Na danaĆĄnji dan 21. novembar
Na danaĆĄnji dan 21. novembra 1995. godine posle tronedeljnih pregovora u vojnoj bazi Rajt Peterson, u ameriÄkom gradu Dejtonu, predsednici Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije – Franjo TuÄman, Alija IzetbegoviÄ i Slobodan MiloĆĄeviÄ, parafirali su mirovni sporazum kojim je okonÄan rat u BIH.1995 – Posle tronedeljnih pregovora u vojnoj bazi Rajt Peterson, u ameriÄkom gradu Dejtonu, predsednici Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije – Franjo TuÄman, Alija IzetbegoviÄ i Slobodan MiloĆĄeviÄ, parafirali su mirovni sporazum kojim je okonÄan rat u BIH.
1694 – RoÄen je francuski filozof, pisac i istoriÄar Fransoa Mari Arue (Francois Marie Arouet), poznat kao Volter (Voltaire), jedan od najznaÄajnijih mislilaca evropskog prosvetiteljstva u 18. veku („Kandid“, „Eseji o obiÄajima i duhu nacije“, „Filozofska pisma“, „Traktat o metafizici“).
1783 – Francuzi Fransoa Pilatr de Rozije (Francois Pilatre, Rosier) i Fransoa Loran (Francois Laurent) izveli su prvi uspeĆĄan let balonom napunjenim toplim vazduhom, preletevĆĄi iznad Pariza osam kilometara za 25 minuta.
1806 – U nameri da ekonomski slomi Veliku Britaniju, Napoleon Bonaparta (Bonaparte) objavio je Berlinski dekret o njenoj blokadi, uz zabranu pristajanja britanskih brodova u sve evropske luke.
1844 – Umro je ruski pisac Ivan AndrejeviÄ Krilov. IzdavaÄ humoristiÄkih Äasopisa i autor satiriÄnih „pisama“, najveÄu popularnost je stekao basnama po uzoru na Ezopa, inspiriĆĄuÄi se i ruskim folklorom.
1869. godine roÄen je pravnik i istoriÄar Slobodan JovanoviÄ, profesor Beogradskog univerziteta, predsednik Srpske kraljevske akademije, najznaÄajniji srpski pravni pisac i teoretiÄar drĆŸave u 20. veku. Tokom Drugog svetskog rata bio je predsednik jugoslovenske emigrantske vlade u Londonu (1942-43), a posle rata komunistiÄke vlasti su ga u odsustvu osudile na 20 godina zatvora.
1877 – Tomas Edison (Thomas) je objavio pronalazak fonografa.
1916 – Umro je Franc Jozef I (Franz Josef), austrijski car od 1848, a od 1867. car i kralj Austro-Ugarske monarhije. Godine 1878. okupirao je, a potom anektirao Bosnu i Hercegovinu. Atentat na njegovog bratanca, nadvojvodu Franca Ferdinanda u Sarajevu 1914, iskoristio je za obraÄun sa Srbijom. Smatra se da je taj atentat bio i neposredan povod za poÄetak Prvog svetskog rata. Nasledio ga je Karlo I, poslednji vladar carstva koje se raspalo tokom tog rata.
1937 – Osnovana je MuziÄka akademija u Beogradu, a 1973. je dobila status fakulteta.
1938 – NemaÄka je okupirala Sudetsku oblast u ÄehoslovaÄkoj i prikljuÄila je nemaÄkom Rajhu.
1963 – Vatikanski koncil odobrio je u crkvenim rimokatoliÄkim obredima upotrebu domicilnog jezika umesto latinskog.
1974 – Od eksplozija koje su u dva „paba“ u engleskom gradu Birmingemu podmetnuli pripadnici Irske republikanske armije, poginula je 21 osoba, a 162 su ranjene.
1977 – U jugoistoÄnoj Indiji ciklon je usmrtio 3.000 ljudi, a ogromni talasi su zbrisali Äitava sela.
