SARAJEVO – Nakon današnje izjave direktora „Srbijagasa“ Dušana Bajatovića da je Srbija, i pored stanja na gasovodu u Bugarskoj, dala gas Sarajevu i Tuzli, te da će to učiniti i danas, sarajevski portal Klix postavlja pitanje, zašto se BiH dovela u takvu situaciju da prestanak snabdevanja plina na dan ili dva predstavlja ogroman problem.
Portal piše da je jučerašnji kvar na plinovodu u Bugarskoj potvrdio da su bosanskohercegovačke vlasti „dezorganizovane i kratkovide“.
Da je drugačije, kažu, verovatno bi država imala skladišta plina.
Navode da je vlast u Srbiji krajem jučerašnjeg dana odlučila da deo plina, koji je kupila od Mađarske, distribuira i Bosni i Hercegovini.
“ A zašto se BiH dovela u takvu situaciju pa i prekid snabdijevanja plina od dan ili dva predstavlja ogroman problem. Bosna i Hercegovina u kriznim trenucima ne bi zavisila od drugih država da je imala skladište plina“, navodi portal.
Dodaju i da nadležni godinama obećavaju da će skladišta biti napravljena, ali to još nie učinjeno.
Prema ranijim procenama preduzeća BH-Gas, gradnja skladišta za 100 miliona kubnih metara gasa koštala bi 100 miliona evra.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com