U trendu

Netransparentna potroĆĄnja javnog novca u medijskom sektoru jedan od mehanizama cenzure

Nekontrolisano i netransparentno drĆŸavno finansiranje, a naročito direktno ugovaranje koje se odvija u zakonskoj „sivoj zoni“, imalo je negativan uticaj na medijsko trĆŸiĆĄte i u 2020. godini, navodi se u novom izveĆĄtaju BIRN-a i Nezavisnog udruĆŸenja novinara Srbije (NUNS) na osnovu monitoringa u kome su analizirani ugovori javnih nabavki za medijske usluge.

IzveĆĄtaj ukazuje da se „medijske usluge uglavnom nabavljaju na osnovu izuzetaka od javnih nabavki, koje se ne evidentiraju na Portalu javnih nabavki i tako ostaju ispod radara javnosti“, kao i da „konkurencija takodje izostaje, jer se u većini postupaka za nabavku medijskih usluga javlja jedan ponudjač“.

Upozorava se i da se „netransparentna, nekontrolisana i arbitrarna potroĆĄnja javnog novca pokazala kao jedan od najefikasnijih mehanizama ‘meke cenzure'“.

Na uzorku od viĆĄe od sto lokalnih i republičkih institucija i javnih/javno-komunalnih preduzeća, istraĆŸivanjem je mapirano 199 ugovora koji su zaključeni 2020. godine, ukupne vrednosti gotovo 55 miliona dinara, u čemu je učestvovalo 56 institucija i javnih/javno-komunalnih preduzeća, kao i 95 medija.

Na čelu liste najskupljih zaključenih ugovora u 2020. godini nalazi se televizija Studio B, koja je dobila 12 miliona dinara za „informisanje javnosti emitovanjem obaveĆĄtenja u sredstvima javnog informisanja“, zatim novosadska TV, kojoj je dodeljeno 9.360.000 dinara za emitovanje sednica SkupĆĄtine Grada Novog Sada.

Na trećem mestu po iznosu dobijenog novca u 2020. godina je RTS, koja je dobila 6.092.943 dinara za „Usluge razvoja produkcije i postprodukcije televizijskog programa i vremena za emitovanje“, i joĆĄ 2,3 miliona dinara za oglaĆĄavanje, dok je televizija Pink na ĆĄetvrtom mestu sa dobijenih 2,1 milion dinara za oglaĆĄavanje.

U izveĆĄtaju se navodi da je sa radio stanicama zaključeno ukupno 28 ugovora vrednosti od skoro 2,8 miliona dinara, sa RTV – 16 ugovora od skoro pet miliona dinara, sa RTV/ĆĄtampom sedam ugovora od 852.000 dinara, sa ĆĄtampanim medijima 41 ugovor ukupne vrednosti viĆĄe od 3,4 miliona dinara, dok je sa televizijama zaključeno 43 ugovora ukupne vrednosti od neĆĄto viĆĄe od 40 miliona dinara.

Kako se navodi u izveĆĄtaju, „vrednost trĆŸiĆĄta oglaĆĄavanja je sa oko 198 miliona evra u 2020. godini smanjena u odnosu na 2019. godinu, kada je vrednost oglaĆĄavanja bila oko 209 miliona evra“.

IstraĆŸivanje je pokazalo i da je vrednost javnih konkursa neznatno porasla u 2020. godini, sa ukupno 1.410.265.660 dinara, u odnosu na 2019. godinu kada je bilo izdvojeno 1.316.264.240 dinara.

Monitoring procesa drĆŸavnog finansiranja medijskih projekata podrĆŸala je Fondacija za otvoreno druĆĄtvo Srbija.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.