Tramp: Epl neće biti izuzet od tarifa

VAŠINGTON – Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da njegova administracija neće izuzeti kompaniju Epl od tarifa za delove koje proizvodi u Kini za svoj „mac pro“ računar.

„Epl neće dobiti izuzeće od tarifa ili olakšice za svoje delove za ‘mac pro’ koji se proizvode u Kini. Pravite ih u SAD, bez tarifa!“, napisao je Tramp na Tviteru.

Predstavnici Epla nisu odmah imali komentar, a akcije kompanije su drastično pale nakon Trampovog tvita.

Epl je 18. jula zatražio od Kancelarije trgovinskog predstavnika SAD da odustane od 25-procentnih tarifa na 15 delova, uključujući i one za „mac pro“ računar, podseća agencija Rojters.

Američki list „Volstrit Džornal“ je u junu preneo da Epl prebacuje proizvodnju novog dekstop računara „mac pro“ u Kinu iz Teksasa.

Epl je povodom pisanja tog lista saopštio da je novi „mac pro“ dizajniran i projektovan u Kaliforniji i da, kao i svi Eplovi proizvodi, uključuje komponente iz nekoliko zemalja, među kojima su i Sjedinjene Države, i da je „finalna montaža samo jedan deo proizvodnog procesa“.

Epl je u junu tražio od glavnih dobavljača da procene troškove prebacivanja 15 do 30 odsto svog proizvodnog kapaciteta iz Kine u Jugoistočnu Aziju, pisao je tada japanski list „Nikei“.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com