Ubrzala fabrička aktivnost u azijskim ekonomijama u oktobru

TOKIO – Fabrička aktivnost u Aziji se ubrzala u oktobru sa smanjenjem korona infekcija na tržištima u usponu, ali rastući troškovi inputa, nestašice materijala i usporavanje kineskog rasta zamagljuju perspektive, pokazala su danas objavljena istraživanja.

Kreatori ekonomskih politika u regionu suočavaju se sa pritiscima na više frontova dok pokušavaju da izvedu svoje privrede iz mrtvila u koje se zapale zbog kovid pandemije, i da istovremeno drže pod kontrolom inflaciju koju podstiču rastuće cene robe i nestašice delova, piše Rojters.

Kineska fabrička aktivnost se u oktobru povećala najbržim tempom u poslednja četiri meseca, pokazao je današnji indeks menadžera nabavke (PMI) za privatni sektor koji izračunavaju kompanije Kajsin/Markit, jer je opadajući broj korona slučajeva doveo do jačanja domaće potražnje.

Međutim, zvanični državni PMI za preduzeća svih veličina pokazao je da je proizvodnja u oktobru opala treći mesec zaredom zbog nestašica struje i rastućih troškova.

Fabričke aktivnosti su u oktobru porasle u Vijetnamu, Indoneziji i Maleziji jer se poslovanje postepeno normalizovao nakon lokdauna uzrokovanog naglim širenjem zaraze kovid-19.

Vijetnamski PMI je porastao na 52,1 bod sa 40,2 poena u septembru, dok je u Indoneziji skočio na 57,2 sa 52,2 poena. Malezijski indeks PMI je iznosio 52,2 boda u odnosu na 48,1 poen prethodnog meseca.

Ojačala je i proizvodnja na Tajvanu zahvaljujući snažnoj potražnji za čipovima, dok se japanska fabrička aktivnost u oktobru povećala na 53,2 boda sa septembarskih 51,5 poena, nastavljajući rast deveti mesec zaredom, što je ohrabrujuć znak za treću po veličini svetsku ekonomiju.

U Indiji, koja je treća najjača azijska ekonomija, fabrike su u oktobru povećale proizvodnju po najvišoj stopi u poslednjih osam meseci, što nagoveštava nastavak oporavka poslovanja preduzeća.

Za razliku od većine ekonomija u regionu, u Južnoj Koreji je fabrička aktivnost oslabila u oktobru, pri čemu je PMI indeks pao na 50,2 pone sa 52,4 boda u septembru, mada se 13. mesec zaredom zadržao iznad praga od 50 poena koji razdvaja pad od rasta proizvodnje.

Azijske ekonomije u usponu zaostaju za razvijenim privredama sa oporavkom od pandemije zbog sporog uvođenja vakcina i oštrog povećanja slučajeva zaraženih Delta sojem kovida, što je nanelo štetu potrošnji i fabričkoj proizvodnji.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com