BEOGRAD- Odluka Rusije da preregistruje avione zapadnih lizing firmi na svoje avio-kompanije ogroman je presedan koji ฤe imati ogromne posledice u buduฤnosti u ekonomskom i bezbednosnom smislu, dok Rusko vazduhoplovstvo ฤekaju veoma teลกki dani, ocenio je danas urednik portala Aviopreลก Aleksa ล panjeviฤ.
On ocenjuje da ฤe tim potezom Zapadne lizing firme izgubite milijarde dolara u avionima koje je Ruska Federacija maltene zaplenila
Kako je rekao za Tanjug teret te krize paลกฤe na leฤa obiฤnih graฤana koji ฤe ubuduฤe biti primorani da lete manje bezbednim avionima unutar Rusije, gde je avio ฤesto i jedini naฤin da se stigne do pojedinih gradova.
„Ruskim avio-kompanijama oduzeto je pravo da koriste nove delove aviona sa Zapada, ลกto ฤe dovesti do velikog broja neispravnih aviona za nekoliko godina. Naravno, ti avioni neฤe biti bezbedni, poฤeฤe da padaju i u Rusiji ฤemo, na ลพalost, za nekoliko godina videti sve viลกe avionskih nesreฤa“, predviฤa ล panjeviฤ.
On kaลพe da ฤe u Rusiji nastaviti da se obavlja avio-saobraฤaj, sve dok ruske avio kompanije mogu da nabavljaju delove kanibalizacijom sopstvenih aviona, ali i nabavkom delova na crnom trลพiลกtu.
ล panjeviฤ dodaje da ฤe onih nekoliko stotina aviona koji su u ruskom vlasniลกtvu nastaviti da lete tamo gde mogu, ali ne u onom obimu u kom su leteli do pandemije korona virusa.
On istiฤe da ฤe odluka Rusije da praktiฤno zapleni avione zapadnih kompanija imati velike posledice i u ekonomskom aspektu.
„Zapadne lizing firme izgubiฤe milijarde dolara u avionima koje je Ruska Federacija maltene zaplenila. Rusko trลพiลกte je veฤ izgubljeno za zapadne avio kompanije. Istoฤne avio kompanije, pre svega iz Kine, joลก uvek mogu da se probiju na ruskom trลพiลกtu, ali Rusija sama i njene kompanije su potpuno odseฤene od Zapada koje je za njih bio glavno trลพiลกte veฤ 20 godina“, naveo je ล panje.
Na pitanje da li Rusija moลพe da sopstvenom proizvodnjom, poลกto ima vazduhoplovnu industriju nadomesti, urednik portala Aviopreลก odgovara da Rusija nema putniฤke avione koji mogu da pariraju zapadnim.
„U razvoju je trenutno jedan avion MC21 koji ima perspektivu na ruskom trลพiลกtu i u zemljma bivลกeg ล SR-a. Njegov razvoj nije zavrลกen, i dalje se testira, ali veliki problem sa tim avionom, ali i sa drugim ruskim avionima je ลกto koriste dosta komponenti sa Zapada, iz EU i SAD, a te komponente neฤe moฤi da budu dostavljene u Rusiju. Buduฤnost je zaista neizvesna za Rusiju i njenu vazduhoplovnu industriju“, zakljuฤio je ล panjeviฤ.
Urednik porala Ex-Yu Aviation Luka Popoviฤ kaลพe da je Rusija do 2010. izbacila sve stare ruske avione i da trenutno njene kompanije imaju samo jedan ruski avion Suhoj Superjet 100, koji je relativno nov, proizveden u poslednjih desetak godina.
„Meฤutim, to su manji avioni, imaju do 100 putnika i nemaju toliki nalet da mogu da stignu do odreฤenih gradova. Na primer, Aeroflot je otvorio bazu u Soฤiju, koji se nalazi na jugozapadu Rusije, da bi mogao da leti u odreฤene zemlje u koje ruske kompanije mogu da lete, jer prosto ne mogu tamo da stignu iz Moskve. Na primer u Tursku i Egipat“, objaลกnjava Popoviฤ.
On navodi da je 500 aviona u vlasniลกtvu zapadnih lizing kompanija u Rusiji, a da je mali broj tih aviona vraฤen.
„Neke ruske avio kompanije su dobrovoljno vratile avione i to su uฤinile verovatno zbog smanjenog obima saobraฤaja i jer im nisu bili potrebni. Meฤutim, najveฤa avio-kompanija nacionalni prevoznik Aeroflot i dalje koristi avione koji su sada registrovani u Rusiji“, poruฤuje Popoviฤ.
Na pitanje o letovima Air Srbije u Moskvu, Popoviฤ istiฤe da Air Srbija leteฤi za Moskvu ne krลกi nikakva pravila i da ima potpuno pravo na to.
„Rusija nije uvela avio sankcije Srbiji. EU ne planira da zabrani avio-kompanijama da lete preko evropskog vazduลกnog prostora kako bi stigli do Rusije“, kaลพe Popoviฤ i dodaje da ni zapadne kompanije nisu odluฤile dobrovoljno da ne lete za Rusiju, veฤ su im Rusi zabranili sankcijama.
On istiฤe da i dalje postoji dosta stranih kompanija koje lete za Rusiju, pre svega sa Bliskog istoka i Turske.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com