BEOGRAD – Srpska privreda je internacionalizovana i svaki problem evropske ekonomije je i domaฤi problem, ali i obrnuto zbog velikog broja evropskih kompanija u naลกoj zemlji, izjavio je danas direktor sektora za strateske analize i internacionalizaciju PKS Mihajlo Vesoviฤ.
Zato Srbija samo saradnjom sa evropskim zemljama i razmenom iskustava moลพe da prevaziฤe globalnu krizu, poruฤio je Vesoviฤ na konferenciji „Put ka oporavku: Buduฤnost globalnog lanca snabdevanja“, koju su organizovali Privredna komora Srbija i italijanska Konfindustrija Srbija, Slovenaฤki poslovni put, sa ciljem unapreฤenja privrednih i ekonomskih odnosa izmeฤu tri zemlje i podizanja na viลกi nivo transportnog, industrijskog i logostiฤkog sektora.
Vesoviฤ je ocenio da je svaka privreda izuzetno osetljiva na bilo kakav poremฤaj logistiฤkih puteva i svega onoga ลกto prati privredu, istiฤuฤi da se svet danas suoฤava kako sa postpandemijskom krizom, tako i sa potresima izazvanim ratom u Ukrajini.
„Transport je krvotok privrednog sistema i mislim da je od presudnog znaฤaja razgovor sa kompanijama i donosiocima odluka da se prevaziฤe ova kriza sa kojom se suoฤava ceo transportni i logistiฤki sektor, a samim tim i cela privreda“, rekao je Vesoviฤ.
Smatra da ฤe biti potrebno puno napora da se prevaziฤu energetski, inflatorni, ekonomski i privredni izazovi sa kojima se suoฤava i region i ฤitava Evropa.
Naglasio je da je danaลกnja konferencija idealna prilika da se ฤuju problemi sa kojima se suoฤavaju privrednici u Srbiji, Sloveniji i Italiji i da se zajedniฤkim snagama doฤe do reลกenja i prebroฤavanja izazova.
Potpredsednik Konfindustrije Srbije Romano Rosi rekao je da je danaลกnji skup naฤin da se prevaziฤu izazovi u kontekstu globalne krize koja je zahvatila ฤitav svet.
Prema njegivim reฤima, preduzetnici i investitori moraju da se suoฤe sa novom realnoลกฤu.
„Vidimo da lanci snabdevanja imaju mnogo problema pogotovu kada se radi o snabedevanju sirovinama. Vidimo da se moramo suoฤiti sa mnogim nepoznanicama i nadam se da ฤemo danas doฤi do zajedniฤkih zakljuฤaka i reลกenja“, rekao je Rosi.
Ambasador Slovenije u Srbiji Damjan Bergant istakao je da Slovenija i Srbija imaju izuzetno razvijene odnose pogotovu na podruฤju privrede i dodao da je njegova zemlja otvorena da pruลพi podrลกku u prevazilaลพenju kriznog perioda ne samo Srbiji, veฤ i ฤitavom regionu.
„Slovenija je na raskrลกฤu severa i juga, istoka i zapada, pa su logistika i transport veoma bitni za naลกu zemlju. Sa naลกim iskustvom ลพeleo bih da damo svoj doprinos tome da se ekonomija na ovom podruฤju razvija u pravom pravcu“, poruฤio je Bergant.
Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori kazao je da Srbija, Italija i Slovenija moraju da iskoriste prilike koje im se pruลพaju i uฤine sve da se skrati lanac snabdevanja.
Naglasio je da se sva preduzeฤa ove tri zemlje, ali i otala ลกirom Evrope moraju integrisati, jer je to jedini put da se prevaziฤe kriza koja ฤe potrajati narednih meseci.
Gori je rekao da je Italija jedan od najvaลพnijih partnera Srbije.
„Naลกa uloga je ne samo da ostvarimo investicije u tradicionalnim sektorima, veฤ i u onima u kojima kljuฤnu ulogu igraju visoke tehnologije, a to su pre svega zelena tranzicija, digitalizacija i makro-ekonomski sektor“, naveo je Gori.
Direktor Koridora Srbije Aleksandar Antiฤ rekao je da je kljuฤno u ovom trenutku da tri zemlje udruลพeno pristupe iznalaลพenju reลกenja za prevazilaลพenje krize.
Naveo je da najveฤe izazove trenutno predstavljaju obezbeฤivanje energetske stabilnosti i snabdevanje energentima, ekonomska, politiฤka i finansijska stabilnost i snaลพna regionalna saradnja.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com