U trendu

Na danaĆĄnji dan 3. novembar

Na danaơnji dan 3. novembra 1998. umro je američki animator Bob Kejn, autor Betmena.

1534 – Engleski parlament usvojio je povelju kojom je kralj Henri VIII (Henry) postao poglavar crkve (Act of Supremacy), čime je papi oduzeta vlast nad crkvom u Engleskoj. Tome je prethodio sukob sa papom Leonom X koji nije hteo da poniĆĄti kraljev brak sa Katarinom Aragonskom (Catherina) i ozakoni njegovu vezu sa Anom Bolen (Boleyn).

1768 – Rođen je Đorđe Petrović Karađorde, vodja Prvog srpskog ustanka protiv Turaka 1804. Nakon sloma ustanka 1813. pobegao je u Austriju, a zatim u Rusiju. Ubijen je po nalogu kneza MiloĆĄa Obrenovića 1817. kada se tajno vratio u Srbiju.

1801 – Rođen je italijanski operski kompozitor Vinčenco Belini (Vincenzo Bellini), jedan od najpoznatijih stvaralaca italijanskog belkanta („Norma“, „Puritanci“, „Pirat, „Kapuleti i Monteki“).

1839 – Britanske fregate su kod Kantona potopile nekoliko kineskih dĆŸunki. Time je počeo Prvi opijumski rat protiv Kine, koji je zavrĆĄen potpisivanjem mirovnog sporazuma 1842. u Nankingu, pod veoma nepovoljnim uslovima za Kinu.

1852 – Rođen je japanski princ Mucuhito (Mutsuhito), od 1867. car Meidji (Meiji). Tokom vladavine (do 1912) potpuno je liĆĄio vlasti ĆĄogunate, uspostavio centralnu carsku vlast, a feudalni Japan pretvorio u modernu kapitalističku drĆŸavu. Premestio je prestonicu iz Kjota u Edo, koji je preimenovan u Tokio.

1883 – UguĆĄena je Timočka buna koja je počela u Zaječarskom okrugu mesec dana ranije zbog odluke vlasti o oduzimanju oruĆŸja, dotad poverenog svim vojnim obveznicima. Medju vodjama, koji su uhapĆĄeni i streljani, bilo je istaknutih članova Radikalne stranke. Neki od njih, kao Nikola PaĆĄić, uspeli su da pobegnu van zemlje, a stranka je pretrpela teĆĄku krizu.

1901 – Rođen je francuski pisac i političar Andre Malro (Malraux), učesnik Kineske revolucije (1924-27), Ć panskog gradjanskog rata, jedan od lidera Pokreta otpora u Drugom svetskom ratu, član Francuske akademije, De Golov (Gaulle) ministar kulture od 1959. do 1969. („Kraljevski put“, „Ljudska sudbina“, „IskuĆĄenje Zapada“, „Antimemoari“).

1903 – Panama je, uz podrĆĄku SAD koje su poslale u panamske vode krstaricu „NeĆĄvil“, proglasila nezavisnost od Kolumbije.

1912 – Rođen je paragvajski diktator Alfredo Stresner (Stroessner), koji je na vlast doĆĄao vojnim pučem 1954. i sprovodeći teror protiv političkih protivnika vladao do 1989. kada je zbačen drĆŸavnim udarom.

1918 – Nedelju dana uoči kapitulacije Nemačke u Prvom svetskom ratu na ratnim brodovima u Kilu izbila je pobuna mornara koja se proĆĄirila na viĆĄe gradova (Hamburg, Libek, Bremen) gde su formirane privremene revolucionarne vlade. Nakon obračuna vlasti sa pobunjenicima nemački parlament je 6. februara 1919. ukinuo njihovu vlast.

1918 – Predstavnici austrougarske vojske potpisali su u Padovi kapitulaciju u Prvom svetskom ratu, ĆĄto je bio poslednji drĆŸavni akt 700-godiĆĄnje HabsburĆĄke monarhije.

