Na danaĆĄnji dan 23. oktobar
Na danaĆĄnji dan 23.oktobra 1958. ruski pisac Boris Pasternak dobio je Nobelovu nagradu za knjiĆŸevnost za roman „Doktor Ćœivago“ koji je postao bestseler na Zapadu, dok u SSSR tada joĆĄ nije bio objavljen.
42. p.n.e. – Samoubistvo je izvrĆĄio Marko Junije Brut (Marcus Iunius Brutus), jedan od vodja zavere u kojoj je 44. ubijen Julije Cezar. Brut se ubio posle poraza koji su republikanskoj vojsci u bici kod Filipa nanele snage Marka Antonija i Oktavijana.
1596 – Turska vojska sultana Muhameda III je kod Erlaua u Madjarskoj porazila austrijske trupe nadvojvode Maksimilijana (Maximilian).
1789 – RoÄen je srpski novinar i publicista Dimitrije DavidoviÄ, autor prvog ustava u modernoj srpskoj istoriji poznatog pod imenom Sretenjski ustav (1835). Pokrenuo je i uredjivao „Novine serbske“ (1813-22) u BeÄu, a potom je kratko vreme bio ministar prosvete i urednik prvih novina u Srbiji MiloĆĄa ObrenoviÄa.
1817 – RoÄen je francuski leksikograf i enciklopedista Pjer Atanaz Larus (Pierre Athanase Larousse), izdavaÄ „Velikog svetskog reÄnika XIX veka“ u 17 tomova. IzdavaÄka kuÄa „Larus“ je posle njegove smrti 1875. nastavila izdavanje enciklopedijskih reÄnika.
1912 – PoÄela je bitka kod Kumanova u Prvom balkanskom ratu u kojoj je srpska vojska nanela teĆŸak poraz turskim trupama i prisilila ih da se povuku ka Bitolju.
1917 – AmeriÄke snage stupile su u prve borbene akcije u Prvom svetskom ratu, kod Linevila u Francuskoj.
1917 – Na sednici Centralnog komiteta ruske SocijalistiÄke radniÄke partije (boljĆĄevika) doneta je odluka o podizanju oruĆŸanog ustanka. U pripremama i izvoÄenju Oktobarske revolucije od tada neposredno uÄestvuje Vladimir IljiÄ Uljanov (Lenjin).
1940 – RoÄen je brazilski fudbaler Edson Arantes do Nasimento (Nascimento), poznat kao Pele, koji se smatra najboljim igraÄem u istoriji fudbala.
1942 – Britanska Osma armija generala Bernarda Montgomerija (Montgomery) poÄela je ofanzivu protiv nemaÄkih snaga pod komandom Ervina Romela u egipatskoj pustinji kod mesta El Alamejn. Jedna od najznaÄajnijih bitaka u Drugom svetskom ratu okonÄana je 12 dana kasnije pobedom Britanaca, nakon Äega je usledilo iskrcavanje saveznika na tlo severne Afrike.
1944 – Sovjetska Crvena armija uĆĄla je u Drugom svetskom ratu u MaÄarsku.
1944 – PrebacujuÄi se preko Dunava u tek osloboÄeni Beograd, u Drugom svetskom ratu je poginuo Ivan MilutinoviÄ, jedan od voÄa NarodnooslobodilaÄkog rata i visoki funkcioner KomunistiÄke partije Jugoslavije.
1944 – U filipinskom zalivu Lejte poÄela je jedna od najveÄih pomorsko-vazduĆĄnih bitaka u Drugom svetskom ratu, u kojoj je uÄestvovala gotovo cela japanska flota i tri Äetvrtine flote SAD. OkonÄana je porazom Japanaca 25. oktobra.
1954 – Posle serije sastanaka u Parizu, SSSR, SAD, Velika Britanija i Francuska sporazumele su se da okonÄaju okupaciju NemaÄke.
