BEOGRAD – Pojednostavljena procedura prijave putem portala i aplikacije za sezonske radnike uvela je u legalne tokove 47 odsto sezonskih radnika u poljoprivredi.
Podaci NALED- a pokazuju da su za godinu i po dana primene novog sistema poslodavci angaลพovali ukupno 37.597 sezonaca i tako doprineli da ostvare pravo na penzijski staลพ i zdravstvenu zaลกtitu u sluฤaju povrede na radu.
Do pre dve godine ugovor imalo svega pet odsto od oko 80.000 sezonaca, koliko se procenjuje da radi u poljoprivredi.
Analiza o efektima primene Zakona o pojednostavljenom radnom angaลพovanju na sezonskim poslovima, koju su za potrebe Ministarstva rada zajedniฤki sproveli NALED i GIZ, pokazala je da su poslodavci prihvatili novi sistem.
To se posebno vidi po broju elektronskih prijava u odnosu na broj zakljuฤenih ugovora o privremenim i povremenim poslovima, koji se zadrลพao na proseku od oko 3.000 godiลกnje, i to pre svega za radnike angaลพovane na duลพi period (od 90 do 95 dana), navode u NALED-u.
Brzinu prijavljivanja i fiksni iznos poreza, koji se plaฤa putem onlajn registracije, istakli su u analizi kao kljuฤnu prednost u odnosu na skuplju i komplikovaniju proceduru potpisivanje ugovora na papiru.
Portal i aplikaciju koristilo je 413 poslodavaca, od ฤega su 127 fiziฤka lica odnosno vlasnici poljoprivrednih gazdinstava.
Na ime poreza i doprinosa do sada su uplatili viลกe od 400 miliona dinara u budลพet Republike Srbije.
GIZ i NALED pruลพaju podrลกku vladama drลพava u regionu da se iskustva uvoฤenja ovakvog modela dobre prakse prenesu u Crnu Goru, Albaniju i Severnu Makedoniju, kaลพe zamenica menadลพera GIZ Otvorenog regionalnog fonda za modernizaciju opลกtinskih usluga u jugoistoฤnoj Evropi Amira Omanoviฤ.
Statistika pokazuje da su poljoprivredna gazdinstva sezonske radnike angaลพovala u proseku na 15 dana, a kompanije na 21.
Proseฤan broj sezonaca angaลพovanih na gazdinstvima bio je 46, dok je firmama bilo potrebno u proseku i do 3,5 puta viลกe radnika (167). Najviลกe prijavljenih sezonaca bilo je u dobi od 46 do 60 godina, kao i izmeฤu 18 i 30.
NALED i GIZ se od poฤetka projekta โPoveฤanje prilika za zapoลกljavanje sezonskih radnika“ zalaลพu za proลกirenje sistema i na druge delatnosti s velikim udelom neformalnog angaลพovanja, kao ลกto su poslovi u kuฤi, turizam i ugostiteljstvo i graฤevinarstvo.
Osim ลกto bi doprinelo smanjenju sive ekonomije, proลกirenje postojeฤeg zakona pomoglo bi graฤanima, koji usled posledica epidemije kovid-19 ostaju bez posla, da lakลกe naฤu novi angaลพman.
Vlada Srbije poฤetkom avgusta pozitivno je odgovorila na predlog i formirana je radna grupa koja ฤe raditi na proลกirenju obuhvata.
Analiza NALED-a pokazuje da u graฤevinarstvu treฤina angaลพovanih radnika radi bez ugovora, u turizmu i ugostiteljstvu oko 20 odsto, a najveฤa nepoznanica su kuฤni poslovi.
Procenjuje se da oko 55.000 porodica u Srbiji angaลพuje osobu za neki vid pomoฤi u kuฤi (ฤuvanje dece, ฤiลกฤenje, gerontodomaฤice…).
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com