Na danaĆĄnji dan 31. oktobar
Na danaĆĄnji dan 31. oktobra 1993. godine umro je italijanski reĆŸiser Federiko Felini (Federico Fellini), koji je pedesetih godina 20. veka postao vodeÄe ime italijanskog i svetskog filma. Jedan od najistaknutijih predstavnika italijanskog neorealizma dobitnik je tri Oskara za filmove „Ulica“, „Kabirijine noÄi“ i „Osam i po“. Proslavili su ga i „Amarkord“, „Sladak ĆŸivot“, „Äulijeta i duhovi“.
1517 – Umro je italijanski slikar Fra Bartolomeo (Bartolommeo), jedan od poslednjih firentinskih renesansnih majstora. Smatra se preteÄom baroka („Bogorodica sa svecima“, „Pijeta“).
1517 – OgorÄen mnogobrojnim zloupotrebama crkve, nemaÄki sveĆĄtenik Martin Luter (Luther) okaÄio je na vrata katedrale u Vitenbergu i stavio na javnu raspravu 95 teza o reformi crkve. Time je u nemaÄkim zemljama poÄela Reformacija, a Luter je postao jedan od njenih vodja.
1632 – RoÄen je Jan Vermer (Vermeer), jedan od najveÄih holandskih majstora 17. veka. Nepriznat i neshvaÄen za ĆŸivota, dva veka kasnije svrstan je medju najveÄe umetnike u istoriji slikarstva, a njegove slike dostigle su astronomske cene („Pogled na Delft“, „Ćœena s pismom“, „Devojka s djerdanom“, „U ateljeu“, „Äas muzike“).
1795 – RoÄen je DĆŸon Kits (John Keats), jedan od velikana iz plejade engleskih romantiÄara s kraja 18. i poÄetka 19. veka. Za pet godina stvaralaĆĄtva (umro je u 26. godini) ostavio je delo koje ga svrstava u jednog od najveÄih pesnika engleske knjiĆŸevnosti („Endimion“, „Oda slavuju“, „Oda grÄkoj urni“, „Oda jeseni“).
1848 – Carske Äete pod feldmarĆĄalom Alfredom VindiĆĄgrecom (Windischgraetz) zauzele su BeÄ, Äime je uguĆĄen osmomeseÄni BeÄki ustanak tokom kojeg je bila uspostavljena revolucionarna vlada.
1851 – U Cetinju je umro crnogorski vladika, filozof i drĆŸavnik Petar II PetroviÄ NjegoĆĄ, veliki epski pesnik, autor slavnog dramsko-epskog dela „Gorski vijenac“. Kao drĆŸavnik postavio je temelje moderne crnogorske drĆŸave, ustanovio izvrĆĄnu vlast i senat, organizovao sudove, uveo poreze. Za njegove vladavine osnovana je prva ĆĄtamparija u Cetinju 1834. i podignuta prva ĆĄkola. U knjiĆŸevnoj baĆĄtini ostavio je i ep „LuÄa mikrokozma“, dramu „LaĆŸni car Ć Äepan Mali“, pesme.
1871 – Na osnovu ustava iz 1869. (NamesniÄki ustav), donet je prvi zakon o poroti u Srbiji, koji je stupio na snagu 1. januara 1872.
1918 – U atentatu je ubijen bivĆĄi maÄarski premijer grof IĆĄtvan Tisa (Istvan Tisza), voÄa reakcionarne Nacionalne stranke rada.
1922 – RoÄen je kambodĆŸanski princ Norodom Sihanuk (Sihanouk), kojeg je na presto prvi put dovela francuska kolonijalna vlast 1941. Abdicirao je 1955. u korist oca Norodoma Suramarita, a posle njegove smrti 1960. ponovo je postao ĆĄef drĆŸave. Oboren je sa vlasti 1970. u drĆŸavnom udaru generala Lon Nola, potom je kratko (1975-76) bio predsednik tokom reĆŸima Crvenih Kmera. Posle niza burnih politiÄkih promena, 1993. je ponovo postao kralj KambodĆŸe.
