Kineski istraživački tim je otkrio da aktivno upravljanje slabošću može značajno da smanji rizik od aritmije kod starijih osoba, objavila je agencija Sinhua.
Studija, koju je vodio Džang Cuntai iz bolnice Tongđi, povezane sa Univerzitetom nauke i tehnologije u Huadžongu, koristila je podatke iz Biobanke Ujedinjenog Kraljevstva.
Sindrom slabosti, poremećaj povezan sa godinama i metaboličkim bolestima, karakteriše se smanjenom fizičkom aktivnošću, slabošću mišića, povećanim umorom ili nedovoljnim oporavkom od bolesti.
Uprkos njenom jasnom uticaju na opšte zdravlje, veza između slabosti i rizika od aritmije kod starijih nije bila u velikoj meri prepoznata.
Kineska studija je otkrila značajnu i nezavisnu pozitivnu linearnu vezu između stanja koje prethodi slabosti i stanja slabosti i povećanog rizika od atrijalne fibrilacije i drugih aritmija – pojedinci u slabom stanju ili stanju koje mu prethodi imali su veću verovatnoću da razviju aritmiju.
Konkretno, slabe osobe sa visokim genetskim rizikom od atrijalne fibrilacije imale su 234 odsto veći rizik od razvoja tog poremećaja srčanog ritma u poređenju sa osobama koje nisu slabe i koje imaju nizak genetski rizik.
Džang je rekao da novo istraživanje pruža naučne dokaze za uključivanje prevencije i upravljanja slabošću u strategije prevencije primarne aritmije.
On je preporučio uključivanje procena slabosti, kao što su testovi mišićne snage i ocene aktivnosti, u rutinske zdravstvene preglede za starije osobe, kao i nuđenje ciljanih intervencija onima sa visokim genetskim rizikom.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com