Na danaĆĄnji dan 4. oktobar
Na danaĆĄnji dan 4. oktobra 1970. godine, od prekomerne doze droge umrla je ameriÄka pevaÄica DĆŸenis DĆŸoplin (Janis Joplin), najpoznatija bela pevaÄica bluza.
1209 – NemaÄki kralj Oto IV (Otto) krunisan je za rimsko-nemaÄkog cara. Tokom tri naredne godine napao je Toskanu, Siciliju i juĆŸnu Italiju, zbog Äega ga je papa Inokentije III ekskomunicirao.
1582 – Äetvrti oktobar oznaÄen je kao poslednji dan Julijanskog kalendara u Papskoj drĆŸavi, Ć paniji i Portugalu. Gregorijanski kalendar stupio je na snagu narednog dana sa datumom 15. oktobar, a ubrzo su ga prihvatile gotovo sve katoliÄke drĆŸave. Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca prihvatila je taj kalendar za podruÄje Srbije, Crne Gore i Makedonije 19. odnosno 31. januara
1669 – Umro je holandski slikar Harmens fan Rajn Rembrant ( Harmensz van Rijn Rembrandt), jedan od najveÄih majstora u istoriji slikarstva. Uradio je oko 650 uljanih slika, oko 300 gravira i oko 2.500 crteĆŸa, ukljuÄujuÄi remek dela svetske baĆĄtine kao ĆĄto su „NoÄna straĆŸa“, „Izgubljeni sin“, „Äas anatomije doktora Tulpa“.
1830 – Belgija je postala nezavisna drĆŸava, izdvojivĆĄi se iz Ujedinjenog Kraljevstva Holandije koje je osnovano na BeÄkom kongresu 1815.
1853 – Turska je, uz podrĆĄku Velike Britanije i Francuske, objavila rat Rusiji, nakon ĆĄto je Rusija odbila da se povuÄe iz podunavskih kneĆŸevina VlaĆĄke i Moldavije koje je okupirala da bi, kako je obrazloĆŸila, zaĆĄtitila pravoslavne podanike na teritoriji Otomanskog carstva.
1865 – Pruski kancelar Oto fon Bizmark (Otto von Bismarck) i francuski car Napoleon III postigli su u Bijaricu sporazum da Pruska preuzme vrhovno vodjstvo u NemaÄkoj. Pet godina kasnije izbio je francusko-pruski rat u kojem je Napoleon III zarobljen, a u Francuskoj je 4. oktobra 1870. ponovo uspostavljena republika.
1878 – Prvi ambasador Kine u SAD Äen Lan Pin predao je akreditive ameriÄkom predsedniku Raterfordu Hejsu (Rutherford Hayes).
1892 – RoÄen je austrijski drĆŸavnik Engelbert Dolfus (Dollfuss), kancelar od 1932 do 1934, koji se protivio pripajanju Austrije nacistiÄkoj NemaÄkoj. Zbog upornog odupiranja Hitlerovoj nameri, austrijski nacisti su ga ubili u BeÄu u julu 1934.
1918 – Boris III postao je car Bugarske, nakon ĆĄto je njegov otac Ferdinand I abdicirao. Godine 1923. zaveo je diktaturu u zemlji, a u Drugom svetskom ratu bio je saveznik nacistiÄke NemaÄke.
1944 – RaspuĆĄten je koncentracioni logor na Banjici u Beogradu, koji su nemaÄke okupacione vlasti osnovale u junu 1941. Prema nepotpunim podacima, kroz taj logor proĆĄlo je oko 100.000 zatvorenika, od kojih je oko 80.000 ubijeno.
1957 – SSSR je lansirao u orbitu oko Zemlje prvi veĆĄtaÄki satelit, „Sputnjik 1“, nakon Äega je poÄelo sovjetsko-ameriÄko nadmetanje u osvajanju svemira.
1965 – Papa Pavle VI postao je prvi papa koji je posetio SAD i koji se obratio narodima sveta sa govornice UN u Njujorku, pozivajuÄi ih na uspostavljanje trajnog i pravednog mira u svetu.
