uslovima globalno pogorลกane epidemioloลกke situacije i pooลกtrenih zdravstvenih mera, na ลกta ukazuju raspoloลพivi meseฤni indikatori aktivnosti, spoljne trgovine i sa trลพiลกta rada.

Posebno se istiฤe rast proizvodnje u preraฤ‘ivaฤkoj industriji, kojem su doprineli aktiviranje novih proizvodnih kapaciteta zahvaljujuฤ‡i investicijama iz prethodnog perioda, preduzete mere monetarne i fiskalne politike, kao i postepen oporavak eksterne traลพnje.

Iz centralne banke naglaลกavaju da promet u trgovini na malo od maja proลกle godine beleลพi pozitivne trendove, a sa uspeลกnim nastavkom sprovoฤ‘enja procesa vakcinacije, oporavak se oฤekuje i u ostalim usluลพnim sektorima, koji su joลก uvek u velikoj meri pogoฤ‘eni aktuelnom pandemijom.

To bi, kaลพu, veฤ‡ u narednim mesecima trebalo da rezultira dostizanjem pretkriznog nivoa bruto domaฤ‡eg proizvoda, a zatim nastavkom njegovog ubrzanog rasta, ฤemu ฤ‡e doprineti i novi najavljen paket mera ekonomske pomoฤ‡i.

U skladu sa oฤekivanjima NBS, dodaje se dalje, inflacija se u martu vratila u granice cilja i iznosila je 1,8 posto meฤ‘ugodiลกnje. Isto toliko je iznosila i bazna inflacija, koja se nije menjala u odnosu na februar.

Izvrลกni odbor oฤekuje da ฤ‡e inflacija i u narednom periodu biti niska i stabilna, u okviru donje polovine ciljanog raspona. Vaลพan faktor niske i stabilne inflacije bila je i ostala obezbeฤ‘ena relativna stabilnost deviznog kursa, kao i usidrenost inflacionih oฤekivanja finansijskog sektora i privrede, koja potvrฤ‘uju kredibilitet monetarne politike.

Mada su stanje globalne ekonomije i izgledi za njen rast i dalje pod uticajem pandemije, Izvrลกni odbor ohrabruje ฤinjenica da se projekcije rasta revidiraju naviลกe.

NBS podseฤ‡a u tom kontekstu da je MMF poฤetkom aprila, po drugi put od poฤetka godine, poveฤ‡ao projekciju rasta svetske privrede, kao i da se se oฤekuje snaลพniji rast zone evra, Nemaฤke i Italije, naลกih najvaลพnijih trgovinskih partnera, ลกto ฤ‡e se pozitivno odraziti na izvoz Srbije.

„Brzina oporavka svetske privrede opredeljivaฤ‡e kretanja na meฤ‘unarodnom finansijskom trลพiลกtu i tokove kapitala prema zemljama u usponu, a time i Srbiji, ลกto poveฤ‡ava vaลพnost opreznog pristupa u voฤ‘enju monetarne politike“, ocenjuje centralna banka.

Pored toga, opreznost je, smatra, potrebna i zbog neizvesnosti na svetskom robnom trลพiลกtu, pre svega zbog uzlaznog trenda cena nafte, primarnih poljoprivrednih proizvoda i hrane koji traje veฤ‡ izvesno vreme.

Prioritet monetarne politike NBS ฤ‡e i dalje biti obezbeฤ‘enje cenovne i finansijske stabilnosti, uz podrลกku ลกto brลพem rastu naลกe privrede i zaposlenosti, daljem rastu izvoznog sektora, kao i povoljnom investicionom ambijentu, poruฤuje Narodna banka Srbije.

Naredna sednica Izvrลกnog odbora na kojoj ฤ‡e biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi odrลพaฤ‡e se 13. maja 2021.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com