U trendu

Na danaĆĄnji dan 4. novembar

Na danaĆĄnji dan 4. novembar 1946 – Osnovan je UNESKO (Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu).1307 – Ć vajcarska Konfederacija je proglasila nezavisnost od Austrije.

1650 – Rodjen je engleski kralj Vilijam III Oranski (William of Orange), koji je tokom vladavine od 1689. do 1702. učvrstio kraljevsku vlast, a pobedom nad katoličkim kraljem DĆŸejmsom II 1690. ponovo uspostavio vlast u Irskoj. Po njemu je kasnije nazvan protestantski pokret oranĆŸista koji svečanim marĆĄevima u Irskoj obeleĆŸava datum te pobede izazivajuchi proteste irskih katolika.

1814 – ProglaĆĄen je norveĆĄki ustav, kojim je ta zemlja postala nezavisna Kraljevina NorveĆĄka, vezana za Ć vedsku personalnom unijom.

1847 – Umro je nemački kompozitor i dirigent Feliks Mendelson (Felix Mendelssohn), osnivač konzervatorijuma u Lajpcigu, istaknuti predstavnik muzičkog romantizma. Kao pijanista je debitovao u devetoj godini, u 15. je napisao prvu simfoniju, a u 16. majstorsko delo, scensku muziku za „San letnje noći“.

1890 – U Londonu je otvorena prva linija podzemne električne ĆŸeleznice u svetu.

1918 – Jednu nedelju pred zavrĆĄetak Prvog svetskog rata poginuo je engleski pisac Vilfred Oven (Wilfred Owen), čija poezija sadrĆŸi snaĆŸnu osudu rata. Znatno je uticao na posleratnu generaciju engleskih pesnika, a BendĆŸamin Britn (Benjamin Britten) komponovao je na njegove stihove muziku koju je uvrstio u svoj monumentalni „Ratni rekvijem“.

1922 – U dolini kraljeva kod Luksora u Egiptu engleski arheolog Hauard Karter (Howard Carter) je otkrio grob faraona Tutankamona.

1931 – DruĆĄtvo naroda optuĆŸilo je Japan zbog agresije na MandĆŸuriju. Zbog osude svetske javnosti, Japan je napustio DruĆĄtvo naroda u martu 1933.

1939 – Na predlog predsednika Frenklina Ruzvelta (Franklin Roosevelt), američki Kongres je doneo zakon Plati pa nosi (Cash and Carry) o prodaji ratnog materijala. U martu 1941. izglasan je Zakon o zajmu i najmu (Lend-Lease Act), sa joĆĄ većim povlasticama zemljama koje su se borile protiv faĆĄizma u Evropi.

1942 – ZavrĆĄena je bitka kod El Alamejna u Drugom svetskom ratu u kojoj su Britanaca pod komandom generala Montgomerija (Montgomery) porazili nemačko-italijanski Afrički korpus generala Ervina Romela (Erwin Rommel). Time je otvoren put iskrcavanju Saveznika u severnoj Africi.

1956 – Sovjetske trupe su uguĆĄile pobunu u Madjarskoj, a za novog premijera postavljen je JanoĆĄ Kadar (Janos). DotadaĆĄnji premijer Imre Nadj (Nagy) sa joĆĄ nekoliko saradnika sklonio se u jugoslovensku ambasadu u BudimpeĆĄti. Uprkos garancija novih vlasti da neće progoniti političke zatvorenike, Nadj je posle napuĆĄtanja ambasade 22. novembra uhapĆĄen i nakon montiranog procesa pogubljen u junu 1958.

1956 – Generalna skupĆĄtina UN usvojila je rezoluciju o slanju mirovnih snaga na Bliski istok.

1956 – Umro je srpski arheolog Miloje Vasić, koji je vrĆĄio iskopavanja preistorijskog naselja Vinča. Jedan je od osnivača arheologije u Srbiji, bio je profesor Beogradskog univerziteta i član Srpske akademije nauka i umetnosti.

1966 – NajteĆŸe poplave u istoriji Italije zahvatile su trećinu zemlje. U Firenci je znatno oĆĄtećeno kulturno blago, uključujući mnoge freske na zidovima palata i crkava.

1979 – Militantni islamski fundamentalisti okupirali su ambasadu SAD u Teheranu i uzeli 90 taoca, od kojih su 52 drĆŸali zatočene 444 dana. Oni su traĆŸili izručenje iranskog ĆĄaha Reze Pahlavija, koji je nakon zbacivanja sa vlasti u islamskoj revoluciji izbegao iz zemlje.

1980 – Republikanac Ronald Regan izabran je za predsednika SAD koji je na poloĆŸaju ostao dva mandata poĆĄto je dobio i izbore 1984. godine.

1995. – U Tel Avivu je ubijen izraelski premijer Jicak Rabin (Yitzhak), koji je po dolasku na vlast 1992. počeo proces pomirenja sa Arapima. Atentat je izvrĆĄio izraelski ekstremista Jigal Amir (Yigal), nakon mirovnog skupa na kojem je učestvovao premijer.

1998 – Nakon kraćeg primirja, na Kosovu su obnovljeni sukobi srpskih snaga bezbednosti i naoruĆŸanih grupa kosovskih Albanaca.

2000 – U Beogradu je izabrana nova vlada SR Jugoslavije, prva od 1990. u kojoj ne učestvuju članovi Socijalističke partije Srbije Slobodana MiloĆĄevića.

2002 – Kina i deset drĆŸava članica ASEAN-a, potpisale su ugovor kojim je osnovana najveća bescarinska trgovinska zona na svetu, sa preko 1,7 milijardi ljudi.

2004 – Sjedinjene Američke DrĆŸave priznale su Makedoniji njeno ustavno ime Republika Makedonija.

2004. – Umrla je američka glumica DĆŸenet Li (Janet Leigh) poznata po ulozi u filmu Alfreda Hičkoka „Psiho“, za koju je bila nominovana za Oskara.

2008 – Za predsednika Sjedinjenih Američkih DrĆŸava izabran je po prvi put afroamerikanac Barak Obama, kandidat Demokratske partije. Četiri godine kasnije osvojio je novi predsednički mandat.

2015 – Vlada Srbije donela je Odluku o pravnim posledicama prestanka postojanja Novinske agencije Tanjug, koja je nakon 72 godine rada zvanično prestala da postoji istekom roka za privatizaciju medija 31. oktobra 2015.

2017 – Premijer Libana Saad Hariri podneo je ostavku tokom zvanične posete Saudijskoj Arabiji. Ostavka je usledila poĆĄto je nekoliko dana ranije pokuĆĄan atentat na njega.

2019 – Rumunija je dobila novu, manjinsku vladu na čelu s premijerom Ludovikom Orbanom, čime je okončana politička kriza u ovoj zemlji koja je uticala i na formiranje nove Evropske komisije.

(Beta)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

PoĆĄalji komentar