1966 – Britanska afriÄka kolonija Basutolend stekla je nezavisnost pod nazivom Lesoto.
1974 – Amerikanac Dejvid Kunst (David) postao je prvi Äovek koji je obiĆĄao svet peĆĄice. Na putovanje dugo 23.250 kilometara on je krenuo 20. juna
1977 – UN su proklamovale OpĆĄtu deklaraciju o zaĆĄtiti ĆŸivotinja, a 4. oktobar proglaĆĄen je Svetskim danom zaĆĄtite ĆŸivotinja.
1992 – Vlada Mozambika i pobunjenici potpisali su mirovni sporazum, Äime je okonÄan 16-godiĆĄnji gradjanski rat u toj afriÄkoj zemlji.
1993 – Predsednik Rusije Boris Jeljcin upotrebio je tenkove da bi zauzeo zgradu parlamenta u koju su se zabarikadirali poslanici, nakon ĆĄto je 21. septembra raspuĆĄten parlament. Potpredsednik Rusije Aleksandar Ruckoj i lideri parlamenta predali su se vojnicima lojalnim Jeljcinu posle desetoÄasovnog tenkovskog napada i pogibije najmanje 300 ljudi.
1999 – Komandant ustaĆĄkog logora u Jasenovcu u Drugom svetskom ratu Dinko Ć akiÄ osuÄen je u Zagrebu na 20 godina zatvora. U tom, najveÄem koncentracionom logoru u Jugoslaviji, ubijeno je nekoliko stotina hiljada ljudi, uglavnom Srba, Jevreja i Roma, kao i hrvatskih antifaĆĄista.
2000 – Ustavni sud SR Jugoslavije poniĆĄtio je predsedniÄke izbore odrĆŸane 24. septembra na kojima je kandidat opozicije Vojislav KoĆĄtunica pobedio kandidata levice i dotadaĆĄnjeg predsednika Slobodana MiloĆĄeviÄa. Na poziv Demokratske opozicije Srbije (DOS) da se 5. oktobra okupe u protestu isped Savezne skupĆĄtine, gradjani iz cele Srbije krenuli su prema Beogradu probijajuÄi policijske blokade na putevima.
2001 – Ruski avion Tupoljev-154 koji je iz Izraela leteo za Moskvu pao je u Crno more pogodjen raketom koju je greĆĄkom ispalila ukrajinska vojska na vojnoj veĆŸbi. Poginulo je 78 putnika i Älanova posade.
2004. – Umrla je ameriÄka glumica DĆŸenet Li (Janet Leigh), poznata po ulozi u HiÄkokovom filmu „Psiho“.
2005 – Turska je zapoÄela pregovore sa Evropskom unijom, 42 godine nakon ĆĄto je podnela zahtev za Älanstvo u toj organizaciji.
2010 – Britanac dr Robert Edvards (Edwards) dobio je Nobelovu nagradu za medicinu za doprinos u leÄenju neplodnosti veĆĄtaÄkom oplodnjom.
2011 – Ministri finansija EU usvojili su uredbu na osnovu koje mogu uvesti sankcije zemljama koje su finansijski neodgovorne.
2013 – Umro je general Vo Ngujen Djap, heroj vijetnamskog rata protiv Francuske i SAD, jedan od najveÄih vojnih stratega u istoriji, zasluĆŸan za poraz francuskih kolonijalnih snaga u bici kod Dijen Bijen Fua 1954, a osvajanje Sajgona pod njegovom komandom 1975. bilo je presudno za kraj vijetnamskog rata.
2014 – Pobedom na izborima u Letoniji Koalicija desnog centra osvojila je joĆĄ jedan mandat na vlasti.
2020 – Umro je modni kreator Kenzo, poznat po grafiÄkim i cvetnim dezenima. Bio je prvi japanski modni kreator koji se „ustoliÄio“ u Parizu, sediĆĄtu visoke mode, gde je i proslavio svoj brend.
(Beta)
Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.