1946 – Japanski car Hirohito odrekao se, izjavom preko radija, boĆŸanskih atributa, a carska vlast preĆĄla je na izborni parlament.

1954 – Umro je francuski slikar i vajar Anri Matis (Henri Matisse), najčuveniji predstavnik fovističkog pravca i jedan od najznačajnijih francuskih i evropskih slikara 20. veka.

1956 – Velika Britanija i Francuska prihvatile su prekid vatre na Bliskom istoku uz uslov da u područje Sueckog kanala budu poslate mirovne snage UN.

1957. – SSSR je lansirao prvi satelit sa ĆŸivim bićem „Sputnjik 2“ u kojem je bio pas Lajka.

1961 – U Tant je izabran za generalnog sekretara UN nakon pogibije Daga HamarĆĄelda (Hammarskjold).

1970 – Kandidat Fronta narodnog jedinstva Salvador Aljende (Allende) postao je predsednik Čilea, kao prvi marksista u zapadnoj hemisferi izabran na slobodnim izborima. Ubijen je 1973. u drĆŸavnom udaru generala Augusta Pinočea (Pinochet).

1991 – Hrvatske paravojne formacije proterale su stanovniĆĄtvo i razorile 18 srpskih sela na području zapadne Slavonije.

1992 – Kandidat Demokratske stranke Bil Klinton (Bill Clinton) je na izborima za predsednika SAD pobedio republikanca DĆŸordĆŸa BuĆĄa (George Bush), dotadaĆĄnjeg ĆĄefa drĆŸave.

1996 – Umro je bivĆĄi samoproglaĆĄeni car Centralne Afričke Republike Ćœan Bedel Bokasa (Jean, Bokassa). Na vlast je doĆĄao vojnim udarom 1966, proglasio se 1972. doĆŸivotnim predsednikom, a 1976. carem. Oborio ga je 1979. bivĆĄi predsednik Dako i vratio zemlji status republike.

2002 – Na parlamentarnim izborima u Turskoj pobedila je Turska Partija pravde i razvoja, ali je njenom lideru Tajipu (Tayyp) Erdoganu zabranjeno da preuzme premijerski poloĆŸaj jer je ranije osuđen zbog islamističkih pobuna.

2005 – Umrla je En Burda (Aenne) osnivač izdavačke kuće „Burda-Moden“ i jedna od najuspeĆĄnijih poslovnih ĆŸena u Nemačkoj.

2009 – Umro je ĆĄpanski pisac, sociolog i esejista Fransisko Ajala (Francisco Ayala) dobitnik svih ĆĄpanskih nagrada za knjiĆŸevnost.

2010 – Umro je američki kompozitor DĆŸeri Bok (Jerry Bock) autor brodvejskih hitova među kojima je čuveni mjuzikl „Violinista na krovu“ i „Fjorelo“ za koje je zajedno sa tekstopiscem Ć eldonom Harnikom (Sheldon Harnick) osvojio nagradu Toni. Medju njegovim poznatim mjuziklima su i „Gospodin Divni“ i „Ona me voli“.

2013 – Na Kosovu su odrĆŸani lokalni izbori, građani su birali odbornike i gradonačelnike u 39 opĆĄtina.

2014. – Preminuo je Miljenko Dereta, filmski i tv reditelj, osnivač i dugogodiĆĄnji direktor nevladine organizacije Gradjanske inicijative.

2015 – U svetu se svakih 10 minuta rodi dete bez drĆŸavljanstva, a taj problem je dodatno pogorĆĄan sukobom u Siriji koji je doveo do najteĆŸe migrantske krize u Evropi od 1945. godine. Ujedinjene nacije planiraju da do 2024. godine ukinu status apatrida.

2022 – Ć efovi vlada Srbije, Kosova, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Albanije potpisali su na samitu Berlinskog procesa tri sporazuma, čiji je cilj regionalno povezivanje i slobodno kretanje gradjana Zapadnog Balkana.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

PoĆĄalji komentar