BEOGRAD – U prvih 15 dana primene, u Srbiji je obavljeno oko 152.000 instant plaćanja, uz prosečno vreme obrade koje je manje od dve sekunde, podaci su Narodne banke Srbije.
U NBS očekuju da će do kraja 2019. biti više od 300.000 instant plaćanja dnevno.
Instant plaćanje je, navode, apsolutno bezbedno.
Za građane i privredu Srbije znači transakciju koja se realizuje za svega nekoliko sekundi, sredstva su odmah raspoloživa nakon realizacije plaćanja, omogućen je i povraćaj novca, a plaćanje je omogućeno 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, što znači i vikednom, noću, praznicima.
Instant plaćanje je konkurencija kartičnom plaćanju zbog nižih naknada u odnosu na proviziju za plaćanje karticom, a u NBS kažu da će taj vid plaćanja izazvati „tekstonske promene“ na tržištu plaćanja.
Objašnjavaju da instant plaćanje donosi prednost i potrošačima i pravnim licima i preduzetnicima, a takva vrsta plaćanja je za NBS značajna za dugoročnu modernizaciju platnog sistema Srbije.
Trebalo bi da pospeši i e-trgovinu i internet poslovanje i interent preduzetništvo.
Do sada su instant plaćanje uvele 24 od 27 banaka u Srbiji.
Dve banke, Banka Inteza i Erste banka su u postupku zamene informacionih sistema pa će uvesti instant plaćanje kada završe taj posao.
Vojvođanska banka izuzeta je iz IPS NBS sistema s obzirom da joj predstoji pripajanje OTP banci.
Instant plaćanje će biti moguće i putem mobilnog telefona za sve građane koji, na primer, žele da svoje račune u prodavnici plate na ovaj način.
Mobilnim telefonom građanima će biti omogućeno i plaćanje računa za električnu energiju, Infostan, kablovskog operatora i to preko aplikacije koje će banke razvijati i ponuditi svojim korisnicima.
Sve banke koje trenutno pružaju uslugu izdavanja ili prihvatanja platnih instrumenata, na primer platnih kartica, biće u obavezi da od 1. aprila iduće godine omoguće instant plaćanja na prodajnom mestu i to najmanje korišćenjem dvodimenzionalnog bar koda tzv. QR (Quick Response) koda.
Praktično od tada će banke biti u obavezi da potrošačima i trgovcima ponude aplikativna rešenja koja će omogućiti prezentovanje i skeniranje QR koda bilo od strane potrošača ili trgovca.
To znači da će za svega nekoliko sekundi onaj kome je plaćanje namenjeno dobiti sredstva na svom računu, a onaj ko plaća potvrdu da je plaćanje izvršeno i sredstva odobrena.
Procenjuje se da će instant plaćanje u narednih pet godina smanjiti kartična plaćanja za 30 odsto, a primer zemlje u kojoj taj sistem plaćanja savršeno funkioniše je Švedska.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com