Na danaĆĄnji dan 25. septembar
Na danaĆĄnji dan 25. septembar 1866 – Rodjen je ameriÄki biolog Tomas Hant Morgan (Thomas Hunt), osnivaÄ genetike, dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 1933. za otkriÄe funkcije hromozoma u prenoĆĄenju naslednih svojstava.
1345 – Nakon tri godine bezuspeĆĄnih pokuĆĄaja, srpski car DuĆĄan osvojio je Ser, Äime je doĆĄao u posed puteva koji su vodili u Trakiju i ka poluostrvu Halkidiki, gde se nalazi Sveta Gora.
1493 – Kristofor Kolumbo (Cristoforo Colombo) isplovio je iz luke Kadis na drugo putovanje u Novi svet, koji je otkrio 1492.
1513 – Ć panski istraĆŸivaÄ Vasko Nunjes de Balboa (Vasco, Nunez) preĆĄao je Panamski zemljouz i kao prvi Evropljanin video Tihi okean.
1555 – Sklopljen je AugsburĆĄki verski mir izmedju nemaÄkog kralja Ferdinanda I i luteranskih knezova kojim su izjednaÄena prava luterana (protestanata) i rimokatolika. Donet je zakon o slobodi veroispovesti po principu „Cuius regio, illius religio“ (Äija je zemlja, onoga je i vera).
1744 – Rodjen je pruski kralj Fridrih Vilhelm II (Friedrich Wilhelm), koji je tokom vladavine (1786-97) ratovao protiv Francuske Republike (1792-95), a u drugoj i treÄoj podeli Poljske (1793, 1795) anektirao je velike delove te drĆŸave.
1823 – Srpskom piscu i jeziÄkom reformatoru Vuku StefanoviÄu KaradĆŸiÄu dodeljen je poÄasni doktorat Univerziteta u Jeni.
1849 – Umro je austrijski violinista, dirigent i kompozitor Johan Ć traus Stariji (Johann Strauss) koji je beÄkom valceru dao klasiÄni oblik i uÄinio ga popularnim ĆĄirom Evrope. Komponovao je viĆĄe od 150 valcera (najpoznatiji „Zvuci Rajne“) kadrile, marĆĄeve („Radetzky-marĆĄ“) i polke.
1896 – Rodjen je Alesandro Pertini, predsednik Italije (1978-1985), najpopularniji italijanski politiÄar posle Drugog svetskog rata. Älan SocijalistiÄke partije Italije postao je 1918, niz godina proveo je u faĆĄistiÄkim zatvorima, u Drugom svetskom ratu uÄestvovao u pokretu otpora, a potom bio poslanik i senator.
1897 – Rodjen je ameriÄki pisac Vilijam Fokner, dobitnik Nobelove nagrade za knjiĆŸevnost 1949, koji je u delima razmatrao problem zla („Buka i bes“, „SvetiliĆĄte“, „Svetlost u avgustu“, „Avesalome, avesalome!“)
1897 – Rodjen je pisac Aleksandar VuÄo, jedan od osnivaÄa nadrealistiÄkog pokreta u Srbiji izmedju dva svetska rata, tvorac moderne poezije za decu. Njegova poema „Podvizi druĆŸine ‘Pet petliÄa'“ smatra se najznaÄajnijim delom srpske deÄije poezije posle Jovana JovanoviÄa Zmaja. Pisao je i filmske scenarije i bavio se filmskom kritikom.
1906 – Rodjen je ruski kompozitor Dmitrij Ć ostakoviÄ, koji je prvi medju muziÄkim umetnicima sovjetske Rusije stekao medjunarodnu slavu. UspeĆĄno je spojio rusku tradiciju i modernu zapadnoevropsku muziku i razvio vlastiti muziÄki izraz. Napisao je monumentalnu „Petu simfoniju“ i u najteĆŸim danima blokade Lenjingrada u Drugom svetskom ratu „Sedmu (Lenjingradsku) simfoniju“.
1932 – Ć panska pokrajina Katalonija dobila je autonomiju – pravo na zastavu, lokalnu skupĆĄtinu i jezik. Autonomija je ukinuta 1939. kada je diktator, general Franko, doĆĄao na vlast.
1943 – Sovjetska Crvena armija je u Drugom svetskom ratu oslobodila Smolensk, jedno od poslednjih znaÄajnih uporiĆĄta nemaÄkih nacistiÄkih snaga na teritoriji SSSR-a.
1956 – U upotrebu je puĆĄten prvi transatlantski telefonski kabl, izmedju Obena u Ć kotskoj i Njufaundlenda u Kanadi.