1981 – Umro je pisac i istoriÄar umetnosti i knjiĆŸevnosti Milan KaĆĄanin, pre Drugog svetskog rata direktor Narodnog muzeja u Beogradu i Muzeja kneza Pavla, a posle rata Galerije fresaka („Dva veka srpskog slikarstva“, „Umetnost i umetnici“).
1994 – Avijacija NATO je sa 36 bombardera iz baza u Italiji napala aerodrom Udbine posle pisma Franje TuÄmana UN u kojem je predsednik Hrvatske optuĆŸio krajiĆĄke Srbe da odatle napadaju Bosnu i Hercegovinu. To je bila najveÄa vazduhoplovna operacija Severnoatlantskog pakta od njegovog osnivanja 1949.
1995 – Argentina je izruÄila Italiji nacistiÄkog oficira Eriha Pribkea (Erich Priebke), odgovornog za masakr 335 civila u Drugom svetskom ratu.
2000 – Napadom na policijsku stanicu u selu KonÄulj, u kojem su poginula Äetiri pripadnika srpskih snaga bezbednosti, obnovljeni su sukobi naoruĆŸanih Albanaca i srpskih snaga u Kopnenoj zoni bezbednosti na jugu Srbije.
2002 – Medjunarodni tuĆŸilac na Kosovu Antoni RiÄ je podigao optuĆŸnicu protiv nekadaĆĄnjeg komandanta OVK Rustema Mustafe, zvanog „Remi“, i joĆĄ trojice bivĆĄih pripadnika OVK zbog ratnih zloÄina na Kosovu od avgusta 1998. do sredine juna 1999.
2004 – U Ukrajini je odrĆŸan drugi krug predsedniÄkih izbora, posle kojih su, zbog izborne kradje, na ulicama Kijeva protestovale hiljade pristalica kandidata opozicije Viktora JuĆĄÄenka. Kriza je okonÄana 3 . decembra, kada je Ustavni sud doneo odluku da se poniĆĄti drugi izborni krug i izbori ponove 26. decembra, kada je JuĆĄÄenko izabran za predsednika Ukrajine.
2006 – U Beogradu je umrla kompozitorka, pijanistkinja i pesnikinja Ksenija ZeÄeviÄ.
2011 – Umrla je En Mekafri (Anne McCaffrey), jedna od najpoznatijih spisateljica nauÄne fantastike, autorka serijala epske fantastike „Zmajevi jahaÄi Perna“, dobitnica dve najznaÄajnije nagrade za SF/F stvaralaĆĄtvo: Hugo i Nebula.
2012 – Evropski pokret u Srbiji (EPuS) je obeleĆŸio 20 godina postojanja.
2012 – Mongolija je postala 57. Älanica Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).
2014 – Burkina Faso je dobila civilnu prelaznu vladu s diplomatom MiĆĄel Kafandom na Äelu, poĆĄto je predsednik Blez Kompaore zbog nasilnih protesta podneo ostavku posle 27 godina vlasti. Privremena vlada je opstala do sredine septembra 2015. kada je vojska Burkine Faso preuzela vlast nekoliko nedelja pre izbora.
2015 – U Kuala Lumpuru (Malezija) je odrĆŸan dvodnevni sastanak Asocijacije deset zemalja JugoistoÄne Azije (ASEAN), na kojem je jedna od glavnih tema bila borba protiv terorizma.
2017 – Robert Mugabe je podneo je ostavku na duĆŸnost predsednika Zimbabvea koju je obavljao od 1987. Ostavci su prethodile demonstracije uz podrĆĄku vojske koja je preuzela vlast i Mugabea drĆŸala u kuÄnom pritvoru.
2018 – Vlada Kosova donela odluku o poveÄanju takse na robu iz Srbije i Bosne i Hercegovine na 100 odsto. PriĆĄtina je nedelju dana ranije uvela takse od 10 odsto.
(Beta)
Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.