1956 – UliÄnim demonstracijama studenata i radnika u MaÄarskoj je poÄela antikomunistiÄka pobuna, koju su sovjetske trupe uguĆĄile u krvi 4. novembra 1956.
1961 – BivĆĄem generalnom sekretaru UN Ć vedjaninu Hjalmaru Agne Dagu HamarĆĄeldu (Hammarskjoeld), koji je pod nerazjaĆĄnjenim okolnostima poginuo u avionu u vreme kongoanske krize, posthumno je dodeljena Nobelova nagrada za mir.
1973 – Severnovijetnamski mirovni pregovaraÄ Le Duk To odbio je Nobelovu nagradu za mir uz obrazloĆŸenje da u njegovoj zemlji joĆĄ nema mira.
1983 – U napadu sa kamionima napunjenim eksplozivom na ĆĄtab ameriÄkih marinaca u Bejrutu i obliĆŸnju zgradu u kojoj su bili francuski vojnici, poginuo je 241 ameriÄki vojnik i 58 francuskih vojnika.
1983 – Na akuĆĄerskoj klinici u Zagrebu roÄena je prva jugoslovenska beba iz epruvete.
1990 – Ukrajinski premijer Vitalij Masol je prinudjen da podnese ostavku posle masovnih studentskih protesta. To je bio prvi funkcioner Sovjetskog Saveza koji je otiĆĄao sa vlasti pod pritiskom javnosti.
1991 – Predstavnici 19 zemalja potpisali su na medjunarodnoj konferenciji u Parizu u organizaciji UN mirovni sporazum radi okonÄanja 13-godiĆĄnjeg gradjanskog rata u KambodĆŸi.
2001 – IRA je objavila da poÄinje razoruĆŸavanje, posle Äega je Velika Britanija ukinula Äetiri bezbednosna punkta.
2002 – ÄeÄenski teroristi su upali u moskovsko pozoriĆĄte Dubravka i oko 800 taoca drĆŸali tri dana u zatoÄeniĆĄtvu, zahtevajuÄi povlaÄenje ruskih snaga iz ÄeÄenije. Prilikom upada ruskih specijalaca u pozoriĆĄte poginulo je 37 otmiÄara i 67 talaca, dok je njih 750 oslobodjeno.
2003 – Äang Mej-ling, udovica Äang Kaj-ĆĄeka i nekada najmoÄnija ĆŸena u Kini, umrla je u svom domu u Njujorku.
2004 – Na Kosovu su odrĆŸani parlamentarni izbori, koje je veÄina kosovskih Srba bojkotovala. To su drugi izbori od 1999. kada su vlast u toj pokrajini preuzele UN.
2008 – U eksploziji bombe podmetnute pod automobil ubijen je hrvatski novinar Ivo PukaniÄ, glavni i odgovorni urednik nedeljnika „Nacional“.
2012 – Preminuo je Vilhelm Brase (Wilhelm Brasse), fotograf koji je u AuĆĄvicu po nalogu nacista snimio izmedju 40.000 i 50.000 fotografija logoraĆĄa osuÄenih na smrt, a Äiji su saÄuvani negativi pomogli da odgovorni za ova zlodela budu osuÄeni.
2017 – Na parlamentarnim izborima u Japanu Liberalno demokratska partija premijera Ć inzo Abea (Shinzo) zajedno sa koalicionim partnerima osvojila je gotovo dve treÄine mesta u Donjem domu parlamenta.
2019 – Britanska policija je pronaĆĄla je tela 39 migranata u kamionu istoÄno od Londona. Ovo nije prvi takav sluÄaj u Evropi koji ukazuje na opasnosti s kojima se suoÄavaju migranti u mreĆŸi krijumÄara ljudi i napora evropskih vlasti da se zaustavi ilegalna migracija.
2020 – Trajni prekidu vatre izmedju sukobljenih stana u viĆĄegodiĆĄnjem ratu koji je Libiju podelio na dva dela, potpisan je u Ćœenevi.
(Beta)
Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.