BEOGRAD – FEFA fakultet obeleลพio je danas 19 godina od osnivanja panelom „Novi biznis modeli na novim trลพiลกtima“, na kome su uฤestvovali predsednik Srpskog poslovnog kluba „Privrednik“ Zoran Drakuliฤ, predsednica Upravnog odbora „Serbian Games Aลกociation“ Marija Iliฤ i Kristijan Ketels sa Harvard biznis ลกkole.
Na poฤetku panela dekan FEFA fakulteta Milan Nedeljkoviฤ ocenio je da je to vodeฤa privatna poslovna ลกkola u regionu, koja je veoma preduzetniฤki opredeljena i zato saraฤuje s privredom i funkcionaolnu nastavu koja je korisna studentima.
Drakuliฤ je rekao da srpski privrednici mogu da naprava novih pet do ลกest milijardi evra investicija, ali smatra nisu zaลกtiฤeni kao strani investitori, koji iza sebe imaju svoje ambasade, a i rade u neizvesnom okruลพenju.
„ลฝivimo u nesigurnom okruลพenu, jer ne moลพemo da predvidimo ลกta ฤe da se deลกava na trลพiลกtu. Kaลพu nam ‘neฤete imati sirovine’ ili da ฤe struja da poskupi 100 odsto. Ako Srbija ne formira vladu eksperata, opet ฤemo da se vratimo unazad nekoliko godina“, smatra Drakuliฤ.
Iliฤeva je rekla da gejming i IT sektor rade „u balonu“, prepuลกtene sebi i sve ลกto je napravila, napravila je bez pomoฤi drลพave koja nije ni potrebna.
„Srpska gejming asocijacija je ostvarila izmejdu 125 i 150 miliona evra, bez proลกlogodiลกnjih akvizicija. Sami se organizuejmo i edukujemo ljude za neka nova zanimanja uz pomoฤ ustanova kao ลกto je FEFA. Nismo navikli da se ลพalimo, radimo sa tim ลกto imamo“, istakla je Iliฤeva.
Naglasila je da Srbija ima jako talentovane i kvalitetne ljude koji su spremni da se prilagoฤavaju naฤinu funkcionisanja industrije video igara.
Dodala je da, prema istraลพivanju kojim raspolaลพe, 90 odsto startapa ลพeli saradnju sa velikim tradicionalnim komapnijama, ali da je samo 15 odsto ovih kompanija spremno na takvu saradnju.
Drakuliฤ je pozvao startape da sa svojim idejama priฤu srpskim kompanijama i naglasio da velike firme kao ลกto su Delta i MK grupa imaju fondove za finansirranja takvih projekata.
On je konstatovao da je teลกko zadrลพati zaposlene u firmama u unutraลกnjosti Srbije, jer ฤe oni radije da rade za 700 evra u Beogradu, nego da ode na 150 kilometara dalje autoputem i da rade za 1.500 evra.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com