U trendu

Slučajno otkriće spasava svet: Mutirajući enzim jede plastiku (video)

Ovo otkriće bi moglo da pomogne pri rešavanju globalnog problema zagađenja plastikom i da omogući potpuno recikliranje plastičnih flaša, piše Gardijan.

Do 2050. godine u okeanima bi moglo biti više plastike nego riba. Srećom, postoje brojni inovativni načini za rešavanje tog problema.

Novo istraživanje podstaknuto je otkrićem iz 2016. godine, kada je na otpadu u Japanu pronađena bakterija koja je prirodno evoluirala i počela da se hrani plastikom. Naučnici su sada otkrili detaljnu strukturu ključnog enzima koji proizvodi ta bakterija.

Međunarodni tim naučnika analizirao je enzim kako bi otkrili kako je nastao, ali su slučajno molekul učinili još delotvornijim u razgradnji PET-a, koji se koristi za proizvodnju plastičnih flaša.

„Dogodilo se da smo zapravo poboljšali enzim, što nas je prilično iznenadilo. Reč je o sjajnom otkriću“, rekao je profesor Džon Mekgin.

Enzimu mutantu treba nekoliko dana da počne da razgrađuje plastiku, što je neuporedivo manje od stotina i stotina godina potrebnih da se plastika razgradi u moru. Naučnici su optimistični i misle da je taj proces moguće i dodatno ubrzati i da će otkriće vrlo brzo moći da se primenjuje.

„Nadamo se da će nam taj enzim pomoći da razgradimo plastiku na početne komponente, a to znači i da nećemo morati novu plastiku da proizvodimo iz nafte, a sve to doprinosi smanjenju količine plastike u okolini“, kaže Mekgin.

U svetu se svake minute proda milion plastičnih flaša, od čega se reciklira samo 14 odsto, a velika količina završi u svetskim morima. Zbog toga su i najudaljeniji krajevi na planeti postali zagađeni plastikom koja ugrožava život u moru, a što opet utiče i na čoveka koji jede plastikom kontaminiranu hranu.

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu i preko mobilne aplikacije za Android i iPhone.

Pošalji komentar