1959 – RazoÄaran politikom vlade jedan budistiÄki monah izvrĆĄio je u Kolombu atentat na premijera Cejlona (Ć ri Lanke) Solomona Bandaranaikea, koji je narednog dana umro.
1962 – Soni Liston (Sonny) postao je svetski bokserski ĆĄampion teĆĄke kategorije kada je u Äikagu u prvoj rundi nokautirao Flojda Patersona (Floyd Patterson).
1963 – Vojska je u Dominikanskoj Republici oborila liberalnu vladu Huana BoĆĄa Gavinja (Juan BosÄ Gavino) i suspendovala Ustav.
1970 – Umro je nemaÄki pisac Erih Marija Remark (Erich Maria Remarque) koji se proslavio antimilitaristiÄkim romanom „Na zapadu niĆĄta novo“. Njegovi romani bili su zabranjeni u nacistiÄkoj NemaÄkoj, a on prisiljen da emigrira i od 1947. je bio ameriÄki drĆŸavljanin („Trijumfalna kapija“, „Crni Obelisk“).
1973 – Tri Älana posade prve ameriÄke svemirske stanice „Skajlab 2″koji su proveli 59 dana u orbiti oko Zemlje spustila su se u Pacifik.
1990 – Savet bezbednosti UN zabranio je letove nad Irakom i okupiranim Kuvajtom.
1991 – Savet bezbednosti UN usvojio je rezoluciju o embargu na oruĆŸje Jugoslaviji i pozvao jugoslovenske lidere da prekinu sukobe.
1992 – Moskva i VaĆĄington su odbacili jedan od poslednjih ostataka „Hladnog rata“, dozvolivĆĄi slobodno putovanje ruskih i ameriÄkih novinara i poslovnih ljudi koji rade u Rusiji, odnosno u SAD.
1994 – Ć vajcarci su na referendumu prihvatili plan vlade za donoĆĄenje zakona protiv rasizma.
1997 – Britanski supersoniÄni automobil postavio je u Nevadi novi svetski rekord postigavĆĄi brzinu od 1.142 kilometra na Äas.
2001 – BivĆĄi komandant Armije BiH i ministar za izbeglice i socijalni rad u Vladi Federacije BiH Sefer HaliloviÄ dobrovoljno se predao Medjunarodnom sudu za ratne zloÄine u Hagu. HaliloviÄ je optuĆŸen za zloÄine poÄinjene u selima Grabovica i Uzdol, poÄinjene septembra 1993. godine kada je ubijeno 60 civila, bosanskih Hrvata.
2011 – Umrla Vangari Muta Matai, kenijska aktivistkinja za zaĆĄtitu ĆŸivotne sredine, prva Afrikanka dobitnica Nobelove nagradu za mir.
2012 – AmeriÄka kompanija Tesla Motors Inc. predstavila je solarne stanice za punjenje elektriÄnih vozila. Stanice su postavljene na ĆĄest mesta na autoputu u Kaliforniji ĆĄto omoguÄava duĆŸa putovanja ovih vozila.
2016 – Jordanski novinar i pisac Nahed Hatar ubijen je ispred suda u Amanu u kome mu je sudjeno zbog objavljivanja karikature koja se smatra uvredljivom za islam.
2017 – OdrĆŸan je referendum o nezavisnosti Kurdistana od Iraka na koji je izaĆĄlo preko 72 odsto kurdistanaca od kojih je viĆĄe od 92 odsto glasalo za nezavisnost.
2019 – Zbog promene klime okeani se sve brĆŸe zagrevaju, gube kiseonik brĆŸim tempom i topi se sve viĆĄe leda i snega. Promene predstavljaju pretnju za cele regione zbog Äega treba da ĆĄto pre smanjiti emisiju ugljen-dioksida, upozorili su eksperti za klimu UN.
2020 – Preminuo je reditelj Goran PaskaljeviÄ, jedan od znaÄajnijih predstavnika tzv „praĆĄke ĆĄkole“ (FAMU). Snimio je viĆĄe od 30 igranih i dokumentarnih filmova ( „Äuvar plaĆŸe u zimskom periodu“, „Poseban tretman“, „Varljivo leto ’68“, „Bure baruta“).
2022 – Umrla je Srbijanka TurajliÄ, srpska univerzitetska profesorka i antiratna aktivistkinja. Krajem devedesetih bila je aktivan Älan Narodnog pokreta Otpor, dobitnica je nagrade Osvajanje slobode za 2009. godinu.
(Beta)
Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.