1925 – Reza Kan (Khan) je preuzeo presto Irana i osnovao dinastiju Pahlavi koja je vladala tom zemljom do Islamske revolucije 1979.
1926 – Umro je ameriÄki maÄioniÄar, poreklom maÄarski Jevrejin Hari Hudini (Harry Houdini), najpoznatiji maÄioniÄar 20. veka. Rodjen kao Erih Vajs (Ehrich Weiss), promenio je ime u Äast francuskog madjioniÄara Robera Hudina (Robert Houdin).
1940 – Pobedom britanske avijacije zavrĆĄena je Bitka za Britaniju koju su Nemci poÄeli u julu snaĆŸnim bombardovanjem i pomorskom blokadom Velike Britanije. Britanci su preuzeli vazduĆĄnu kontrolu nad LamanĆĄom, a Nemci su odustali od invazije na to ostrvo.
1952 – SAD su na MarĆĄalskim ostrvima na Tihom okeanu, izvele prvu probu hidrogenske bombe.
1956 – Bombardovanjem egipatskih aerodroma, Britanija i Francuska su poÄele napad na Egipat, tokom Suecke krize.
1961 – U procesu destaljinizacije Sovjetskog Saveza, Staljinovi posmrtni ostaci premeĆĄteni su iz mauzoleja na Crvenom trgu u grobnicu uz zidine Kremlja.
1984 – Ispred rezidencije u Nju Delhiju ubijena je Indira Gandi, premijer Indije. Ubistvo su izvrĆĄili Siki ekstremisti, pripadnici njenog liÄnog obezbedjenja.
1991 – Na prvim viĆĄepartijskim izborima u Zambiji Frederik Äiluba (Frederick Chiluba) pobedio je Keneta Kaundu (Kenneth), lidera u borbi za nezavisnost i prvog predsednika zemlje.
1999 – Tokom 113. fudbalskog derbija „Partizana“ i „Crvene zvezde“ u sukobima navijaÄa poginuo je uÄenik Aleksandar RadoviÄ. To je bio prvi sluÄaj nasilne smrti na fudbalskim utakmicama u Jugoslaviji.
2000 – Ruska raketa u kojoj su se nalazili prvi stanovnici medjunarodne svemirske stanice, eksplodirala je u Kazahstanu.
2003 – U Maleziji je nakon 22 godine izabran peti po redu predsednik vlade Abdulah Ahmad Badavi. On je na toj duĆŸnosti zamenio Mahatira Mohameda koji je sa reputacijom najkontroverznijeg azijskog lidera vladao tom zemljom jugoistoÄne Azije od 1981.
2010 – Na izborima u Brazilu za novog ĆĄefa drĆŸave izabrana je Dilma Vana Rusef (Rousseff) i ona je prva ĆŸena predsednik u istoriji te zemlje.
2011 – Unesko je primio Palestinu u punopravno Älanstvo, nakon Äega su Kanada, SAD i Izrael obustavili finansiranje te organizacije.
2015 – Stradalo je 217 putnika i sedam Älanova posade kada se ruski avion koji je leteo na liniji Ć arm el-Ć eik – Sankt Peterburg, sruĆĄio u centralnom delu Sinajskog poluostrva. Rusija je ovu avionski nesreÄu okarakterisala kao teroristiÄki napad.
2015 – U noÄnom klubu u BukureĆĄtu tokom hevi-metal koncerta izbio je poĆŸar izazvan pirotehniÄkim uredjajima i u meteĆŸu nastalom u panici posetilaca da napuste klub, stradala je 61 osoba.
2020 – Ć kotski glumac Ć on Koneri (Sean Connery), poznat kao prvi filmski DĆŸems Bond, umro je u 91. godini (Nesalomivi, Ime ruĆŸe, Lov na Crveni oktobar).
(Beta)
Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.